Mi a célja annak az "Ívfénymúzeum"-nak nevezett alkotásnak, mely Budakeszin az Alkony és Skót utca találkozásánál található közterületen?
A kérdésben szereplő objektumot egy nyilvános szereplőnek számító ember, pontosabban Szirmai Gábor építette. Mivel az alkotó sok irracionális és társadalmilag megosztó nézetet terjeszt nyilvános fellépései alkalmával, ezért célszerű lehet nyilvános fórumon megvitatni ezt a jelenséget.
Szirmai Gábor "különös" személyiségű ember, de az utóbbi években még feltűnőbbé vált az élettársi - majd házastársi kapcsolatával, ugyanis 2018 őszén feleségül vett egy elit művészcsaládból származó, 32 évvel fiatalabb grafikusművész-nőt, aki ezt a kapcsolatot nyíltan fel is vállalja a nyilvánosság előtt. (Ezért nem sért személyiségi jogokat ennek a társadalmilag megosztó különös házasságnak a megvitatása sem, természetesen kulturált keretek között.)
A közterületen álló, "múzeumnak" titulált műalkotást sokféle pejoratív jelzővel illették már: "kacattemplom" (RTL), "siratófal", "horrorfal", "zóna" (abból a bizonyos "Stalker" filmből), stb. Az emeleti térben historikus könyvek rohadnak a nedvességben és szutyokban, mögötte egy szeméttelep-jellegű magántelek látható az életművész úr és vizuálisan minimum 45 évvel fiatalabb felesége szerény lakhelyével egyetemben. Szirmai úr egy csomó könyvet is írt, melyek nagyobb része még nem jelent meg nyomtatott formában. (Bár bizonyos nézetek szerint jól is van ez így.)
"Afrikában félholtra szurkálták és "félig levágták" a péniszét?"
És még így is nagyobb, mint a tiéd, vagy mitől van ennyire a begyedben ez az ember?
Célja kb az, ami minden más múzeumnak, valamilyen értelemben értékeket őriz, emlékeztet, megmutat valamit, kicsit kizökkent a szokványosból - én érdekesnek tartom.
Nem kell minden múzeumnak a szó hagyományos értelemben vett épületnek lennie, semmi sem tiltja, hogy teret adjunk valami formabontónak, valami szokatlannak.
Én most ismertem meg - a kiírt kérdésed által - és ha tehetném, közelebbről is megnézném.
“ennek a társadalmilag megosztó különös házasságnak”
Mi a bánat azon a társadalmilag megosztó, hogy egy életerős 50 éves egy 20 évessel köt házasságot?!
Kinek mi köze hozzá? Az ő életük.
Ott van Ernyei Béla 1942 és Balaton Dóra 1980.
Boldogan élnek.
Régen a férfi addig nem házasodhatott, míg nem tanult, nem teremtett egzisztenciát, hogy el tudjon tartani egy családot.
Volt 30-40 éves is, mire pályára állt. Nyilván szülőképes korú, fiatal lányt vett el, akitől több gyereke is születhetett és esélyes volt a felnevelésük.
28-as, írja:
"Mi a bánat azon a társadalmilag megosztó, hogy egy életerős 50 éves egy 20 évessel köt házasságot?!"
Neked komolyan nem esik le, hogy Szirmai úrnál komoly gondok vannak a toronyszoba bútorozásával, és nem igazán vállalható fel az, amiket művel meg összevissza beszél? Tényleg nem érzed ki a dolog abszurd mivoltát?
"Kinek mi köze hozzá? Az ő életük."
Szirmai úr nagy magabiztossággal prezentálja a saját életvitelét és életszemléletét, lenéző hangnemben kritizál másokat, akik kulturálisan nincsenek 100 évvel lemaradva. Saját szavaival élve "társadalomkritikát" gyakorol. Aki így cselekszik, arra felfigyelnek és közelebbről is elbírálják a dolgait, mert ez így indokolt. A felesége is művész, aki nem titokban alkot. Teljes joggal nyilvános témaként kezelhető amit "kitűznek a ház elébe!"
Mellesleg Szirmai úr nem ötvenes volt, hanem hatvanöt éves az esküvő idején, de már mint említettem, a társadalmilag megosztó attitűd a teljes összképen látszik meg igazán. Persze ehhez nemcsak nézni, hanem látni is kell...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!