A 14. -ik századi Magyarországban lehetett kötelezni a "parasztokat" katonaságra, hogy földesura mellett harcoljon? Ha igen mivel?
Kötelezhette őket katonáskodásra,de nem volt túl jellemző mert féltek a parasztfelkeléstől.
Luxemburgi Zsigmond bevezette a telekkatonaságot ami azt jelentette,hogy a nemes úrnak minden 20.jobbágytelek után 1 harcost ki kellett állítania. De ez a parasztok viszonylag kis részét érintette.
Hm, mondjuk a telekkatonaság az törvény volt, tehát végül is nem a földesúr kötelezte a parasztot önkényesen, hanem törvényben volt leírva, hogy ezt meg kell tennie. Mondjuk a földesúron múlott, hogy melyik jobbágyát választja ki.
Egyébként a törvényt nem igazán tartották be, mert a nemesség ezt adónak fogta fel. Később a törvényt újra meg kellett hozni, ez is jelzi, hogy nem tartották be.
Viszont a kérdés nagyon jó, bevallom, erre így nem tudok válaszolni, hogy milyen törvényi háttere volt annak, hogy a paraszt milyen esetekben foghat fegyvert - ha volt egyáltalán, illetve hogy a földesúr kötelezhette-e harcolni vagy sem. A lovagoknak voltak fegyverhordozóik, akik nem hiszem, hogy nemesek lettek volna, és a középkori seregek sem csak a nemességből álltak, hanem voltak mindenféle segédcsapatok, igaz, ők kollektív szabadságokat élveztek (pl. kunok, székelyek stb.). Ott voltak a várak katonaságai is, szóval egy középkori hadseregnek és fegyveres alakulatoknak igen jó része nem nemesi származású volt.
Viszont a nemesség azt sem vette jó néven, ha a parasztok elmentek katonáskodni (pl. keresztes hadjáratok idején), lásd a Dózsa-féle parasztfelkelést. Tehát az igaz, hogy nem szívesen fegyverezték fel a parasztokat, mert féltek, hogy fellázadnak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!