Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Jól látom, hogy minden nagy...

Jól látom, hogy minden nagy nemzetnek volt saját építészeti stílusa, ami pl. a városképet meghatározta?

Figyelt kérdés
Ti mit gondoltok? Nem lenne jó, ha Magyarországnak is lenne egy ilyen stílusa? Kialakulhatna egy egységes városkép, és nem lenne ennyire sok egymástól elütő épület? Nem olyan egységesítésre gondolok, mint a szocializmusban, minden épület lehetne másmilyen, de összeillőek legyenek az épületek.
2011. júl. 23. 17:55
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

legtöbbnek volt.

Magyarországon is van, hon-és népismeretből 5.-ben tanulnod kellett róla. Valójában csak erről tanultál abban az évben(mármint ezen az órán).

2011. júl. 23. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
58%
Magyar szecesszió (bár amikor én általános iskolába jártam, hon-és népismeret még nem volt). Megint egy felesleges sallang. Tanítsanak történelmet ahelyett is. Meg rendesen írni-olvasni, meg szöveget értelmezni a tanulókat. (Mondjuk szöveget a legtöbb pedagógus sem tud értelmezni.)
2011. júl. 23. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
80%
Rosszul látod. Itt európában egymástól vették át az építészetet folyamatosan, persze jellegzetességek így is vannak, de pl Budapest belvárosa ugyanolyan, mint Bécs vagy Prága belvárosa. Romantikus, eklektikus.
2011. júl. 23. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Igen de ott vannak pl. az egyiptomiak, görögök, rómaiak, vagy az angoloknak a viktoriánus stílus. Én nem egy merőben új dologra gondoltam, ezek is gyakorlatilag folyamatosan egymásból alakultak ki, csak ugye mindig volt benne valami újítás. Én nem népművészetre gondoltam, hanem valami másra, de nem tudom megfogalmazni, hogy mire.
2011. júl. 23. 19:48
 5/6 anonim ***** válasza:

"Jól látom, hogy minden nagy nemzetnek volt saját építészeti stílusa, ami pl. a városképet meghatározta?"


Ezt nem állítanám. Eleve a városkép és az építészeti stílus két különböző téma. A városkép sok mindentől függ, csak az egyik az építészeti stílus.


"Nem lenne jó, ha Magyarországnak is lenne egy ilyen stílusa?"


Budapest városképe egyedi. Budapest nem úgy néz ki, mint Prága, nem úgy néz ki, mint Bécs, nem úgy néz ki, mint München, nem úgy néz ki, mint Pozsony. Az egyes épületek hasonlítanak egyes prágai vagy bécsi épületekre, de az egész város nem. A város tervezésekor figyelembe vettek párizsi és bécsi mintákat is, de számos ponton eltér a város szerkezete ezektől.


"Kialakulhatna egy egységes városkép, és nem lenne ennyire sok egymástól elütő épület?"


Esetleg ha nem vívtak volna a városban 3 csatát is az elmúlt 200 évben, egységesebb lehetne a városkép. De utólag nem lehet mondjuk lebontani az új házakat és szecessziós izéket a helyükre rakni. Az egy kicsit giccsesnek hatna. Budapesthez hozzá tartozik az, hogy nem "cukikisékszerdoboz", mint Prága, hanem egy eléggé változatos történelmű város. Persze ez már ízléskérdés, hogy kinek mi tetszik. Nekem pl. tetszik Riga, sőt a maga módján még Varsó is, ellenben Bécs és Prága hidegen hagy. Nyilván van egy rakás ember, akik Prágát és Bécset istenítik, nekik Budapest nem fog annyira tetszeni, mert kicsit más műfaj.


"minden épület lehetne másmilyen, de összeillőek legyenek az épületek."


Ez elvileg a városvezetés dolga, erre tartják a főépítészeket stb. Pl. bizonyos régi épületeket tilos is lebontani, meg tilos is telekúrni a belvárost felhőkarcolókkal. Ez persze nem jelenti, hogy a budapesti fejlesztési politikának nincs hova fejlődnie.

2011. júl. 24. 01:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

19:48


"Igen de ott vannak pl. az egyiptomiak, görögök, rómaiak"


Ezek között sok évszázados időbeli távolságok vannak. Egy egyiptomi síremlék nyilván különbözik egy 1500 évvel későbbi római villától, na de ilyesmi a modern Európában nincs.


"vagy az angoloknak a viktoriánus stílus."


Van néhány érdekes stílus Britanniában, de pl. a magyarországi szecesszió ugyanolyan egzotikus az ő számukra, mint számunkra bizonyos angol vagy skót épületek.

2011. júl. 24. 01:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!