Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Milyen különbségek voltak és...

Milyen különbségek voltak és vannak egy tanya és egy farm között?

Figyelt kérdés

tehát én nem igazán vagyok képben, nem a mostani megfogalmazásra gondolok mint tanya, az 1800as években pl. tudom régebben itt Magyarországon is volt tanyavilág, amikor elszórtan volt csak egy-egy ház a pusztaságban az Alföldön. nem tudom biztos az ország más tájain is volt ilyen. most ennek volt egy Amerikai megfelelője amit farmnak hívtak a tipikus farmarkantáros vidéki emberekkel bendzsóval szélkakassal tudjátok miről beszélek. ezek között mik lehettek a különbségek akkor? fejlettebbnek számított az amerikai változat? mert gondolkodtam hogy ott még deszkából, fából volt a ház meg a melléképületek míg nekünk vályogfal stb..


a másik része pedig az lenne a kérdésemnek hogy ez mai viszonylatban hogy van? tehát itt is vannak még külön kis elszórt házak a pusztaságban, itt-ott, vagy már csak az a fogalma létezik a tanyának hogy 1-2 utcányi település? és ebben a formájában létezik és létezett ez Amerikában is? remélem nem bonyolítottam túl :)


2010. jún. 23. 18:37
 1/1 anonim ***** válasza:

Ma is léteznek magányosan álló tanyák. Többnyire néhány hold földön gazdálkodnak az ott lakók.

Az amerikai farmnak megfelelő birtokok pedig voltak és ma is vannak nálunk is. Legfeljebb a földterület nem olyan nagy.

Ilyenek voltak a Horthy-rendszerben az uradalmak, a Kádár-rendszerben a Tsz-ek és az Állami gazdaságok. Ilyenek ma is a több száz/ezer hold földdel rendelkező Magoszos nagygazdák. Nagy területen folytatnak növény termesztést,és tartanak nagyszámú haszonállatot is.

Nem volt egyik sem fejlettebb a másiknál. Legfeljebb Amerikában a gépesítés,terménytárolás stb. volt fejlettebb.

Ami a faházakat illeti: Amerikában olcsó a fa,ott nég a kisebb városokban ma is fából építik a házakat. (ezt követik ma nálunk a könnyűszerkezetes házépítők). A faházaknak előnye,hogy olcsó felépíteni,könnyebben lehet lakóhelyet váltani. A földrengéseknél is kisebb a kár,mint a téglaházak esetében.

Nálunk a fa mindig is drága volt,a vályog pedig olcsó. Főleg,hogy vályogvetéssel csak a cigányok foglalkoztak. Nekik pedig nem volt szokás nagy összeget fizetni a vályogért.

2010. jún. 23. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!