A művészet halott?
"Filmek és könyvek tonnaszám készülnek" ez határozottan igaz. De. Az értékeket felmutató filmek nem ebben az érában készültek. Jó, nem mondom, hogy minden filmnek el kellene gondolkodtatni, mivel szükség van az öniróniára, az önfeledt nevetésre. Hány színészt tudtok felsorolni, aki karakteres és elhisszük neki, amit játszik? A művészek az 1950-es években Hollywoodban voltak vagy pedig kicsiny hazánkban a 60-as, 70-es,80-as években.
Nagyjából ugyanez a helyzet a könyvekkel is. Új regények születnek de vajon reflektálnak-e a mai kor égető problémáira? Meg tudnak-e nevettetni? Egyre több a fantasy irodalom, vagy a Szürke ötven árnyalata és ehhez hasonló könyvek. Botránykönyvek (utóbbira) gondolok régebben is voltak csak ennek a tendenciája növekvő. Bár elég nehéz abban a világban botrányról beszélni, amiben a TV uralkodik rajtunk és szinte nincs olyan nap, amikor szembe ne ütköznénk a reklámokban valamivel, ami a belső lelki világunkat transzformálja.
Ami a társművészeteket illeti. Szinte döbbenettel töltötte el az embereket annak idején, amikor például Andy Warhol lefestett egy Coca Cola-s üvegeket, értetlenül álltak előtte. Utána ő lett a meghatározó alakja a Pop Art movement-nek, később pedig konceptuális művészet, Fluxes Movement. Előtérbe kerültek a brutális dolgok ábrázolása a művészetekben, amit mindmáig nem sikerült felülírnia senkinek. Később, az 1980-as években artist shit (annak aki nem értené a művész végterméke konzervdobozokban) határozottan sokkolta az embereket, akik a tradicionális értékek fanatikus rajongói voltak. Ennek vége lett. Se elődje, se utódja nincs. Kik folytatják a tradicionális utat vagy az újabb művészeti törekvéseket irodalomban, filmben, könyvekben, zenében, filozófiában? Vannak még ma filozófusok?
Nálunk valaha koncerteztek emblematikus alakjai a jazz műfajának vagy rock és meg tudtak tölteni egy stadiont? Ma meg tudnának-e, vagy inkább mindenki otthon ülne és az újabb médiumok által lenne hipnotizálva, avagy a fiatalok esetében partiról partira járna lerészegedni? Hová lett a ma a zeneművészetből a rock, a blues, a jazz, a népzene, a country, world music vagy folklore (bár ezek társíthatók a népzenéhez)? Talán a komolyzene nem veszett még csak ki, a többi másfajta utakon megy tovább, de kultikus zenekarok nem alakulnak már szerintem.
Nem halott! Nem készül kevesebb remekmű mint korábban, csak a silány vagy populáris vagy "túlságosan elvont" (értsd: olajvásznon egy piros pötty mint művészi festmény) dolgok elterelik a figyelmet róla.
Na most ez a nagyvilágra volt igaz... Magyarországra ezek nem mindig jutnak el.
Valahol jogos a kérdésed. De csak egyetlen kiragadott példa. A hosszú kommentedben említed a népzenét, a folklórt. Nemrég két évadban is egy nagyon színvonalas népzenei és néptáncos tehetségkutató műsor ment a Duna tévén, a Felszállott a páva. A műfaj nem csak hogy él, de még egy olyan terepen is úgymond versenyképes, ami azért tőle igen távol áll: a tévés tehetségkutatók világában. Szóval azért nem kell aggódni. :)
Nekem inkább az a bajom, hogy nem tudok eljutni minden olyan színvonalas kulturális rendezvényre vagy művészeti eseményre, amire szeretnék.
Sajnos az utolsó válaszolónak igaza van. Ápold a kultúrát és a tradicionális értékeket. A kommentemben írtam is, hogy volt művész aki saját végtermékét kiállította. Ez meg is található a Modern Tate Gallery-ben.
Köszönöm az információt. Annak örülök, hogy a népzenében még van fejlődés.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!