Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Milyen tévhitek vannak a...

Milyen tévhitek vannak a szocializmus időszakáról?

Figyelt kérdés

Én már rendszerváltáskor születtem, de vannak 50es éveiben járó ismerősök akik szinte istenítik azt a korszakot, holott tanultabb tanáraimtól meg kutatásaimból az jött le, hogy egyáltalán nem volt az olyan jó.

Pl hitelből éltünk, nem volt verseny sem pedig fejlődés, csak a rossz minőséget lehetett megkapni, egypártrendszer volt stb.

Főleg olyanok válasza érdekelne, köszönöm.

És lehetőleg legyen aktuálpolitika mentes.



2014. febr. 9. 19:05
 1/2 anonim ***** válasza:

Például az a tévhit, hogy akkor jóformán kolbászból volt a kerítés. Volt mindenkinek munkája, stb.


Nem volt. Munkahelye volt mindenkinek, annyi munka nem volt, amennyivel annyi embert foglalkoztathattak volna. Ezzel tartották alacsonyan a munkanélküliséget és ez terhelte meg nagyon a gazdaságot.


Az viszont szintén nem igaz, hogy csak rossz minőségű termékeket lehetett kapni. Az elavult termelési módszerek (egy másik módja a munkaerőigény fenntartásának) miatt volt, ami valóban rosszabb minőségű volt, de általánosan nagyon nem igaz. Épp a gazdaság rossz teljesítménye miatt a tartós fogyasztási cikkek tényleg tartósak és könnyen javíthatóak voltak. Persze lehet, hogy a hűtő zabálta az áramot és a pincéből fel lehetett hallani, de még 30-40 év után is ugyanúgy hűt meghibásodás nélkül. Ellenpélda a fétis módjára imádott Lada, pocsék összeszerelési minőséggel és nagy szervizigénnyel, ami kényelmi szempontból sem ért közelébe a korabeli nyugati modelleknek.

2014. febr. 9. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

El kell, hogy keserítselek, de most is hitelből élünk.

Nem volt versenyhelyzet, de ezáltal nem voltunk kiszolgáltatva sem. Értem ez alatt, hogy nem volt teszkó, aki például a kínai import hagymával mélyen aláígért volna a helyi termelőknek. De mondhatnék kb bármilyen terméket. Világi viszonylatban nem vagyunk olyan rossz helyzetben, hogy a globális versenyhelyzet garantáltan előnyünkre váljon. (Mindig lesz egy kínai, taivani, vietnámi, indiai, aki töredékéért megtermeli azokat a javakat, amit Te, vagy én tennék egy elszigeteltebb gazdasági közegben, így kiáramlik a tőke a szegényebb régiókba.) Minőséggel kapcsolatban meg annyit, hogy a keleti blokk legjobb minőségű cuccait kaptuk. Akkor ez volt a legjobb a térségben. Most a távolkeleti tömeggyártott vacakok vannak helyettük, amik sokszor rosszabbak az akkori termékeknél. Ha minőséget akarsz bármiből is, annak ma is nagyon megkérik az árát.

Politika szempontjából most gyakorlatilag kétpártrendszer van. Lehetsz balos, vagy jobbos. Mindkettőt láttuk szerepelni az elmúlt években. Szerintem egyik sem jobb a másiknál. Akkor mennyivel is vagyunk előrébb? Egy helyett két rossz közül választhatunk, kb ugyanazzal a programmal?

Ez csak a választás lehetőségének illúziója. Egy valós választásod van, mégpedig, hogy elész-e szavazni, vagy sem.

2014. febr. 9. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!