Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Nem sokalljátok a jegyárakat...

Nem sokalljátok a jegyárakat mozira, színházra, koncertre, kiállításra? Évente hányszor jártok ilyenekre?

Figyelt kérdés

Az épp aktuális Cirkuszfesztivál kapcsán akadtam ki.

Én és családom kedveljük a cirkuszt!

Nagyon megdöbbentő viszont, hogy Cirkuszfesztivál gálaműsorra kifejezetten magasak a jegyárak! Négy fős családnak 1-es kategóriában 44.000.- Ft, 2-es kategóriában 36.000.- Ft, de a legolcsóbb 3-as kategóriában, ahonnan alig lehet látni 22.000 Ft :-(((((((

Ráadásul a Cirkuszfesztivál előadásaira nincs gyermek ill. nyugdíjas kedvezmény!

Értem én, hogy vannak olcsóbb előadások is, de azért ez felháborító!

Az olcsóbbnak számító, hétköznapi előadásra sem mondanám olcsónak a jegyárakat, ha látni is akarunk valamit, akkor 2-es kategóriában a négy fős családunknak 11.200.- Ft lenne a jegyár. :-( /1-es 13.200.-, 3-as 6800.-/


Természetesen értem, pénzből élnek ők is. A gond csak az, egy átlagos magyar család minden évben 1 legfeljebb 2 alkalomra tud kiszorítani ilyen összegű kiadást szórakozásra. Miközben legalább havonta egyszer el kéne jutniuk valamilyen kulturális eseményre. Vegyünk egy átlagos családi jegyárat, mondjuk 12.000.-/4fő. Így számolva 12 x 12.000 Ft= 144.000.- Ft évente. Az utazási költséget még nem is számoltuk. Adjuk hozzá azt is. Fővároson belül, ha bkv jegyárakkal számolunk (hiszen iskolába járáshoz legtöbbször nem vásárolnak bérletet a gyerekeknek, ha a felnőttnek van, azt is ki kellett fizetnie) háromszori átszállással, oda-vissza, (2x3)x350.-/fő= 8400.- Ft.

Tehát, minden hónapban 1 db kulturális esemény a 4 fős családnak, az éves szinten 244.800.- Ft!

Vidéki családok esetében ez az összeg még növekszik a vonat vagy távolsági busz ill. benzinköltséggel. Mondjuk 140 km-ről jönnek a fővárosba. Két felnőtt + kettő 6 éven felőli gyerek, oda-vissza összesen: 16.760.- Ft/alkalom. (Irreális lenne kiszámolni minden hónapra, hiszen nincs ember, aki ilyen rendszerességgel felutazna a programok miatt, de érdekességképp 12x16.760.- = 201.120.- Ft. + a műsor jegyárakkal összesen: 345.120.- Ft lenne évente.)

/a vonatjegyárakat az ELVIRA.hu oldalon számoltam ki, 2. osztályú, nem intercity árakkal, tehát helyjegy ár nélkül/


Vajon, hány család teheti meg kis hazánkban, hogy minden hónapban legalább egy családi kulturális programot szervezzen?


Tuti, lesz hozzászóló, aki megemlíti, "De hát van sok ingyenes programlehetőség.". Igen, kérem szépen, vannak ingyenes programok is. De nem joga lenne mindenkinek eljutnia színvonalas, komolyabb kulturális értéket képviselő programra is? (és nem csak 1-2 évente egyszer)

(Megjegyzem, az ingyenes programokra is oda kell jutni, így az utazási költség még mindig ott van. Ami önmagában is drága.)



2014. jan. 9. 10:56
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%
Őszintén megmondom az idejét sem tudom mikor voltam utoljára moziban vagy színházban és ennek elsősorban az anyagiak az oka. A második ok szintén anyagi ahhoz hogy eljussak utaznom kell, ami szintén nem olcsó manapság.
2014. jan. 9. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
53%

Az Operabálra pedig egy páholybérlet 300.000 forint! Az négy fős családnak 1.200.000 forint! Ha el akarnak jutni egy életfontosságú kulturális eseményre minden hónapban, akkor az majd' 15 millió! Ebben az országban nem lehet megélni!

ps: a cirkusz nem kulturális esemény, hanem bazári majomkodás

2014. jan. 9. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
100%

Mi is ritkán járunk ilyen helyekre. Moziban csak azokat a filmeket nézzük meg, amik kifejezetten jónak ígérkeznek, látványosak, és kell a nagy vászon az élményhez. A Gravitáció volt a legutóbbi ilye film. A többit meg megnézzük otthon a tévén, letöltve.

Inkább megyünk állatkertbe, vagy étterembe, az gyakrabban előfordul, bár azok is elég drágák.


Amúgy sok mindenkinek van joga sok mindenhez, csak tudja kifizetni, ez egy ilyen világ. Nincs ingyen semmi. Még az sem, ami annak tűnik, azt csak simán másvalaki fizeti.

2014. jan. 9. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
100%

Miért, egy ingyenes rendezvény nem képviselhet adott esetben komolyabb kulturális értéket, mint egy fizetős? Csak a fizetős lehet színvonalas? És ha sokba kerül, akkor csak színvonalas lehet?


Nyilván bármennyit keresel és bármilyenek az árak, mindig lesz olyan, amit nem engedhetsz meg magadnak. Ha pedig nem engedhetitek meg magatoknak az adott programot, akkor igenis olcsóbbat kell keresni. Most akkor ha én minden hónapban egyszer az Alpokban szeretnék túrázni, de nincs pénzem rá, csak a Mecsekre, akkor sírjak?

2014. jan. 9. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
100%

Minden relatív. Ugyanezek nyugaton sokszor drágábbak. Némelyik kicsivel, némelyik nagyon.

Ezeknek az eseményeknek a megrendezéséhez (fellépés, vetítés) többnyire importárút használnak, a költségek aszerint alakulnak. Ezt kell kitermelnie a jegyárnak (mert nálunk lényegében így van kevés kivétellel, nyugaton sok esetben különféle támogatások vannak). A baj inkább az, hogy nálunk rossz (nagyon rossz) a munka szervezettsége és a technológia, emiatt kicsi a termelékenység. Kb. annyival, amennyivel a bérek. Ebből nem következik, hogy egy konkrét munkás ne gebedjen meg a munkapad mellett. Nem is itt úszik el a dolog. Szóval ez mindaddig így lesz, míg nem a nyugat termelékenységével állítunk elő termékeket. Addig nem lesz elegendő érték, aminek eladásából finanszírozni lehet a magasabb béreket. Ez mindig a mindenkori hatalom szervezésén (célrendszerén, intézményrendszerén, a cselekvések módján) múlik. Nálunk ilyen, mondjuk Angliában olyan.

2014. jan. 9. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
100%
Egy mozizás 4 fős családnak 4, maximum 5 ezer forint. Egy koncert szintén nem lenne több általában 6-7 ezernél. Az utazást meg nehogy már a cirkuszra kend, hogy mennyibe kerül... másrészt a cirkusz mióta ilyen létfontosságú kulturális esemény?
2014. jan. 9. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
100%

De sokallom. Nekem egyelőre még az otthon megteremtésére és a gyerekvállalásra sem elegendő a megtakarításom, addig pedig amíg ezeket meg nem valósítom, nem mozira és társaira fogok költekezni.


-Mozi:

Ez eleve annyira nem is érdekel, elég film van a tv-ben is. Ha meg mégis, akkor van 1-2 olcsó mozi, vagy ingyenes lehetőség.


-Színház:

Nagyon-nagyon érdekel, és igazi szívfájdalom, hogy csak ritkán járok. A ritkán, az azt jelenti, hogy évek óta nem vásároltam színházjegyet. Csak úgy voltam néha az elmúlt időkben, hogy valaki nem tudott elmenni, és nekem adta, vagy meghívott, mert költenie kellett a cafetériát, vagy nyertem jegyet.


-Koncert:

Könnyűzenei ugribugrik nem érdekelnek szerencsére. A komoly zenei koncertek meg szintén drágák, erre ugyanazt tudom mondani, mint a színházra.


-Kiállítások:

Sokféle érdekel, de legtöbb ezek közül is drága. Manapság már csak akkor nézek meg egy kiállítást, múzeumot, ha elutazok valahova. Eddig az ilyen múzeumokra nem sajnáltam a pénzt, mert valószínűleg oda soha többé nem térek vissza. De manapság már itt is elgondolkodom, hogy mi az amit nem annyira fontos látni.


-Úti költség:

Hát igen, nekem is egy színház is megtoldódik 2-3000 forinttal az útiköltség miatt...

Bizony, a máv nagyon drága! Ezért utazni is ritkán utazom, akkor pedig ha lehet próbálom összekötni a sporttal, és az odautat biciklitúrává alakítani.

2014. jan. 9. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
100%

Ha a cirkusznál maradunk:

A Fővárosi Nagycirkusz jegyárai nem alacsonyak az átlagjövedelemhez képest, de nem is magasak. A fellépőket a világ legjobbjaiból válogatják. A cirkuszművészet nagyon költséges. Drága, és gyakran terjedelmes, nagy tömegű eszközöket kell mozgatni. Nagy testű (nagy étvágyú) állatokat biztonságosan fuvarozni, elszállásolni, etetni. Ehhez adódik hozzá a fellépők gázsija. A szállítási költség eloszlik több részre, ha sok előadást tartanak.

Itt most a fesztivál idején a teljes rezsi erre a néhány napra koncentrálódik. Most a fellépők nem kapnak pénzt a produkcióért, de minden más költségüket a szervezők fizetik. Ezért magas a jegyek ára.

2014. jan. 9. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
49%

Röviden: de. Mondjuk nekem most még szerencsém van, mert megtehetem. Gyerek nincs, szüleimmel élek, nem kell beadnom a közösbe. Mondjuk keresni sem keresek sokat, mert emellett a fos órarend mellett heti 1-2 napos diákmunkát sem tudtam vállalni, a megtakarított pénzemből költök.

Nekem fontos a kultúra, a színházat nagyon szeretem. Gyakran járok, csak nem azokra az előadásokra, amikre szeretnék... illetve idén, mivel színházzal kapcsolatos szakon vagyok, pluszban kell mennem olyan előadásokra, amiket a tanárok ajánlanak. Ezek mellett meg el akarják törölni a szakmai jegyet, ami felháborító. Mert a színházi szakos csóró egyetemista, meg az újságíró, akinek havi 4-5 előadásra el kell mennie, és akiknek kb. létszükséglet, hogy bizonyos előadásokra elmenjenek, fizessék csak ki a teljes jegyárat. Eszméletlen.

Amikor nem az egyetem jelöl ki darabot, akkor max. 1300 Ft-os előadásra megyek (kivéve évi 1-2 darab, amit tényleg meg akarok nézni, de abból is a legolcsóbb), és ott spórolok, ahol tudok (nyereményjáték, nézek minden színházas oldalt és facebook-csoportot, hogy nincs-e ingyen vagy promóciós jegy vhova). És nemcsak szeretem, de most már muszáj is, hogy ilyen pályára megyek (remélhetőleg).


A mozi sztem rohadt drága, ár-érték arányban is. Színházjegyet olcsóbban lehet kapni, basszuskulcs, pedig az egész más élményt ad, élőben játszanak a színészek stb. Én már csak akciós napon megyek moziba, mert már a diákkedvezményes 1000-1200 Ft-os jegyet is sokallom... páromnak már 2000 fölött lenne egy db jegy, és még nem is 3D-re... nem mintha érdekelne a 3D, de ez az ár egy sima filmért, ami csak a teremélmény miatt annyi, amennyi, és ugyanazt az élményt nyújtja kb. a tévé előtt ülve is... ennek ellenére szeretem a mozihangulatot, de évi 1x megyek el rá saját pénzből (a többi ajándék vagy nyereményjáték, ha sikerül).


Koncertre csak ingyenesre megyek általában (de ott is ott van, hogyha vki ingyen lép fel egy bárban, akkor illik fogyasztani is). Ha lenne olyan koncert, ahova nem nagyon durva a belépő, és olyan zenekar / előadó lépne fel, akit szeretek, talán évi 1-2x mennék, de végül is annyira nem rossz ez az arány sem.


Kiállításra ritkán, vagy ingyenesre. Ezek mellett nem fér bele a fizetős (kivéve, ha nagyon érdekel a téma).


És akkor el tudom képzelni, hogy nagycsaládilag milyen kiadás. Emlékszem, 2004 körül 24e Ft-ot kellett kicsengetnünk azért, hogy láthassuk Az Operaház Fantomját, és nem is volt annyira jó hely. És akkor ezt évi többször, gyerekbarát helyen / műsorral (aminek azért ismert helyen jól megemelik az árát, mert tudják, hogy hiánycikk), a gyereknek még kell a büfés rágcsa. Ha már vmi extrább kiállítás vagy program, akkor meg a határ a csillagos ég.


De sajnos ez nem a mozi, a színház hibája, hanem az államé, amiért nem támogatja a kultúrát eléggé. Most szerveztünk egy elég komoly nemzetközi drámafesztivált, összesen egymillió forint támogatást adtak, ami, ha az ember benne van a szervezésben, tudja, hogy milyen brutálisan kevés, egy jobb esküvő ott kezdődik kb. Volt, amilyen költséget csak a bevételből tudtunk fizetni utólag. Persze a felcsúti cigánygyerekek focipályájára több pénz kell.

2014. jan. 9. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

Utolsó vagyok:

azért van sok nagyon jó ingyenes program is, szerencsére, mondjuk én pesti vagyok, könnyen beszélek. Az más kérdés, hogy ezek gyakran lehetetlen időpontokban, nem hirdetik őket eléggé...

2014. jan. 9. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!