Miért lett mostanában ilyen nagy durranás a manga és az anime?
Mert nagyon változatos témakörökben, ábrázolásban megjelenésben. Bárki találhat kedvére valót bennük és az egy plusz, hogy más kultúrát ismerhetünk meg vele valamit azt is látjuk ők hogyan értelmezik (gyakran elég elvontan) a mi vallásunk, szokásaink, életszemléletünket. A fiatalok
így jobban elfogadják ha valaki más életfelfogású, nemzetiségű, kinézetű stb. Elég nagy hatást gyakorol rájuk s nyitottabb szemmel járnak, mernek máshogy öltözködni, beszélni, gondolkodni.
Már több, mint 10évvel ezelőtt volt itthon Dragonball, ami elég népszerű volt. Szerintem kb. a Naruto-val jött vissza,a mit kezdetben internetről lehetett nézni angolul/angol felirattal, és annak kapcsán jó sokan rácuppantak az online mangákra is angolul, ennek is már vagy lassan 4-5éve lehet. Kb ebben az időben jelentek meg angol fordításban/felirattal az animék, amik így sok emberhez eljutottak.
Hogy ilyen animax van, meg magyarra szinkronizálják, az már csak a legújabb (néhány éves) dolog, előtte is már elég elterjedt volt itthon.
Technikai okok miatt: egyre tobben jutottak szelessavu internethez; letrejottek a torrentoldalak (mininova, tokyotosho); uj videofomarumok jottek letre, melyek az aranykozeputat jelentettek a fajlmeret es a videominoseg kozott (xvid, h264).
Raadasul Japanban ipari mennyisegben termelik az animeket, ezert sokan megtalaljak maguknak azt ami nekik tetszik.
A masik ok az az animek elterjedese forumokon es kozossegi oldalakon. Ma mar szinte nincs nagyobb forum "Anime topic" nelkul (gondolok ilyenkor az SG-re vagy a Gamestarra). Maga az internetes kultura is valamikeppen az animeknek koszonheto (4chan).
A gyerekkori Dragon Ball, meg Sailor Moon inkabb ilyen elvetett magok, melyek nemreg kezdtek el kicsirazni vagy esetleg (tul)burjanzani. Az A+ es az Animax inkabb ennek az "animebumm"-nak a kovetkezmenyei.
De szerintem a kérdező nem úgy értette a dolgot.
Régen csak egy mese volt a sok közül. Eljött a délután, tévé bekapcs, megnézzük a dragon ballt, meg a sailor moon-t, aztán ennyi. Fél óra, max 1 óra.
De most? Éjjel nappal ezt nézik. Ezt rajzolják, ez a képernyővédő, erről beszélnek, ilyen "lányok" erotikus képeit nézegetik a fiúk.
Sok klisés amerikai és magyar film megtekintése után tudat alatt is jobb szórakozási és kultúrális lehetőséget kerestek a fiatalok. Ezt a japán szubkultúrában találták meg, ami egész Európában egyre sikeresebb. ^^ Ráadásul rajzolásra ösztönzi azokat a fiatalokat is, akik egyébként nem érdekelt volna a rajzolás.
Egyedi grafikával és egyedi történetekkel szívbemarkoló, humoros, és drámai alkotásokat egyaránt találhatnak. Ezen kívül az animék és a mangák között minden korosztály megtalálja a neki valót. Japánban sokkal több anime készül az élő filmekhez képest. Ott ez a kultúra, ami szépen terjed ide. Ez a terjedés nem is fog megszűnni, nem múló mánia. Főleg azért sem, mert többnyire céltudatos fiataloknak tetszik meg a szubkultúra, akik ezzel lépnek át a felnőttkorba, és utána nem növik ki.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!