Mennyi jövője van a magyar falvaknak?
Olyan népesek nem lesznek mint a szocializmusban volt. Annak idején mindenkinek kötelező volt munkát adni, falun a TSZ-ekben. A főállás mellett meg szinte minden háznál volt jövedelemkiegészítő háztáji gazdaság is. Persze ezt fűszerezték a mesterségesen alacsonyan tartott árak is. Így érthető hogy nagy volt a falvak lélekszáma, hisz jól meg lehetett élni. Manapság az a néhány mezőgazdasági vállalkozó nem tud egész éves megélhetést biztosítani a falvak lakóinak, ahogy régen a TSZ-ek tették. Marad az ingázás és a városra költözés. Amerikai falvakra fognak a hazai falvak hasonlítani, vagyis kevés ember fog ott lakni, főleg akiknek van ott saját megélhetési forrásuk vagy háztáji gazdaságuk némi önellátásra.
A falusi boltok árainak színvonala is pálfordulatot vett, hisz ha a városi Penny-ben 16 Ft a frissen sült meleg zsemlye és kifli, akkor a falusi boltban akár 36 Ft a kővé keményedett változata.
Az a gond hogy az utóbbi 100 évben az önállóan megélni képes parasztságot eltüntették. Pedig ha megnézzük a fejlett országokat, vidéken roskadoznak a gyümölcsöskertek a körtétől és más gyümölcstől. Meg jól megy ott a méhészet, meg más falusi foglalkozás. Magyarország mezőgazdasági adottságai pedig nagyon jók. Az emberek megélhetése mégis más irányt vett, alkalmazott lett az emberek többsége.
Egy cikk a parasztság eltüntetésének okairól:
Budapest környékén és észak-nyugat magyarországon még fejlődnek is, de az ország többi részén folyamatosan romlik a helyzet.
Konkrét példának Bács-Kiskun kiskun megye déli részén már gyakorlatilag vannak kihalt falvak ahol vevesebb mint 30-an laknak de azok is öregek akik lassan kihalnak.
A legnagyobb probléma az, hogy a környéken nincs munka, így a fiatalok elköltöznek innen, de a kissebb városokból is elmennek, mert alacsonyak a fizetések és szinte semmi normális lehetősig nincs a szórakozásra.
A legtöbbnek sajnos nincs. Amelyiknek van, annak általában azért mert mondjuk egy nagy város vonzáskörzetében fekszik.
De ahol a környéken nincs munka, nincs fejlődés, nincs továbbtanulás, onnan a fiatalok elhúznak. Ez még sok városra is jellemző, nemhogy falura!
Köszönöm a válaszokat :)
Amúgy az a furcsa, hogy mintha Nyugat-Európában nem így lenne. Ha Burgenlandban autózol, akkor is láthatod, hogy egészen másképp néznek ki az osztrák falvak. Azok valamelyikében például szívesebben élnék, mint bármelyik angyvárosban.
Pedig ott is 21. század van, ott sem élnek meg tömegek a mezőgazdaságból (sőt). Vajon mit csinálnak máshogy?
Kérdező!
Utolsó kérdésedre könnyű a válasz. Gondolkodnak. Mégpedig a jó cél érdekében.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!