Szerintetek van összefüggés a zenét tanuló gyerekek/felnőttek személyisége és hangszerválasztása között?
Gondolok itt arra, hogy pl. aki dobol, az szeret irányítani, mert a zene ritmusa rajta múlik egy zenekarban. Vagy aki fúvós hangszeren játszik, az hangosabb egyéniség-e, meg ilyesmi.
Szeretnék dolgozatot írni a témában, úgyhogy véleményeket, szakirodalmat szívesen fogadok.
Minimális összefüggés van, de csak néhányaknál. Tipikusan aki felnőttként kezd zenekarban játszani és viszonylag kevéssé exhibicionista, az inkább bebújik a dob mögé, de kb. ennyi.
Kisgyerekeknél általában a szülő dönti el, min játsszon, pl. ha panelban laknak, akkor nem dobolhat a gyerek, vagy ha nem tudnak zongorát venni, akkor nem mehet zongorázni.
Sok múlik a fizikai adottságokon is, akinek nincs igazán jó hallása, az nem tud megtanulni hegedülni, de zongorázni minden gond nélkül igen. Vagy én pl. nem tudtam megtanulni gitározni, mert kicsi a kezem és egész egyszerűen nem érem át a nyakát.
Persze nyilván vannak, akik jobban körbejárták a témát, én csak egy zenész vagyok, azt tudom leírni, amit tapasztaltam. Ilyen témájú könyveket zenei könyvtárban keress, Budapesten az idegennyelvű könyvtárnak van zenei részlege, és a szabó ervinnek is, ott talán nagyobb eséllyel találsz anyagot. No meg persze a zeneakadémia könyvtára lehet még hasznos, de nem tudom, az most mennyire látogatható.
Csatlakozom ahhoz, hogy gyerekeknél sajnos többnyire a szülő dönti el, hogy mit tanulhat a gyerek.
Például sok szülő meggondolatlanul bedobja a gyereket a mélyvízbe és hegedűre járatja, mert szerinte a hegedűsök olyan profik, tökéletesek. Pedig hegedülni elég bonyolult, türelmesnek kell hozzá lenni, nem csak a gyereknek, hanem a felnőttnek is, mert kb. 3-4 év, mire úgy szól, hogy elviselhető. Addig kemény gyakorlás, és nem jönnek rögtön a tökéletes hangok.
Vagy engem pl. anyám zongorázni küldött, de világ életemben dobolni szerettem volna. Nekem az mindig is sokkal jobban tetszett. De nem dobolhattam, mert az "fiúknak való". :/
Ha felnőttekről van szó, ne a hangerőre figyelj. Inkább arra, hogy az adott hangszerrel milyen pozíciót lehet betölteni, az illető milyen pozíciókban hallotta megszólalni az adott hangszert.
Szóval pl. gitárral kísérheted az énekhangodat, kisebb zenekarban játszhatsz, de aligha fogsz 20-30 fős zenekarokba beolvadni. Míg egy hegedűsnél ez esélyes. (Persze ott sem mindig, sokan szólóznak.)
Egy zongorista is tud saját énekhangot kísérni (nem feltétlenül, de lehetséges), míg pl. klarinéttal ez nem működik. :DDD Csak másokat lehet, magamat nem.
Nem mondanám, hogy óriási összefüggések vannak. Persze akadhatnak. De akkor inkább kérdezgess embereket, ők miért szeretik X és Y hangszert, miért játszanak Z-n és közben ismerd meg őket másik oldalról is. :)))
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!