Miért ilyen felkapottak a mai Költők? Miért elégednek meg az emberek a felszínes versekkel?
Ha összehasonlítom a 100 évvel ezelőtti és a mai alkotásokat, azt veszem észre, hogy mindenben sikerült fejlődnünk, csak a költészetben nem, sőt, egyre lejjebb adják az emberek az igényeket ezzel kapcsolatosan.
A régebbiek, pl: József Attila, Ady Endre, Pilinszky János és még sorolhatnám, sokkal jobban ki tudták fejezni magukat, érzéssel írtak. Mintha el lennének a mai emberek gépiesedve, elhiszik, hogyha kellő figyelmet/lájkot/pénzt kapnak, akkor elég jók és nem kell fejlődni.
Pár ismert írótól, Költőtől olvastam verseket, sajnos mindig csalódás ért eddig. Sok 100 évvel ezelőtti irományt olvasok, és nagyon magasan van a léc, válogatós lettem.
Mivel én is írok, így magammal szemben sem vagyok sosem megelégedve, de úgy érzem, talán az elégedetlenség a fejlődés kulcsa.
Volt egy ismertebb személy is, akinek elolvastam egy 8 évvel ezelőtti irományát, és egy 2 nappal ezelőttit, mégsem láttam benne többet, mintha lejjebb adta volna az igényeket magával szemben és így megállt a fejlődés.
Elhiszem, hogy nem könnyű elgondolkodtató verseket írni, nekem sem megy még, de hiszem, hogy az igyekezet ér annyit, hogy 10 év múlva látványos legyen a változás.
Sokan mintha úgy lennének vele, hogy “úgysincs nála jobb a mai világban,” akkor megvesszük tőle a könyvet és kövessük a munkásságát Facebookon is. A célközönségnek minden jó, az újonc Költők pedig nem tudnak előrébb jutni miattuk.
Érdekelne, kinek mi a véleménye, és aki ismer népszerű vagy kevésbé népszerű könyveket és írókat, az ajánlhatna valakit, hátha csak nem találtam rá. Szeretek olvasni. :)
Kire gondolsz?
Aki ma felkapott, ismert a közösségi oldalakon, azokat én nem igazán költőnek gondolom, inkább rímfaragó, mondóka író. Azt meg nagyon sokan tudnak.
Szerintem sok jó könyv van, ma is. És jó is a komolyabb, klasszikus, szépirodalmi művek után egy-egy egyszerűbb könyvet elolvasni. De a mai szépirodalomban is vannak jók. Pl. ami legutóbb nagyon megfogott: Hiro Arikawa - Az utazó macska krónikája.
De nagyon sok jó thriller is van.
Amit nem szeretek, azok a "női, pasizós" könyvek, főleg a magyar íróktól, akik külföldi álnév alá bújnak, pl. Borsa Brown. Azok tényleg nagyon gagyik.
Kikre gondolsz?
Mert nagyon sok tényleg jó költő van. Olvass például Parti-Nagy-ot! Nem a szoc.médiás jelenlét a minőség fokmérője.
De én nem vagyok egy nagy versfogyasztó, ellenben ajánlok jó, magyar kortárs regényeket:
Bornai Tibor: Löjj az ördögre, Asperján György: Csapataink harcban állnak, Bartis Attila: A nyugalom, Vathy Zsuzsa: Culombo autója...
De kisprózában kifejezetten szeretem pld. Tóth Krisztina műveit.
Mert 50-100 év elég volt ahhoz, hogy csak a "jó költőkre" emlékezzünk abból a korból. Az 50-100 évvel ezelőtt élt pocsék költök rossz költeményeit soha nem fogod megtalálni a tankönyvekben, de még a könyvtárakban sem nagyon.
Kortársnál nincs aki előszelektálja neked, ömlesztve kapod a sok rosszat a maroknyi értékessel, főleg, mivel publikálni is sokkal könnyebb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!