Miért van az hogy az újságnyomtatás a fénykorát éli, rengetek magazin, hírlap van a polcokon?
"Megéri a kiadóknak?"
Ha nem érné meg, lehúznák a rolót.
Egyébként nem fénykorát éli, hanem pont hogy az utolsókat rúgja, és megpróbálnak belőle még a lehető legtöbbet profitálni. Tudják azt, hogy max. 10-20 éve van még hátra a nyomtatott sajtónak, több okból kifolyólag is, és ezért még egy utolsó nagy rohamot indítanak. 20 év múlva már alig lesz újság, amelyik nyomtatott formában jelenítené meg a lapját, jó eséllyel az interneten fognak olvasni mindent az emberek. Csak ma még van egy olyan korosztály, amelyik elegendő fizetőképes keresletet biztosít a nyomtatott sajtó részére. Azonban ez a réteg ki fog kopni idővel, utánpótlás meg nem nagyon lesz, és marad az elektronikus sajtó. Gyorsabb, olcsóbb, környezetkímélőbb, tehát lassacskán el fog tűnni a papíralapú sajtó, mint ahogyan a lovaskocsik is eltűntek az utakról a belsőégésű motorok mellett, ahogyan a léghajókat leváltották a repülőgépek, vagy ahogyan a vonalas telefonokat leváltja apránként a mobil-technológia.
1972 óta dolgozom nyomdában, kiadóban. Egyáltalán nem éli fénykorát. A rengeteg kiadvány ne tévesszen meg!
Régen csak a Nők Lapja 6-700 ezer példányban jelent meg. A Rádió és televízió újság szintén.
94-ig egy nagy nyomdában dolgoztam. Sok heti, havilap készült nálunk 4 napilap mellet. Mindegyik magas példányszámú volt.
Nagyjából 3 nagy nyomda volt az egész országban, néhány kisebb.
Könyvnyomtatás is jelentős volt, szintén magas példányszámban.
Remittenda volt, de aránylag kevés.
A rendszerváltás után több olyan változás történt, amelyik igen örvendetes, ugyanakkor rossz is.
Örömteli, hogy senki nem korlátozhatja azt, ki mit írjon, adjon ki. Ma ha írsz bármit, van pénzed, ki lehet adni. Senkitől nem kell semmiféle engedély.
Ez nagyon jó.
És ugyanez a bajok forrása is. Régen mint írtam, volt egy rádióújság. Ma van vagy tíz, s csak a vécépapírra nem nyomtatnak műsort. Volt egy női lap, most van kismillió.
Nagyon sokféle periodika jelenik meg, s nagyon sokféle könyv.
De nagyon alacsony példányszámban. Vannak könyveink, amelyekből ha elmegy 300 példány, már tapsikolunk. Biztosan vannak sikeresebb kiadók is.
A válság sok céget padlóra vitt. Ma sokkal kevesebb kiadó és nyomda működik, mint 7-8 évvel ezelőtt.
Azt tudni kell, hogy a nyomdaköltségnek van egy fix része, s van példányszámfüggő. Vegyük például a tördelést.
A tördelő munkája ugyanannyi, ha a könyv 1, 50 vagy 2 millió példányban jelenik meg. Ha csak egy készül, arra terhelődik rá teljes egészében. Ha ötven könyv készül, ötvenfelé oszlik el.
Miért nem készül akkor sok, mint régen?
Azért, mert mi magunk nem lettünk többen. Attól, hogy hatféle turista újság van, a turisták száma azonos. Nem vesz meg senki hatféle hasonló újságot.
Az elektronikus sajtó is sokat ront a nyomdaipar helyzetén.
Érdemes volt törnöm magam szakmabeliként egy korrekt válasz megírásával. A lepontozók miért titkolóznak, ha ők másképpen látják?
A nyomtatott sajtó bizony nagyon nehéz helyzetben van, s nem csak hazánkban. Sok nyomda ment tönkre, s kiadók is lehúzzák egymás után a redőnyt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!