Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Mit gondolsz arról, hogy az...

Mit gondolsz arról, hogy az olvasó tudása meghaladja a könyv írójának tudását?

Figyelt kérdés

Tehát lehet-e több egy könyvben, mint amennyit az író tudott?

Tapasztaltál-e ilyet? Milyen értelemben, a gyakorlatban hogyan tudnál példát mutatni rá?

Az író ösztöneit ide sorolnád-e, hogy nem tudatosan írt bele dolgokat a könyvbe? Vagy az ösztönös tudás is tudás?

Az ösztönökön kívül egyéb módon hogyan lehet egy könyvben több tudás, mint amennyit az író beleírt?

A Biblia íróinál lehet-e több tudása egy jelenlegi püspöknek, pl. Erdő Péter bíborosnak a Bibliáról, mint a Biblia íróinak( itt nem elsősorban arra gondolok, hogy többen is írták a Bibliát, hanem a fentebb vázolt összefüggésre)?


Te milyen könyvvel kapcsolatban tapasztaltad ezt?


Volt olyan könyv, amivel kapcsolatban pont ellentétesen azt gondoltad, hogy az író tudása nagyobb, mint tiéd?


Összehasonlítva e kettőt, mi a különbség a két könyv között?


Máshogy olvastad esetleg őket, mást tanultál belőlük?


2016. febr. 5. 15:21
 1/5 A kérdező kommentje:
Akár olyan részesetekre gondolok, hogy valamiben nem értettél egyet az íróval? Vagy amikor olvasol, akkor mindent elfogadsz? Ha bizonyos dolgokat másképp gondolsz, az hogyan befolyásolja a könyv további olvasását? Szoktad újraolvasni a könyveket, hogy annak fényében, amire rájöttél az első olvasás során, milyen a könyv második olvasásra? Ezek a rétegek, amik a könyv első értelmezése utáni újraolvasásból adódnak, amik egymásra rakódnak, ezeknek hol van a vége vagy hova mutatnak, vannak tipikus területek, ahova eljutnak ezek a sokadik rétegek? Esetleg ha mindent elfogadsz a könyvből, akkor a hibának tűnő részekre kitalálsz egy megoldást, ami tegyük fel feloldja a korábban ellentétnek gondolt összefüggéseket, kicseréli egy ellentmondás mentes összefüggésre, amely feloldások, a sokadik rétegben, már akár sok olyan dolgot, absztrakciót tartalmaznak, amik szó szerint nincsenek benne a könyvben?
2016. febr. 5. 15:26
 2/5 A kérdező kommentje:
Ide kapcsolódóan milyen könyvekben ismerted fel a legtöbb réteget? Volt olyan könyv, amelyiken észrevetted, hogy irányítani képes téged? Milyen könyvek irányíthatják az embert, amiről nehéz észrevenni, hogy irányítják őket?
2016. febr. 5. 15:32
 3/5 anonim ***** válasza:

Igazából olyat éreztem, hogy ha egy logikai buktatót nem vállal be, akkor nincs értelme a könyvnek.

Pl Különvélemény

Ugye az alapfelállás az, hogy minden gyilkosságot meg tudnak előzni.

Akkor minek glóriázzák fel az embereket?

Elég elengedni, legrosszabb esetben megpróbálja mégegyszer, akkor meg max megint megakadályozzák.

Talán az eljárás költségét ráverhetik, de semmi több.

2016. febr. 5. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Ez teljesen természetes. Elterjedt tévhit, hogy a művész bármilyen alkotásról is van szó, tudatosan rejt el minden "üzenetet" a műben. A művész az esetek többségében nem tudatosan alkotja meg minden részét a műnek, ő szinte csak eszköze annak, hogy egy már "valahol" létező mű valamilyen módon formába öntse.
2016. febr. 5. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Olyat lehet hogy az iró többet leir mint amennyit tud, de csak a tudása alapján. Az ösztönös tudás is tudás, pl megmutatja hogyan irj, mit ne irj le, hogyan fog hangzani stb. Természetesen az ösztönökön kivül is lehet benne tudás, vannak varázsszavak, a Név, Lélek stb. (ezek láthatatlanok és akkor mennek bele egy irásba ha az hibátlan, illetve minden aktuális követelményre odafigyeltél) és egy jó filozófiai irás röviden felvezeti a gondolkodást és kényszeriti az olvasót hogy elgondolhatatlan dolgokon gondolkodjon. Sokféle szerkezete lehet egy ilyen irásnak, hogy egy-egy személy felfogását, igényeit megtudva, annak megmutassa.

Csak az Isten tanithatja meg, hogyan irjál igy és tisztánlátás kell hozzá hogy megtudd a jó körülményeket, a másik ember igényeit, a Lélek akaratát stb.

Egyébként a Biblia iróinál csak néhány több tudású ember van az egész világon, de az se versenyezne a Bibliával, mert nem illik, régimódi és abba illő dolgokat mondtak és élethelyzeteknek megfelelően irtak bele, egész életükben irták stb. De ők értik a Bibliát, tudják hogy kell értelmezni, látják mögötte az elgondolhatatlan képet stb. Olyan tökéletesen hogy a forditási és egyéb hibákat is észreveszik, és minden kétértelmü és kétséges dolgot is helyesen látnak. Viszont a legfontosabbat is tudják, a Biblia az csak az egyik kifejezése a végtelen közül, és ami odaát van az alaktalan és végtelen, bár egymáshoz kicsikét hasonlithatnak. Mindenki más oldalát látja, szóval más is lehet az igazság, kinek-mi... Minden Lélek más. Ha valaki már látja magának, nem kell mindig olvasgatnia, elmélkednie, csak szemlélődnie, akkor már gondolatban tanitják őt, az irás csak útmutatás lesz neki maximum.

Egy irásnak lehet több rétege is. Ha jobban észreveszed, egy humoros szövegnek is több rétege van, vagy egy idézetnek, iróniának, bárminek. Minden irásnak van egy belső képe is, ami sokat elárul az iró személyiségéről is, de ezt is már lehetetlen meghatározni.

2016. febr. 6. 06:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!