Irnátok nekem filozofiai kerdeseket?
Önnek van víziló a széke alatt?
Van fiú és lány barátság? Ha igen miért nem?...
Egyszer ezt tettem fel egy ismerősömnek, aki ezt filozófikus kérdésnek tartotta:
"Hogyan lehetséges, hogy szeretettel viszonyulsz egy olyan valakihez, aki nem feltétlen viselkedik veled szemben hasonlóan, hanem inkább rossz?"
Gyakorlatilag bármiből gyárthatsz filozófiai kérdést, a legkönnyebb az emberből kiindulva. Pl. valaki megy autóval az úton, és elkezd kerepelni az autó. Az ember megáll, kiszáll, és körbejárja az autót.
Ez egy teljesen életszerű sztori, talán minden faluban van legalább egy olyan ember, aki így járt és így tett.
Azonban mi értelme volt kiszállni az autóból azzal a céllal, hogy megnézze, mi kerepel, hiszen nem is konyít semmit az autószereléshez?
És innentől jöhetnek a különböző okfejtések, végeláthatatlan kérdés- és válaszözönnel. Lehet, hogy valamelyik kérdés-válasz páros a valóságot fogja reprezentálni, de ezt honnan tudhatjuk meg biztosan? Ismerni kellene hozzá az adott emberről valamilyen háttérinformációt, vagy anélkül is megválaszolható a kérdés? Ha kell ismerni, milyen mélységben? Ha nem kell, akkor mi alapján általánosíthatunk? Biztosan jó az általánosítás alapja? Vajon az általánosítás minden esetben megfelelő eszköz-e az ilyen és hasonló kérdések megválaszolásához? Ha nem, akkor hogyan tudnánk e két csoportba sorolni az esetleges eseteket? Elég egyáltalán két csoport, vagy többre is szükség lenne? Ha igen, miért, ha nem, miért?
Remélem sikerült elég mélyen bevinnelek az erdőbe, pedig tulajdonképpen még 10 kérdést sem tettem fel ezzel a világi egyszerű témával kapcsolatban :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!