Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » A románok honnan származnak?

A románok honnan származnak?

Figyelt kérdés
Azt hallottam,,hogy eredetileg dél olaszok voltak akik átkeltek a Balkánra és keveredtek az ottani népekkel,leginkább az albánokkal,igaz ez?

2016. jan. 14. 20:55
 1/4 anonim ***** válasza:
79%
van a dákoromán elmélet amit hangoztatnak. Volt Romulus és Remus, akik az anyafarkas emlőin osztoztak. Ám volt egy Romanus is, ám neki a papafarkas dákója jutott. Na onnan származnak.
2016. jan. 14. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 meszike91 ***** válasza:
100%

Hivatalosan mindig ott voltak és csak a római uralom alatt latinosodtak el.


Gyakorlatilag dél Olaszországból mentek a Balkánra. Legkőzelebbi rokonaik a dalmátok lehettek, ők később asszimilálódtak a horvátok közé. Valószínűleg kapcsolatba kerültek az albánokkal is, sok a hasonlóság, viszont biztosan nem rokonok, mert az albán nem latin nyelv. Egyébént latin nyelvű néptöredékek most is élnek a valkán közepén, ők a románok észak eletfelé

2016. jan. 14. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 meszike91 ***** válasza:

2. Vagyok, telefonról írtam, véletlenül küldtem el.


Na akkor folytatom. A balká közepén élő latin néptöredékek a románok észak kelet felé történő vándorlása során szakadtak le.

2016. jan. 14. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim válasza:

Én úgy tudom, hogy a románok ősei a vlachok, akik a Nyugat-Balkánon éltek, ami a Római Birodalomban provincia volt (Illyricum). Az évszázadok során innen vándoroltak a mai Havasalföld területére. Eredetileg egy pásztorkodással foglalkozó nép volt. Ebből következik, hogy nem nagyon volt írásbeliségük (ha rákeresel, akkor magad is láthatod, hogy a román nyelvnek létezik cirill betűkkel írott változata is, illetve latin betűkkel írott változata is. Például a magyarnak volt saját abcja, a rovás írás). Mivel írásbeliségük nem nagyon volt, ezért a román etnogenezis felderítésére három lehetséges mód van: 1. nyelvrokonság alapján 2. genetika 3. kreálmány (legendák alapján). A nyelvrokonság alapján a román egy újlatin nyelv, de ebből nem következik semmi az etnogenezisre nézve. Pl mi (távoli) nyelvrokonok vagyunk a finnekkel és az észtekkel, de a genetika szerint különböző helyekről származunk (az évszázadok során sokat keveredtek itt és ott is a népek). A harmadik lehetőséggel lehet ezek után élni: kreálmány. Nekik ez a dákoromán elemélet, amely szerint az ő őseik a dákok, akik keveredtek a rómaiakkal és így lettek ők a románok. Szerintem a magyaroknak is van ehhez hasonló kreálmánya, még pedig, amit Badiny-Jós Ferenc állít, hogy a magyarok a summéroktól származnak... Kb én ezt említeném a dákoromán elmélettel egy lapon.

Ezt a vlach verziót viszont hitelesnek tartom. Magyarázattal szolgál a román újlatin voltára, a magyar nyelvben végbement egy v->o csere, így lett a vlachból oláh, ami ugye bár a románnak az archaikus megnevezése.

Valószínű persze, ahogy a magyarhoz hasonlóan a román nép eredetét sem sikerül soha se teljes egészében tisztázni, mivel elég sok nép élt a Havasalföldön elöttük/mellettük. Elég ha a legismertebbekre gondolsz: a kunokra és a besenyőkre.

2016. jan. 21. 01:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!