Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Szerintetek utánzat lenne?

Szerintetek utánzat lenne?

Figyelt kérdés
Elkezdtem írni egy történetet ami egy varázs világban játszódik a főszereplője most kezdi a varázs iskolát(az iskola 3 házra van bontva), az elejétől fogva a történet egy főszála a gonosz elleni harc aki folytatja azt amit 12 ével ezelőtt nem tudot véghez vinni. Nem akarok egy olcsó Harry Potter utánzász írni. Sok mindenben eltér pl. a történetbeli varázavilág teljesen más rendszer alapján működik, a főszereplője lány, teljesen más a társadalmi helyzete, más dolgokat kell leküzdeni-e, nem árva, ja és a varázsiskola sem ugyan olyan a házbeosztások teljesen más szerepet kapnak. Szóval szerintetek egy hasonmás vagy eltérő???
2015. jan. 25. 13:07
 1/3 anonim ***** válasza:
76%
Utánzat, ha kiadnád én Rowling helyében azonnal beperelnélek. Túl sok a hasonlóság.
2015. jan. 25. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
Nagyon ciki lenne. Nem is a per miatt, hanem azért, mert megmondják, hogy semmi fantáziád.
2015. jan. 25. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Ehhez először is meg kéne határozni azt a határt, amin belül valami koppintás, és amin túl már nem. Extrém esetben, ha elég szűkösre vesszük ezt a határt, akkor gyakorlatilag egyetlen szónyi eltérés is már más műnek vehető, ha pedig elég tágnak, akkor akár azt is lehetne mondani, hogy mondjuk a Star Wars története a Bibliának egy koppintása, mivel mindkettőben vannak fegyverek. Ez két, nagyon sarkos példa, csak az érthetőség kedvéért.


Hogy hol van ez a bizonyos határ koppintás és nem koppintás között, azt gyakorlatilag lehetetlen megmondani, mert millió dolog függvénye, ehhez mérten pedig ahány ember, annyiféleképpen vélekedik. Természetesen, minél inkább az extrém végletek felé közelítünk két műnek az összehasonlításában, annál kevesebben vagy annál többen állnak egyik vagy másik oldalra. Ez írói nyelvre lefordítva annyit tesz, hogy minél több elemet szerepeltetsz a művedben, amely a Potterben nincs benne, és minél több elemet nem szerepeltetsz benne, amely a Potterban megvan, annál több ember fog úgy vélekedni, hogy nem Potter-koppintásról van szó. Azonban, ha túl sok olyan elemet raksz bele, amely nem szerepel a Potterban és vica versa, annál nagyobb az esélye annak, hogy az általad írt regény valamely másik műre kezd hasonlítani.


Gondolj úgy a regényekre, mint egy szigetvilágra. A tenger, amelyben ezek a szigetek léteznek, a szavak tengere, víz helyett szavak hullámzanak benne. A szigeteket pedig a különböző művek testesítik meg, mint pl. a Harry Potter. Ahogy elkezdesz írni egy regényt, úgy kezdesz egy új szigetet létrehozni ebben a szótengerben, ahogy haladsz előre a történetben, úgy kezd a sziget is egyre nagyobb, stabilabb lenni, kialakulni. A te szigeted - a te műved - minél távolabb helyezkedik el ebben a szótengerben más szigetektől, annál egyedibb lesz, annál újabb, ismeretlenebb történetet hozol létre. És minél sikeresebbé válik az olvasói körödben, annál nagyobb, magasabb lesz a szigeted. Ha unalmas regényt írsz, akkor csak egy lapos szigetet hozol létre. Ebben a tengerben az olyan művek, mint pl. az 1984, a Star Wars, a Harry Potter, a Gyűrűk ura, és hasonló nagy sikerű alkotások komplett földrészeknek tekinthetőek, míg azok a művek, amelyek szinte a teljes ismeretlenség homályába burkolóznak, mert unalmasak, egyszerűek, zavarosak és érthetetlenek, azok csupán kis homokkupacok. Ezeket a tenger hullámzása aztán hamar el is mossa, eltűnnek a süllyesztőben, míg az ilyen földrésznyi alkotások akár évszázadokig, évezredekig is kitartanak, szigetek, földrészek maradnak. Ilyenek pl. a Szent könyvek, alapvető alkotások, vagy nagyon különleges témát feldolgozó könyvek.


Na de kicsit elkalandoztam, szóval ha elegendően nagy számú olyan motívumot tudsz felvonultatni a könyvedben, amely különbözik a Potter-sorozattól, akkor semmi gond nincsen, és a leírásodban megadottak szerintem ehhez bőven elegendőek. Nem egy varázslóiskolás-jóésgonoszharcolós-szerelmiszálas könyv íródott a Potter sorozat előtt, közben és után is, mégsem mondták mindegyikre, hogy koppintás. Valamilyen szempontokból, valamilyen mértékben minden regény hasonlít egy másikra, hiszen ugyanabból a szótengerből áll mindegyik. A kérdés a szempontok (motívumok, elemek) száma és mértéke, és ha ügyesen fűzöd a szálakat, akkor semmi gondod nem lesz a regény megírásából. Hajrá! :)

2015. jan. 25. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!