Melyik festmény ez?
A weinsbergi asszonyok legendája
Az első Stauf-házi király, III. Konrád, már régóta táborozott hadseregével Weinsberg alatt. Welf herceget már legyőzte, de a város még ellenállt, a polgárok nem csüggedtek és erősen tartották magukat.
De jött az éhség, az éhség! Kegyetlen gyötrelem! Most már kegyelmet kértek, de csak haragra leltek: “Megöltétek itt sok jó vitézünket, így ha ki is nyitjátok a kaput, a pallos vár rátok.”
Ekkor jöttek az asszonyok. “Ha így is kell történnie, legalább mi hadd mehessünk el, a mi kezünkhöz nem tapad vér.” Látván szegényeket, a hős haragja lecsillapodott és lágy könyörületet érzett szívében.
“A nők hát elmehetnek, és mindenik magával viheti, amit maga elbír és ami neki a legkedvesebb; vonuljanak el terhükkel háborítatlanul, ez a király akarata, ez a király szava.”
És mikor a hajnal még alig pirkadt keleten, a táborban különös jelenetnek lehettek tanúi: lassan, óvatosan nyílik az ostromlott kapu, és asszonyok sora tántorog ki rajta nehéz léptekkel.
Meggörnyedve a teher alatt, mi a vállukat nyomja, férjeiket viszik: ez a legdrágább kincsük. “Állítsátok meg a csalókat” – kiáltanak többen is; s a kancellár így szólt: “Nem ezt engedélyeztük.”
De mikor a hírt hallá, a kegyes úr csak nevetett: “Ha nem is így gondoltuk, de jól csinálták; az ígéret szép szó, a király szava szent, és nem csűrheti-csavarhatja egy kancellár sem.”
Ilyen tiszta és nemes volt a korona aranya, ahogy a félig elfeledett időkből származó rege mondja. Ezeregyszáznegyvenben, a feljegyzések szerint, még szent volt a király szava a német hazában.
Köszi!
Te, kedves EnderWiggin, művtörit tanultál?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!