A magyar írok miért ismeretlenek külföldön?
Az angol írók miért ismeretlenek külföldön? És a skótok? Szerbek? Amerikaiak?
Mi sem ismerjük a külföldi irodalom jelentős részét.
Nem épp írókról, a a kérdésre válaszul egy analógia:
Külföldi hosszabb tartózkodásom során esett le, hogy amit mi, itt Magyarországon pl az USA-ból látunk, az semmi.
Szóval, ott is megvannak a helyi celebek, énekesek, színésznőcskék stb, akikről rohadtul nem hallunk itt, Európa közepén _semmit_.
Oké, hogy Brad Pitt és a tsai ismertek.. na de, a többiek..
Magyarországon is ugyanaz a helyzet. idehaza is vannak helyi írók, celebek stb és azok egy nagyon kicsi %-a lesz világhírű.
A számbeli különbségre meg választ ad, hogy pl az USA-nak van 320 millió lakosa, nekünk meg 9,5 millió.
Szóval, Ha pl USA-ból van 200 világhírű író, a népssség aránya alapján, Mo-ról kb. 6- nak kellene lennie a statisztika alapján :)
A világ ""szellemi termeléséhez"" a népességszám arányával járul hozzá az adott nemzet (többnyire, a változókat igencsak leredukálva, optimális feltételek közt- nyilván ez csak egy idealizált egyenlet)
Szóval, egyáltalán nem csoda, hogy ismeretlenek.
Kedves Kérdező!
A magyar írók nem ismeretlenek külföldön, (pl. Passuth L. könyvei a II. vh után rendszeresen jelentek meg Németo-ban) csak kevéssé olvasottak. Amíg a külföldi piac meg nem kedvel 1-1 magyar írót, addig nem adják ki nagy példányszámban a műveiket. Vannak magyar írók, akik sztárok külföldön, vannak, akik ismeretlenek. A Nobel-díjas írónk (a Kanadában menedéket kérő is, csak ő más előjellel) ráirányította a külföld figyelmét a magyar irodalomra, úgyhogy nagyobb az érdeklődés, mint volt.
A kép árnyaltabb, mint gondolnád.
Üdv R.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!