Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Egyesülnének az országok?

Egyesülnének az országok?

Figyelt kérdés
Ha egy király, miniszterelnök, kancellár megházasodna egy másik szomszéd ország királynőjével, miniszterelnöknőjével vagy kancellárnőjével akkor a két ország egyesülne?

2018. aug. 23. 22:54
 1/5 anonim ***** válasza:
Nézzük inkább fordítva: ha két ország egyesül, a két miniszterelnöknek össze kell házasodnia?
2018. aug. 24. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Nem feltétlenül ha példának az Osztrák-Magyar Monarchiát nézed.
2018. aug. 24. 01:05
 3/5 anonim ***** válasza:
76%
Nem, az államfő nem egyenlő az állammal. Perszonálunió lehetne, ha nem a jelenkorról beszélnénk.
2018. aug. 24. 08:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
A perszonál- vagy reálunióról meg kell állapodni a két uralkodónak, vagy azoknak, akik jogosultak a megállapodásra. Egyszerű házassággal még nincs egyesülés. Meg lehet állapodni arról is, hogy mi lesz, hogy ha már nem ők fogják vezetni az országokat.
2018. aug. 24. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

A királyi családok keresztbe, kasba rokonsága közismert volt és néha a legitimáció, a hatalom öröklése furcsa dolgokat produkált.

Anjou hercege megörökölte Lengyelország trónját, amit el is foglalt az ország szokásai szerint, csakhogy közben meghalt a bátyja, Franciaország királya és így már a francia trón várományosa lett volna, ha nem lett volna már lengyel király, mert a kettő kizárta egymást. Nem tehetett mást, választania kellett és ő inkább francia koronát akart magának, de a lengyel alattvalói nem engedték, ezért szabályosan szöknie kellett, mégpedig lóhalálában, mert Szobieszky gróf a tatárjaival üldözőbe vette, de végül szerencsésen Párizsba érkezett, ahol III. Henrik néven koronázták francia királlyá.

Ebből látható, hogy a monarchiák államrendje szabályozott volt, egyszerű házasságkötések nem, vagy alig befolyásolták a kialakult államrendet.

A nászajándékba adott területek viszont később állandó konfliktusok forrása volt, vagy például a spanyol örökösödési háború, amikor a spanyol uralkodói ág kihalt és a Habsburgok, meg a Bourbonok ugyanannyi jogalappal rendelkeztek az utódlásra. Nem is lehetett a kérdést háború nélkül eldönteni.

Magyarország államrendje sem változott a Habsburg időkben, hiszen az osztrák császárt mindig meg kellett koronázni magyar királlyá is, de persze a legitimációt elnyerte a szerződések értelmében II. Lajos halála következtében, bár mint tudjuk, ezt nem mindenki ismerte el és így Szapolyai személyében másik magyar király is létezett, hiszen erre is volt jogalap.

2018. aug. 25. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!