Ha lenne egy nyomtatott horror magazin, ami jó minőségű tartalommal lenne teli, ti előfizetnétek rá?
Nem. Ugyanazért, amiért más magazint sem veszek meg:
1. Mit tud egy magazin nyújtani, amit nem találok meg interneten? Naprakészebb, pontosabb, tartalmasabb (ha azt igénylem), angolul pláne.
2. Szelektív az érdeklődésem. Ha vásárolok is magazint, mindig azt az egy számot, ami érdekel. Tapasztalatom szerint ez a többi emberre is jellemző.
3. Anyagi vonzat és tárolás. Nem vagyok hajlandó olyan sajtóterméket megvenni, amit egyszer elolvasok, aztán vagy megy a kukába vagy csak a port fogja.
Hogy példát mondjak: Egyetlen egy, 3-4 havonta megjelenő, külföldi, művészeti "magazint" szoktam néha megvásárolni (nevezhetnénk akár könyvnek is, ISBN száma van). Ezt azért veszem, mert tud hozzátenni az élményhez a papír és a nyomtatás (minőségi nyomtatás, válogatott papíron) és olyan gondolatébresztő, a témákba mélyen belemenő cikket publikálnak, amelyekhez vissza-vissza lehet térni és meríteni belőlük. (Ez itthon amúgy kihalna, 9000Ft egy szám ára.)
Szóval a kérdés adott: mit tud a magazin nyújtani, amitől szükséges nyomtatva olvasnom és amitől több, másabb, mint a piacon lévő, hasonló témájú (online) magazinok?
Hát nem tudom, szerintem az amit kézzel foghatunk, annak lelke van, olyan nosztalgikus érzés a mai világban. Az online dolgok eltűnnek a netről előbb utóbb. A jó minőségű papírra nyomott tartalom reklámok nélkül szerintem közelebb áll az ember létéhez mint egy kattintásnyi adat.
Amúgy minden számban lenne egy kis különleges ajándék is, valami kis csecsebecse.
Én ilyen régi módi vagyok, szeretem az ilyen dolgokat.
A gondolat szép, de ne kezdj bele. Szenvedés lenne, aztán 1-2 évet élne meg jó esetben, ha nagyon kitartó lennél.
Épp most jelent meg az utolsó száma a legnagyobb hazai autós magazinnak. 1994 óta megvettem az összes számát, mögötte állt egy német lapcsalád, ha valamiről azt gondoltam, hogy stabil lábakon állhat, ez volt az. És nem érte meg nekik.
A nyomtatott sajtó is a hirdetési piacból él meg, hiába mondod, hogy "reklámok nélkül" - ez lehetetlen. A terjedelem minimum harmada kellene, hogy reklám legyen, hogy piacilag életképes legyen, máskülönben olyan irreális áron kellene adnod, amit senki nem fizetne meg. De még reális áron adva sem lenne piacképes, mert a célközönséged nem az, aki úgy szórná a pénzt mindenre.
Amikor Netflixre sajnálnak sokan havi 1500 forintot, pedig amúgy nagyon szeretnék nézni az ottani tartalmakat, akkor egy nyomtatott magazin esetén még ennyit sem várhatsz szerintem. Noha a nyomtatott sajtó vásárlói valamivel igényesebbek az átlagnál.
"A jó minőségű papírra nyomott tartalom reklámok nélkül szerintem közelebb áll az ember létéhez mint egy kattintásnyi adat."
Olyan nincs. Ahogy az előző is mondja, a reklám az egyik legkomolyabb bevételforrás. Csak fogj a kezedbe bármilyen magazint és lapozd át...
"Amúgy minden számban lenne egy kis különleges ajándék is, valami kis csecsebecse."
Azzal kell számolni, hogy közel sem mindenkinek érték vagy vonzerő. Ahogy én látom: vagyok olyan önálló, hogy ha kell valami, megveszem magamnak. Az ilyen magazinhoz kapott dolgok vagy rögtön a kukában landolnak vagy néhány hét polcon porosodás után.
És akkor még nem beszéltünk arról, hogy mit értesz "jó minőségű tartalom" alatt. A sajtó pakkokat a mezei rajongó is megtalálja, a licenszelt anyagok pedig nem kevés pénzbe kerülnek. Ha saját tartalmat generálsz a csapatoddal (írások, fotó, grafika), őket is ki kell fizetni valahogy. Aztán dizájn, tördelés, nyomtatás, adók.
Elit öngyilkos kommandósoknak ott vannak a zine-ok, aminek az a jellegzetessége, hogy limitált példányszámban jelennek meg és egy szűk réteg olvassa csak. És sokszor nagyon DIY, nagyon underground, otthon nyomtatják, fénymásolják meg ilyenek.
"csak kíváncsi voltam hogy az emberek mennyire vevők még az ilyen kézbe vehető dolgokra."
Ahogy itt többen fejtegettük neked, olyan információbőség van, hogy kimondott szükség magazinokra nincs. Az ember spórol (válságban végképp), amire nincs szüksége azt nem veszi meg. És bizony beéri a digitális adathalmazzal. Ahhoz hasonlítanám, hogy az ember sokszor a helyi kereskedőt sem tudja támogatni: webboltból nehogy ugyanazt kapja ugyanannyiért, hanem nagyobb áruválasztékot, sok esetben olcsóbban. Pedig tudjuk, hogy a helyi kereskedőket támogatni kellene.
Hogy a digitális ellen mivel küzdenek, az megint más kérdés. Nem tudom figyelted-e, hogy pl. a társasjáték piac és a szobanövény piac évek óta egyre jobban pörög (a járvány csak dobott rajta). De felfutóban van pl. az analóg fotográfia is. Ha belegondolsz, ezek több, hosszabban tartó élményt adnak, mint egy Akvarista magazin, amit kiolvasok egy vonatút alatt.
Én úgy gondolom hogy csak azért mert valami leértékelődött, nem kéne teljesen lemondani róla.
Nyilván kényelmesebb otthon pötyögtetni mint lemenni az újságoshoz vagy kimenni a posta ládáig.
Remélem még egyszer vissza jön az a korszak amikor az emberek becsülni fogják a normális, kézzel fogható dolgokat.
Könyvet is manapság rengetegen olvasnak, és egyre jobban növekszik, szerintem még a nyomtatott sajtót is meglehetne menteni ha lenne rá akarat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!