Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » A középkorban milyen létszámú...

A középkorban milyen létszámú kísérettel volt teljesen biztonságos közlekedni?

Figyelt kérdés
ha korai és középső időszakát nézzük a korszaknak, mondjuk még az Árpád-ház kihalása előtt ha vidéken is kiindult valahová egy nemes, hány katonát kellett magával vigyen hogy biztosra vegye hogy nem támadják meg pl. az erdőben a rablóbandák, vagy ha utazott valahová teljesen biztonságban legyen az út alatt, ezeket mindig biztosították maguknak, vagy csak a király cipelt magával komolyabb létszámú testőrséget mindenhová?
2015. aug. 21. 20:55
 1/5 anonim ***** válasza:
53%

Ez vidékről vidékre és korszakról korszakra erősen ingadozott. Konkrétan pl. a tatárjárás idején a komplett összeeurópai haderő sem tudta volna a biztonságodat garantálni, a teljesne konszolidált időszakokban, pl. Szent László és Kálmán , vagy később, III. Béla uralkodása idején az ország nagy részén a közbiztonság sokkal jobb volt, mint most.

Ugyanis a liberális mesékkel ellentétben a büntetésnek igenis, van visszatartó ereje.

Kérdésedre válaszul, egy főnemesi vagy báni kíséret általában 40-100 emberből állt, elsősorban preztis nem védelmi okokból.

2015. aug. 21. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
hát azért...Kálmán vagy László idején is voltak olyanok akiket nem tartottak vissza a törvények, hiába a valóban kemény törvénykezés, azidőtájt sem bóklásztam volna szívesen a vadonban
2015. aug. 21. 21:40
 3/5 anonim ***** válasza:

Érdemes a kérdést másik irányból megközelíteni: hány fős csoportokban garázdálkodtak az útonállók, akik ellen védelmet kellett nyújtani?


Ezek nem voltak túl nagy létszámú csoportok, 3-4 legfeljebb 7-8 fő. Ennél nagyobb csoport nem is tudta volna hosszabb távon eltartani magát ilyen módon.


A közbiztonság pedig általában akkor esett mélypontra, amikor belpolitikai válság vagy polgárháborús helyzet volt. A középkorban nem is annyira, inkább később, amikor szélnek eresztették a hajdúkat, vagy amikor elbukott a kuruc felkelés.

2015. aug. 22. 00:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
63%

Azt a tiszta közbiztonságot, ahol soha semmi bűncselekmény nem történik, felejtsd el. Az csak mesékben létezik. Az ember mindig sokszínű, mindig akad, aki megszegi a törvényeket. De nem mindegy a mérték.


Büdös nyúl, tévedsz a "liberális meséket" illetően. A kérdést túl egyszerűen kezeled, ezért van lehetőséged ilyen általánosításra. Kiegyszerűsítetted belőle a lényeget. Nevezetesen, hogy emberek az őket ért hatásokra eltérően reagálnak. A büntetésre is. Igen, van akit visszatart. Az a nagyon kisebbség. A többire másképp kell hatni. Sokféleképpen, attól függően milyen emberről van szó. Ha veszed a fáradságot, és mélyebben belegondolsz, röpke perc alatt magad is belátod.

2015. aug. 22. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Nemcsak a büntetés súlyosságát kell mérlegelni, hanem annak a valószínűségét, hogy elkapják az elkövetőt.

Elrettentő példaként szokták idézni, hogy a XVIII. századi Nagy-Britanniában a zsebtolvajok élveboncolásán is tevékenykedtek zsebtolvajok.

2015. aug. 22. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!