Melyik a kedvenc mesétek és miért?
Elsősorban írott mesékre gondolok itt. Lehetnek azok népmesék, gyűjtemények, klasszikus szerzők vagy modern szerzők meséi!
Továbbá az is érdekelne, hogy mit gondoltok magáról a műfajról és annak pszichoanalitikus, esztétikai etc. megközelítéseiről.
előre is köszi
A gyerekeimnek megvettem az Esti Buddhamesék-et, ők is és én is imádjuk. Nem vallásos szöveg, keresztény ismerős is megvette a sajátjának az előnyei miatt.
Ami jó benne:
* rövid, nem bonyolult történet. Olvastam olyat a gyerekeknek, ahol már én is kezdtem elveszíteni a fonalat.
* A szereplők neveit magyarosították, tehát nem kell küszködnöm a Bhodagwattayaszámánti meg hasonló nevekkel.
* Pozitív üzenete van. Olvastam olyan mesét, ahol a gazdag ember kiszúrt a szegénnyel, az egész mese arról szólt, hogy a szegény hogyan bosszulta meg és végül a gazdag vagy meghalt, vagy iszonyatos sorsa lett. Ezekben nem a bosszú vagy az a lényeg, hogy egy sérelmünkért hogyan csináljuk ki a másikat.
Ez inkább Kultúra és közösség/Egyéb kérdések kategória.
Szeretem a népmeséket. eLég sokat elolvastam már, s nem csak európait, de indiait, távol-keletit, dél-kelet-ázsiait, észak-amerikai indián meséket, afrikai meséket.
Szeretem Kipling meséjét, A dzsungel könyvét, Az elefántkölyköt, Riki-Tiki-Tévit. Szeretem Michael Endétől a Végtelen történetet és Tove Jansson pufók, fehér trolljairól szóló történeteket. (Pl: Varázskalap a Mumin-völgyben)
Köszönöm!
Mások is mondják el! Érdekel! Meg az is mit gondoltok magáról a műfajról.
Szia!
C.S. Lewis: a Narnia krónikák, Tolkien: A gyűrűk Ura, és Harry Potter!
Valamint Lázár Ervin és Janikovszky Éva összes művei :-))
A népmesék nagyon jók, a gyerekek számára azok a legjobbak, egy sor pozitív pszichológiai hatása van. (pl. komplexusok, stressz, félelmek feldolgozása, erkölcsi érzék, fantázia, nyelvi készség fejlődése.)Az általam fenn említett modernebb művek idősebb korosztályokhoz szólnak (10től határozottan fölfelé.) Általában mélyebb mondanivalójuk van, valamint rendkívül szórakoztatóak.
A mese, fantasy, science fiction mint műfaj szerintem nagyon hasznos, ráadásul olyan problémákat lehet felvetni és megoldást keresni rá, amelyek nagyon is a mi világunkból valók....
Freya
Szia!
Köszönöm a választ. Én népmese párti vagyok inkább, főleg a népek meséi sorozatot gyűjtöm. Ez az 50-es évek közepétől a 90-es évek elejéig jelent meg az Európa gondozásába 90 egynéhány kötetben. Különösen az Amur parti népek meséi illetve a Kasmíri mesék kötet tetszettek. De a 7 kötetes teljes Ezeregyéjszaka is briliáns, a legjobb fantasy. Andersen, Wilde meséit is szeretem bár mindkét szerző meséiből süt a mélységes szomorúság. Caroll is kedvencem, és Wilhelm Hauff. A magyar íróknak is csodálatos meséi vannak. Én spec nem szeretem Jókait de a meséi fantasztikusak, és Babits, Füst Milán vagy Balázs Béla meséi is tüneményesek.
A mesékről írott szakirodalomból pedig ezek a kedvenceim:
Propp: A varázsmese történeti gyökerei, Bettelheim: A mese bűvölete, Marie-louise von Franz: Női mesealakok, AZ árnyék és a gonosz a mesében, Archetípusos minták a mesében, Robert Blay: Vasjankó, Pressing Lajos: Égig érő fa, szellemi tanítások a magyar népmesékben.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!