Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Milyen lámpát vagy izzót...

Milyen lámpát vagy izzót vegyek beltéri tárgyfotózáshoz?

Figyelt kérdés
Beltérben készítem - egy viszonylag kicsi helyen - az eladásra szánt tárgyakról készített képeket. Mivel elégég precíz vagyok és viszonylag kis helyen dolgozom, így megvárom amíg a nap megfelelően süt így az ablakon beszűrődő fény mellett szinte tökéletes képeket lehet készíteni. Viszont mi a helyzet, ha borult az idő vagy este van? Azt már tudom, hogy 5000k feletti színhőmérsékletű izzó kell, de hipermárketekben, illetve elektronikai illetve lámpa szakboltokban boltokban szinte lehetetlen találni. Egyáltalán jól gondolom, hogy ez elegendő lenne? Esetleg bármilyen nem ernyős megoldás? A vaku nem jöhet szóba (bár egy 2+1(fényképező) darabos rendszerem van) mivel a mélységélességgel nem tudok játszani úgy, ahogy én akarok.
2009. febr. 5. 15:57
 1/3 anonim válasza:

Több dolgot nem értek a kérdésedben!

1. Miért számít, hogy milyen színhőmérsékletű a fényforrás?

Egy olyan fényképezőgép kell, ami képes RAW (tömörítetlen) formátumban fotózni és utólag beállíthatod a megfelelő WB-t.

2. Mi a gond a vakuval?

Nem közvetlenül az adott tárgyra (plafonra derítés) történő vakuzásnál nagyon jó eredményt lehet elérni

3. Használj állványt és AV (rekesz előválasztás) módot, így a kívánt mélységélleséget érheted el bemozdulás nélkül és megfelelő fénymennyiség mellett

4. Használj M módot és állávnyt, ez esetben a záridőt is Te adhatod meg, így elérve számodra megfelelő mennyiségű fényt és mélységélességet.

5. Mi köze van a vakunak a mélységélességhez? Ezt a kijelentésed egyáltalán nem értem.

6. "A vaku nem jöhet szóba (bár egy 2+1(fényképező) darabos rendszerem van)" Ez mit jelent?

Mekkora tárgyat fotózol? Ez se mindegy. Hogy szeretnéd megvilágítani? Egyenletesen vagy sem?

Írd le részletesebben a kérdésed és segítek részletes leírással.

2009. febr. 5. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Az a baj a vaku + folyamatos fényű megvilágítással, hogy ha folyamatos fényem van akkor a vaku a más színe miatt két szín jelenik meg a tárgynál. A háttér többnyire fehér és kisebb tárgyak (ékszerek, órák...stb.) fotózásáról lenne szó, minden oldalról egyenletes fénnyel. Állványt használok és nem vagyok kezdő a fotózásban, de számomra a színhűség miatt nem jó a sima RAW WB megoldása. Mivel én a záridővel és a rekesznyílással szoktam játszani, a minél részletes képek eléréshez, - tehát ne homályosodjon el a vége felé - ezért a viszonylag hosszú záridő miatt a vaku kétszer villan fel és nagyon nehéz beállítani az optimális időt, hogy minden klappoljon arról nem is beszélve, hogyha már egy minimális segédfényt is használok akkor ugyebár két színű fényforrásom lesz és úgy a WB nehéz beállítani. Fura mód a sima nappali fényforrásnál a legkevesebb utómunkát kéne csinálnom és ehhez hasonló viszonyokat akarok létrehozni, hogy este vagy sötétben is tudjak normálisan dolgozni. Mivel próbáltam már többfajta izzót, spottól kezdve az ilyen olyan spéci fehér fényű izzókon át, az interneten bogarászva minden ilyen amatőr fotós lámpában az izzó 5000K felett van és ki is emelik, ebből gondoltam h nem mindegy milyen a színhőmérséklet.


A 2+1 vakut értem úgy, hogy két Nikon SB600 + a DSLR-em (D300) vakuja áll rendelkezésemre és van elfekvőben régről egy Sigma körvakum. Sokáig ezeket használtam, de néha annyit szenvedtem az utómunkával, hogy inkább megvártam hogy napfény mellett tudjak fotózni. Először is ki kell ütnöm a szemből érkező vaku árnyékát és utána még be is kell állítanom egyet derítésre, lehetőleg úgy hogy egységes fényt kapjon a tárgy.


1:1 Macro objektívet használok és van egy saját magam által épített és egy vásárolt tárgysátram is. Ebből a saját vált be jobban. :)

2009. febr. 9. 22:53
 3/3 anonim válasza:

Nah....hát Neked nagyszerű kis felszerelésed van (én Canon cuccokat használok), de a D300 60-askulcsszámú vakukkal nem egy + makró körvakuval nem egy belépőszintű felszerelés. Gondolom a makróobi is egy jobbfajta Nikkor. Valóban nem szerencsés az eltérő színhőmérsékletű fényforrások használata. Az általad használt Nikon vakut nem ismerem (tudom, hogy a "leghíresebb, legáltalánosabb" vaku Nikonosok körében, denem értem a kétszeri villantást. Nem lehet rajta kikapcsolni? ETTL-ben azért nem nagyon szoktak téveszteni (persze egyéb mesterséges fényforrások nélkül). Kérdeztem a fotózandó tárgy méretét, de megelőztél a kijelentéseddel, miszerint van sátrad. Szerintem ez a legjobb megoldás! Pár azonos színhőmérsékletű izzóval külsőleg megvilágítva. Blende majdnem mindegy, természetesen álványt használva AV módban. Egyéni ízlés szerint M módban rekeszhez állítani a zársebességet. Vakukat felejtsd el (SB-600 működik master és slave módban is?). Két fontos dolog az esetedben az azonos színhőmérsékletű izzók és az állvány. A tárgysátor adott, a nem belépőszíntű DSLR szintén.

Elismerem, hogy ez nem volt a legsegítőkészebb HSZ, de nem értem a problémád. Mindened megvan!

Remélem sikerül majd az elvárásaidnak megfelelő képeket készítened!

Üdv!

2009. febr. 12. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!