Magyarországon a városok, miért nem épültek úgy ki, mint Csehországban?
Nemrégiben voltunk másfél hetet Csehországban, Prágában és Plzeňben. Prága varázslatos volt, de Plzeň amellett, hogy szintén egy gyönyörű város, meghökkentett a történelmi belvárosának a kiépítettségével: egy kb. 170 ezres város, aminek sok utcája egy az egyben Budapestet idézi, rengeteg az emeletes, díszes palota, a múlt század eleji és még régebbi gangos bérház, maga a klasszikus városrész a város területének legalább a felét teszi ki, összességében véve sokkal nagyobbnak tűnik a város "magyar szemmel" nézve, mint amekkora valójában. Egyszerűen nem akartam elhinni, hogy ez csak egy 170 ezres város.
Felvetődött bennem a kérdés, hogy hazánkban, miért nem épültek így ki a hasonló nagyságú városok ilyen szépen. Debrecenben ott van a Piac utca, és azután kvázi semmit nem tud felmutatni, Szeged már jóval kiépítettebb, de Plzeň mellett és általában a cseh városok mellett még így is elbújhat, Pécs sem közelíti a hasonló nagyságú cseh városokat. Miért alakult a történelem során úgy, hogy nálunk a városok sokkal egyszerűbbek?
Véleményem szerint az ennek az oka, hogy Csehországban a történelem során jelentősebb volt a polgárság, mint Magyarországon.
Nálunk sokáig feudális jellegű volt a társadalom, tehát voltak nemesek, meg parasztok... (Aztán majd később munkások). Persze votlak gazdag parasztok, meg szegény nemesek, de a polgárság sokáig nem volt jellemző... Ez egyébként nagyon meglátszódik a magyar meg cseh mentalitásban is!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!