Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Mi minősül jogosulatlan...

Mi minősül jogosulatlan felhasználásnak, utánzatnak, plágiumnak?

Figyelt kérdés

Ha eltérő anyagból készítem el neves alkotók műveit (pl. híres festményből kisplasztikát) akkor az jogosulatlan felhasználásnak minősül?

Meddig művészet, mikortól puszta utánzás?


Olyan válaszoljon, aki ért is hozzá! Minden hasznos választ köszönök!!


2010. júl. 31. 09:33
 1/2 anonim ***** válasza:

Ez egy érdekes kérdés, mert a művészetben (pláne a kortárs és avangard irányzatoknál) gyakori az átírás másolás. Nehéz ezt megmondani, de ha másolsz valamit mindíg jelezni kell( odaírod hogy másolat és hogy kitől), azt hiszem van valami olyan szabály is hogy méretben tíz százalékkal kell különbözzön ,DE EBBEN NEM VAGYOK BIZTOS.

Glenn Brown-nak is volt ebből peres ügye. Ő kifejezetten híres és kevésbé híres műalkotások felhasználására specalizálódott, úgytudom egy Dalí másolat miatt idnítottak ellene pert, de ha jól emlékszem megnyerte, arra hivatkozva hogy ő csak felhasználta a képet inspirációnak és ez már önnálló műalkotássá emelte (mellesleg a másolat nem színes volt mint az eredeti Dalí , hanem fekete fehér, tehát nem egy az egyben másolat)

Szerintem mivel te eltérő anyagot használsz fel ezért ez nem számít koppintásnak. Továbbá hozzáteném még azt is, hogy mindenki aki egy másik műalkotást másol le , mindíg hozzátesz valamit a saját egyéniségéből , és ez néha egyéni műalkotássá formálja a másolatot és inkább átirat lesz belőle, már ha csak a saját tapsztalatimból idulok ki. A volt középsikolai tanárom például klasszikus tájképek átírásával foglalkozik Földesi Barnabásnak hívják ha gondolod keress rá a képeire. Vagy gonolom ismered Picasso idevágó sorozatát. Szinte minden alkotó másol más művészektől, ez a szakmában teljesen elfogadott jelenség, Sargent például velazquezt másolt.

2010. júl. 31. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Szemezgetek itt a szerzői jogi törvényből.


1.§ (2) bek. h) pont: (a törvény hatálya alá tartozik) "a rajzolás, festés, szobrászat, metszés, kőnyomás útján vagy más hasonló módon létrehozott alkotás és annak terve"


Ezt főleg az "annak terve" kitétel miatt másoltam be.


12.§(2) bek.: "Az át- vagy feldolgozáson, illetve a fordításon az alapul szolgáló mű szerzőjének nevét is fel kell tüntetni."


Azt hiszem, amit te csinálsz, az beleesik ebbe a kategóriába.


13.§ "A szerző személyhez fűződő jogát sérti művének mindenfajta eltorzítása, megcsonkítása vagy más olyan megváltoztatása vagy megcsorbítása, amely a szerző becsületére vagy hírnevére sérelmes."


Ezt csak a biztonság kedvéért, nem mintha feltételezném.


Ugyanakkor:


31.§ (1) bek.: "A szerzői jogok a szerző életében és halálától számított hetven éven át részesülnek védelemben."


De ha többre vagy kíváncsi, és van egy kis időd, akkor ihol a törvény teljes szövege:

[link]

2010. júl. 31. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!