Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Miért nem építenek már olyan...

Miért nem építenek már olyan épületeket mint régen?

Figyelt kérdés
Elsőképp Budapestről beszélek leginkább. Sorra épülnek ezek a csili csálé üveg irodaházak stb. Pl. a Józsefvárosban amik vannak épületek az 1800-900as években épült tele díszekkel, szobrokkal sokkal szebbek voltak. A Klotild palota, az Államkincstár illetve a Párizsi udvar. A szobrok kifaragása értem, hogy körülményes, de már gépek is adottak lennének, tehát nem kéne teljesen kézzel farigcsálni. És ez igaz a hidakra is. Most néztem, hogy fog kinézni a Galvani híd, hát rettenet. Mennyivel szebbeket csináltak annak idején pl. a Szabadság híd a rácsos díszes kapuzatával, a Szent koronával és a turulmadarakkal a tetején. Miért gondolják a mai tervezők vagy nem is tudom kik, hogy ezek a lebutított textúrájú épületek, építmények szebbek a letisztultságuk miatt mint a régiek?

2021. febr. 12. 18:04
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
85%
Mert manapság már nem az olyan típusú épületekre van igény
2021. febr. 12. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
28%
nézdd meg megépítettte a "társadalom a számtalan irodaházát" annak ha 30-35%a kihasználva-mi a pi.csának kellett ennyi-miért nem használják ki a telit?!?bujtatott pornóforgatás esetleg-de ennyi?!?
2021. febr. 12. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
87%
Az építészeti stílus jellemző az adott helyre és időre, társadalomra, földrajzi, infrastrukturális, technikai, gazdasági adottságokra, ahol épül. Sok megkötöttségen belül alkot a tervező építőművész. Az eredmény az alkotó tehetségén is múlik, és azon is, hogy valóban azt építik-e meg, amit álmodott.
2021. febr. 12. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
79%

Csak néhány gondolat:


Régen mikor nem volt net, belebújok csodatelefon, tévé és rádió sem, az embereknek az volt az egyetlen "műsor", hogy a valóságot bámulják. Öregapáink mit el tudtak vacakolni a veteményben, aztán jöttek sorra a szomszédok, hogy órákig nézegessék, kinek milyen a veteménye. A városiaknak a házak díszítettsége jutott. Látsz te ma bárkit is az utcán, aki egy percig kibújik a hülye telefonjából, és felnéz az épületek homlokzataira? Nem.


Sajnos kevés építész engedheti meg magának, hogy valóban kiélje magát. Teszem azt, hiába akadna egy-két művész lélek megálmodott huszártornyokkal és sormintákkal, jön a "mi gazdaságos 2021-ben, és mi nem" kérdésköre, és az be fogja korlátozni erre a buta "dobozstílusra". Vagy dobozt tervez, vagy majd megtervezi más a dobozt. Telekár, anyag ár, eladási ár, bevétel, haszon... ennyiről szól. Telekspekuláció mondja meg mi lesz, nem az építész. 130 éve nyilván nem lehetett volna egy dobozzal előállni, mert a kényes, kifinomult közízlés akkor azt nem tűrte volna meg. Ma megtűri, mert a funkcionalitás és gazdaságosság harsogásának korát éljük, az építészet ezt tetszik, nem tetszik, elszenvedi, mint bármi más ága a világnak.


Persze, óriási különbség van doboz és doboz között, igenis lehet a modern is tetszetős, az építész, ha van érzéke, nyomasztó keretek közt is tud valami szépet kihozni... Na mondjuk, nem mindenki.


Magánvéleményem az, hogy az "igazi művész" és az egyetemi, életbeli aljasságokban könyökölni és előre tőrni tudó ember alapvetően két különböző, egymást erősen kizáró embertípus. Ezért is nincsenek igazi művészek a mai építészek között, csak olyanok, akik a spenótházat vagy a Budafok-Háros feletti panelokat is hatszor alulmúlnák. Állítom, hogy az olyan "igazi művészeket", akik pl. Budapestet anno felépítették, a 20-21. században már az első matematika szigorlaton kirostálták volna a csudába. (Igen, sok neves építésznek iskolája se volt, más, papírral rendelkező amúgy nulla tehetségű valakik írták helyettük alá, amit terveztek.) Meglátszik az oktatás eredménye: a kockaagyú, majd pedig a törtetni képes típusok szelektálódnak ki... Hatnapos főzeléket nem tudna lerajzolni, nemhogy alkotói tehetsége legyen. De papírt szerezni róla tudnak, céget összehozni tudnak, pályázatot nyerni tudnak... Építészet még hagyján, ott van pl. a jármű-formatervezés, utastérelrendezés. Olyan válságát éli, hogy az nemigaz. Már rég nem az a kérdés, hogy szép, vagy nem szép, hanem hogy használhatatlan. Szó nincs már olyanról, hogy letisztultság, mert két elvágólagos vonal nincs, egyszerűen ott tartunk, hogy már ülésre alkalmas széket sem képesek csinálni (legalább megnézték volna, milyen volt, ami még jó volt).

2021. febr. 12. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

ja utolsó ez tök igaz régen volt idő eredeti stukkókra szobrász művekre eredeti és domborművekre a házon-ha megfigyeled az mszps pécsi épitészetét is ott kibukik hogy úgy befelefordul az ember az internetvilágába h arra már nem is vet erőt hogy az ablakon normális méretűn kinézzen-mert számára nincs "külvilág"

a dimension data épülete belevittek legalább az üveg homlokzatra dizájn modern művészetet de azt se fogják sokáig bámunli mert lassan kész az oriások számára tervezett"félcső görkoripark" a volt Puskás"salátafacsaró"után-de pl a letisztultságával a Szerb diplomáciai testület háza is szép...

szerintem

2021. febr. 13. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
Jelenleg ez a korstílus; habár néha még ma is születnek szép épületek.
2021. febr. 13. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
74%

a nagyerdei stadion erre hasonlít hogy körbelehet mászni futni az oldalán az érdekes(bár a rendeltetészserűen megépitettség nem jön össze-bőven túlkalkulálták...nincs kihasználva-a két csapat miért nem játszik egy stadionban?!?)

erre hasonlít;)

[link]

2021. febr. 13. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim válasza:
68%

Nem oltozkodunk úgy, mint 100 éve, nem ugyanolyan ételeket eszünk, nem ugyanolyan igenyeink vannak. Miért lennének ugyanolyanok az epuleteink? Ma már sokkal több mindent kell tudnia egy épületnek: hőszigetelés, tűzvédelem, akadalymentesseg, legzaras, és pl egész más hofokra vannak futve.


Máshogy kerdezve: mikor 100 éve megépítették a Párisi udvart, az ujitonak számított, nem másolták a korábbi épületeket. Minden építészeti kor újított. Ma meg inkább építsünk al-regi díszlet épületeket, indokolatlanul drágán és nem megfelelve a funkcionak?

2021. ápr. 8. 08:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
Nem azt mondom, hogy építsünk "ál régi épületeket", de azért némi fantáziát lehetne belevinni, 1-2 szobor az épületen, vagy pár díszítősor az ablakok alatt fölött, hogy ne legyen olyan semmitmondó az egész igazán nem akadályozná, hogy ne lehessen jól szigetelni stb. Remélem érthető mire akartam kilyukadni. Pl. nagyon örülök, hogy a Corvin áruház megszabadul azoktól a hülye konzerv lemezektől és újra olyan lesz mint az 50-es évek előtt. Csak jó volna, ha olyan épületek lennének amire jó is ránézni, megcsodálni, nem úgy mint pl. a mai Leher csarnok. Őrült ronda, hiába új.
2021. ápr. 8. 13:23
 10/11 A kérdező kommentje:
Lehel csarnok,,..elírtam :D
2021. ápr. 8. 13:24
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!