Változott-e az emberiség a kezdetek óta?
Attól függ mit értesz kezdetek alatt. A történelem kezdetét?
Milyen szempontból?
Antropológialag, genetikailag nem. Vagy legalábbis elhanyagolható mértékben. Pusztán ezen jegyek alapján nem tudnál megkülönböztetni egy óegyiptomit egy ma élő amerikaitól. Max. annyiban, hogy az amerikaiak kevertebbek.
Pszcihésen már más a helyzet.
Mentálisan nagyon sokat változtunk. Pl. olvastam egy olyan tanulmányt, ami szerint az ókoriaknak azért volt annyi istenük, és azért volt minden apró-cseprő dolognak külön istene, mert az akkori ember nem volt képes felfogni az önvád, az önmarcangolás, a hirtelen támadt düh, a harag és egyéb érzelmek mibenlétét és azt hitte, ezek mind attól vannak, hogy az istenek irányítják őket. A mai ember is sokat "beszélget magával". Ezt ma gondolkodásnak, belső összegzésnek fogjuk fel. Az ókori embereknek ez elképzelhetetlen lett volna. Ők úgy gondolták, hogy ilyenkor az istenek beszélnek hozzájuk, próbálják rávenni őket valamire.
Morálisan is sokat változtunk. Az ókori, de még a középkori ember is sokkal agresszívabb volt, mint a mai.
Viszont ha a kezdeteket az ember, mint olyan, a homo sapiens megjelenésével azonosítod, akkor minden téren sokat változtunk.
Kicsit pontosítsd a kérdésed!
L
Dehogy változott hiszen még ugyanúgy
vadászunk (aki kapja marja)
zsákmányolunk (főleg a cigányok)
gyüjtögetünk (ki pénzt, ki minden egyéb mást)
És a fák helyett szeretünk nagy magas házakban lakni, több asszonnyal hálni, és ha nem lenne törvény akkor ugyanúgy agyoncsapná az erősebb a gyengébbet mint régen (vannak akik még így is megteszik).
Most hogy törvény van az agyoncsapás helyett a nyomorbadöntés, a felvásárlás vagy az eladósítás és a rabszolgatartás a menő...
Rengeteget.Ahogy a tudat tágul,és beenged annyiféle új információt,találmányokat,újdonságokat,épp annyira szűkül be egy más téren,mondhatni tompul:egyfajta kollektív csőlátásba torkollik.
(Érdekes,amit az első válaszoló az ókoriak isteneiről írt)
Viszont ami az emberiség általános viselkedését illeti, valójában semmit nem változtunk szerintem. Az emberiség általános viselkedése nem változott. Történelemszakos barátom szavajárásával: Nincs új a Nap alatt. Állítása aszerint akármelyik részét is nézzük a történelemnek, az emberek mindig emberek voltak, ugyanazokkal az erényekkel és gyengeségekkel, ugyanazzal a hozzáállással. A keret megváltozott, a díszletek mások voltak és mások lesznek, de az emberek mindig ugyanúgy viselkednek.
Egyik kedvenc példája egy négyezer éves sumer falfirka egy korabeli vécé falán:
"Mi az, ami időtlen idők óta nem történt meg? Fiatal nő nem szellentett a férje ölébe."
Igen, a nők mér négyezer évvel ezelőtt sem... :D mindez ránk maradt egy olyan korból, ahol az írni csak kb a lakosság 1%-a tudott, vagy annyi sem.
Lehet, hogy tudásunk azóta sokat bővült, megannyi új vívmánnyal büszkélkedhetünk, de az emberek megmaradtak embereknek.
Bármelyik halhatatlan megmondja, hogy az emberek ma már sokkal kevésbé büdösek, mint ezelőtt:F:F
Az agresszió csökkenése valóban jól látható, de ez kulturális változás. Sokat javult ugyanis a közbiztonság, és alig vannak háborúk. Nem túl sok mindenki mondhatja el, hogy látott már erőszakos halált, vagy egyáltalán véres erőszakot élőben.
"mert az akkori ember nem volt képes felfogni az önvád, az önmarcangolás, a hirtelen támadt düh, a harag és egyéb érzelmek mibenlétét és azt hitte, ezek mind attól vannak, hogy az istenek irányítják őket."
Ez viszont elgondolkodtató. Sokkal egészségesebb hozzáállásnak tartom, ha az ember ezeket "külső" hatásként kezeli (és nem a tudatának szerves részeiként, mert nem azok), mert akkor jobban is tudja kezelni őket.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!