Jól látom, hogy minden nagy nemzetnek volt saját építészeti stílusa, ami pl. a városképet meghatározta?
legtöbbnek volt.
Magyarországon is van, hon-és népismeretből 5.-ben tanulnod kellett róla. Valójában csak erről tanultál abban az évben(mármint ezen az órán).
"Jól látom, hogy minden nagy nemzetnek volt saját építészeti stílusa, ami pl. a városképet meghatározta?"
Ezt nem állítanám. Eleve a városkép és az építészeti stílus két különböző téma. A városkép sok mindentől függ, csak az egyik az építészeti stílus.
"Nem lenne jó, ha Magyarországnak is lenne egy ilyen stílusa?"
Budapest városképe egyedi. Budapest nem úgy néz ki, mint Prága, nem úgy néz ki, mint Bécs, nem úgy néz ki, mint München, nem úgy néz ki, mint Pozsony. Az egyes épületek hasonlítanak egyes prágai vagy bécsi épületekre, de az egész város nem. A város tervezésekor figyelembe vettek párizsi és bécsi mintákat is, de számos ponton eltér a város szerkezete ezektől.
"Kialakulhatna egy egységes városkép, és nem lenne ennyire sok egymástól elütő épület?"
Esetleg ha nem vívtak volna a városban 3 csatát is az elmúlt 200 évben, egységesebb lehetne a városkép. De utólag nem lehet mondjuk lebontani az új házakat és szecessziós izéket a helyükre rakni. Az egy kicsit giccsesnek hatna. Budapesthez hozzá tartozik az, hogy nem "cukikisékszerdoboz", mint Prága, hanem egy eléggé változatos történelmű város. Persze ez már ízléskérdés, hogy kinek mi tetszik. Nekem pl. tetszik Riga, sőt a maga módján még Varsó is, ellenben Bécs és Prága hidegen hagy. Nyilván van egy rakás ember, akik Prágát és Bécset istenítik, nekik Budapest nem fog annyira tetszeni, mert kicsit más műfaj.
"minden épület lehetne másmilyen, de összeillőek legyenek az épületek."
Ez elvileg a városvezetés dolga, erre tartják a főépítészeket stb. Pl. bizonyos régi épületeket tilos is lebontani, meg tilos is telekúrni a belvárost felhőkarcolókkal. Ez persze nem jelenti, hogy a budapesti fejlesztési politikának nincs hova fejlődnie.
19:48
"Igen de ott vannak pl. az egyiptomiak, görögök, rómaiak"
Ezek között sok évszázados időbeli távolságok vannak. Egy egyiptomi síremlék nyilván különbözik egy 1500 évvel későbbi római villától, na de ilyesmi a modern Európában nincs.
"vagy az angoloknak a viktoriánus stílus."
Van néhány érdekes stílus Britanniában, de pl. a magyarországi szecesszió ugyanolyan egzotikus az ő számukra, mint számunkra bizonyos angol vagy skót épületek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!