Irodalombarátok szerintetek csoda, hogy ennyi bűnözés ha maga a legnagyobb költő mint József Attila vagy az amerikai rockénekes-költő, Jim Morrison művei apagyilkosságra ösztönöz?
Én azzal értek egyet, hogy egy iq nuku majom vagy, aki képtelen a sorok mögé látni, és mindent szó szerint értelmez. Nem gond, 10 évesen én is azt hittem az Ady versre, hogy kioperálta a kedvese szemét, és őrzi az éjjelifiókjában, csak pár évre rá rájöttem, hogy nem egészen úgy van.
Azért remélem, Szophoklészt is elítéled, aki olyan 'mocsokságot' írt, mint az Oidipusz király, aki megölte az apját és saját anyjával hált. Ja, hogy mindez 2500 éve volt. Biztos emiatt omlott össze a Görög Birodalom...
József Attila A bűn idézet: "Elmondom öltem, nem tudom kit talán az apám. Elnéztem amint vére folyt egy alvadt éjszakán"
Jim Morrison The End (A vég) utolsó két sora: "Apám tessék fiam. Meg akarlak ölni. Anyám. Meg akarlak d...i."
Akkor miről is beszélgetünk?
József Attila költészetéhez még túl fiatal vagy.
Jim Morrison meg egy drogos senki volt, nem mérvadó.
Nyilván ezért van bűnözés. Már látom is magam előtt, ahogy az irodalom-huligán fiatalok József Attila kötetekkel üzletelnek az utcán, utána meg elmennek bűnözni, jelentsen ez a szó bármit is. :)
Nem tudsz átverni, ilyen buta ember nincs, kamu a kérdés.
Sorban reflektálnék az általatok felvetettekre. Először is Jim Morrison nem volt egy drogos senki, ahogy egyik válaszoló írta. Nagyon sok a tisztelője még ma is. Emberek, rajongók zarándokolnak el a sírjához a Pére Lachaise temetőbe. Nem csupán rockzenész volt. Ő valaminek az elindítója volt, amit soha senki nem tudott folytatni, mégpedig összekapcsolta a zenét a költészettel. A tőle idézett sor sem egyértelműen utal apagyilkosságra. Bár lehet egy olyan értelmezési kerete is a szövegnek, miszerint a gyűlölet késztette eme sorok leírására. Azaz soha nem tudott igazán beilleszkedni a családjába és a családja sem értette az ő gondolkodásmódját. Ez keltette egyfajta frusztrációt, ami később agresszióvá változott át. Ez is egyike a lehetséges megközelítéseknek. De egy másik ahogy a Vég nem idézett soraiban különböző szobákba benyit benne újabb és újabb kamrák nyílnak meg, azaz felszínre jön az ismert és a nem ismert. Megnyitjuk önmagunkban az ajtókat és ekkor előjöhet az oly mélyen rejlő tudatalatti. Azért azt is figyeljük meg, hogy amikor Jim énekli ezeket a sorokat mindig odateszi a szeme elé a kezét, tehát borzad saját magától, hatalmas bűntudata van olyan dolgok miatt, amelyeket el sem követett. Interpretációk sorát lehetne még kötni csak ehhez a kis szövegrészhez, de itt most megállnék egy pillanatra és fókuszálnék József Attila két sorára.
Amikor a Bűn című vers megíródott már nagyon felerősödött a borderline személyiségzavar nála, tehát néha képtelen asszocióhalmazból álltak a versei. Bár itt egy tudatosan megkomponált verssel állunk szemben, mégis néha mintha a megőrülés belső jeleit tükröznék a sorok. "Elmondom, öltem, nem tudom kit, talán az apám." Apával kapcsolatos verseiben sokszor jelenik meg szintén az elfojtott düh és harag, mivel nem ismerhette őt, elhagyta a családot. A meg nem kapott szeretet, elfojtott szeretetmegnyilvánulások könnyen haraggá változhatnak, ha jobban belegondolunk. Egy ember sír, üvölt, kiállt a szeretetért, amit soha nem kapott meg. Ez beindíthatja a frusztrációt, ami megint hová vezet? Az agresszióhoz. Mindkét verssel vagy idézettel kapcsolatban érdemes lenne felállítani az agresszió-frusztáció hipotézis elméletét.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!