Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Figyeltetek már meg különbsége...

Figyeltetek már meg különbséget a Magyarországon élő egyes népcsoportok magyar nyelvhasználatában?

Figyelt kérdés

Lehet, hogy a svábok, cigányok, zsidók, palócok és hasonló csoportok rendelkeznek a magyar nyelven belüli sajátos vonásokkal? Nekem akkor tűnt fel ilyesmi, amikor egyetemen azt figyeltem meg, vidékiként, hogy másképp beszélnek a tanárok, néhol nem csak más szavakat használnak, hanem logikailag eltérő jelentésben használnak bizonyos mondatokat, mint amit megszoktam. A jelentősége nyilván az, hogy pl. az egyetemen, akik hasonló nyelvezettel rendelkeznek, azok könnyebben értik meg pl. a tanár mondatait és logikáját, mert hasonló gondolatmenethez, vagy szavakhoz, vagy nyelvtani szerkezetekhez szoktak.


Akár apró dolgokra is gondolok, mert szerintem a motiváció az egyik legkritikusabb pontja a dolgoknak, márpedig a motivációt elvheti egy idegen érzés, egy idegenül értett szó.


2015. júl. 27. 17:02
 1/5 Andizsuzsi ***** válasza:
Ez nem népcsoportokhoz, hanem tájegységekhez kötődik. Egy Miskolcon és egy Siófokon felnőtt zsidó/cigány ect. beszédében ugyan így fellelhetők a különbségek.
2015. júl. 27. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
De szerintem nem csak területileg van különbség, hanem kulturális körökben is. A lényeg nyilván az, hogy azok, akik gyakrabban beszélnek egymással, jobban egyező nyelvezetet használnak. A népcsoport helyett a csoport szó jobb lett volna, az igaz.
2015. júl. 27. 18:02
 3/5 A kérdező kommentje:
Nem akcentusra és nem is igazán szavakra gondolok, mert azok jóval egyértelműbben látszó különbséget. Amiket én figyeltem meg sokkal inkább a háttérben maradnak. Sajnos példát nem tudok mondani, ezért is tettem fel a kérdést, hátha valaki tud mondani, de logikailag egyáltalán nem tűnik lehetetlennek a dolog.
2015. júl. 27. 18:55
 4/5 anonim ***** válasza:
0%

"Ez nem népcsoportokhoz, hanem tájegységekhez kötődik." - a cigányok nagyjából mindenhol ugyanazokat a nyelvtani hibákat követik el.


"svábok, cigányok, zsidók, palócok" - a palócok magyarok, a másik három idegen népcsoport. Ez a nyelvhasználatukon is meglátszik. Anak pl. hogy "mit tudom én", megszoktuk a hangzását, de ha belegondolsz, magyarul teljesen értelmetlen, egy jiddis kifejezés tükörfordítása. Palóc, székely, jász, stb. tájszólásban nem találsz ilyen megerőszakolását a magyar nyelvtannak.

2015. júl. 27. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Ragozásban már tapasztaltam különbséget, bár azt is inkább tájegységhez kötném. - Anyósomék felé (Sárospatak) mindenki úgy mindja hogy:

Megyek Pistánál. Voltam /vagyok Pistához.


Na meg a szavak. Kaptam egy süti receptet, hozzá valók között volt 1 kávéskanál pezsgő. Hetek után esett le hogy nem törley hanem szódabikarbóna. :)

De szavakból sok van amit másként mondanak egyes helyeken, de azt írtad nem ilyenekre gondolsz.

2015. júl. 28. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!