Filozófiát szeretnék tanulni! Hogy kezdjek hozzá?
Filozófiát szeretnék tanulni.
Ezt nem felsőfokú intézményben szeretném. Mert nem a papír érdekel róla, és mert nem intézményesen szeretném. Ez nekem ugyanis hivatás lenne, és ezzel az intézményes oktatás ténye és milyensége (ahogy működik) nekem nem férne össze. Hanem autodidakta módon vagy esetleg magántanárral szeretnék kicsit belemenni (bár utóbbi kérdéses, h szerencsés lenne-e egy olyannál, akinek határozott saját gondolatai vannak).
A filozófián belül, azok után, h természetesen a természet-filozófiai stb. alapokkal is megismerkedtem, a jogfilozófia érdekelne, azzal szeretnék majd konkrétan foglalkozni.
Azon kívül, h érdekel, azért szeretném ezt, mert (mint már említettem, hivatástudatom van benne,) szeretném ismerni, h az elődeim mit írtak. H ez a kultúra is az enyém legyen, gondolat-formailag és tartalmilag is, és ez is segítsen az én munkámban (pl. legyen mintám, h egyáltalán hogy szokott kinézni egy filozófiai jellegű írás, vagy pl. mások hogy értelmeztek egy adott fogalmat); és h ne legyen az, h nem ismerem az elődeim munkásságát, ezzel magamnak komolytalan megítélést kölcsönözve vki szemében, akinek majd elő szeretném adni a saját gondolataimat. (H ne az legyen, h "egy gyerek / egy okoskodó, de az alapokat se tudó izé csak beszél össze-vissza"...) H ne égessem le magam azzal, h nem ismerem, vagy rosszul ismerem, h legalább a nagy filozófusok mit képviseltek...
Ezt hol és hogy lehetne elkezdeni? Mihez nyúljak? És az elején, az alapoknál filozófia-történeti időrendiségben lenne érdemes haladni? Vagy inkább tematikus sorrendiséget kéne megállapítani?
(Aztán a végén majd nyilván belemélyedek annak a jogfilozófiai irányzatnak a műveibe, amelyiket én is vallom (ez már megvan, h mi) - de előtte más irányzatokat is legalább alapelv-szinten meg kéne ismernem, h azokhoz is legyen közöm és összehasonlításom, mert ahhoz is ismerni kell vmit, h azt meg tudjam mondani, h mért nem értek vele egyet...)
az a gond a filozófiával, hogy elég kemény meló elolvasni a szövegeket. és egy egyetem annyiban jó, hogy ott ezt megcsináltatják veled. legalábbis egy átfogó filozófia történetet egyedül átolvasni nagyon kemény lehet. pl eltén 6 filozófia történet előadás volt és ilyen ezer oldal körüli olvasmány mindhez. és plusz szemináriumok. és ezek csak a filozófia történet.
ez egy nagyon jó site amúgy:
A. N. Whitehead azt mondta, hogy "az egész nyugati filozófia csak lábjegyzet Platónhoz".
Ez mintha azt mondaná, hogy Platón óta nincsenek eredeti filozófusok. Nehéz is eredetinek lenni utána.
Én azt szoktam gondolni, hogy Ezek a pozitív filozófusok, vagyis akik mások gondolataival lépten-nyomon alátámasztani igyekeznek egy általuk "helyesnek" ítélt elméletet.
Van viszont negatív filozófiai irány is, amikor nem elfogadja, hanem elutasítja mások filozófiáját, és nem kínál alternatívát. Itt nem állapít meg "értékeket", itt nem követ egy morális doxát.
Az elsőnek azért vannak filozófiai problémái, mert már találkozott velük, a másodiknak azért, mert az önmagában, saját természetében rejlő "filozófia" mutatkozik meg.
Novalis: "A filozófia honvágy! - Annak a vágya, hogy mindenhol otthon érezzük magunkat."
Szerintem tehát ha igazán érzel valamit, és nem csak gondolod, akkor olvass bármit. Nehezen lehet tárgyat adni a filozófiának. Vagy támadni fogod - vagy elutasítani.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!