Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Mit lehet tenni olyan emberekk...

Mit lehet tenni olyan emberekkel, akik nem tudnak elvonatkoztatni az alá-fölé rendeltségi viszonytól és nem lehet őket egy szinten kezelni?

Figyelt kérdés
Az emberek többsége szerintem nem képes megérteni milyen az, ha nincs hierarchia és mindenki egy szinten van. Mindig ragaszkodnak a domináns és alávetett szerepekhez. Még azt is könnyebben elviselik, ha elnyomják őket, mint azt ha egy szinten próbálják őket kezelni. Az elnyomás nem okozna problémát, mert nagy és erős vagyok és jól értek a manipulációhoz, ugyanakkor nem szeretek ilyen eszközökkel élni, mert nem tartom tisztességesnek. Viszont ha megadom a tiszteletet a másoknak, akkor sokan félre értik és automatikusan fölényesen kezdenek el viselkedni, vagy ha eleve tartottak tőlem, akkor ettől megzavarodnak. Hogy lehet ezeket a problémákat feloldani?

2013. júl. 10. 13:50
 1/3 anonim ***** válasza:

Sokat segít, ha előbb netes csatornákon szokhatnak hozzá az emberek az egyenrangúsághoz. A net ugyebár teljes egészében a decentralizáció, a P2P, vagyis az egyenrangúság terepe minden ízében. Az itt szerveződött csoportok tagjai jellemzően eleve sokkal inkább egy szinten állókként tekintenek egymásra, és az esetek többségében - ha már eléggé megszokták - a valós világba is át tudják menteni ezt a szemléletet, ha élőben is találkoznak az addig csak netes kollégiákkal.


Ill. ennek folyományaként azt hiszem, ez valahol egy generációs dolog is egyben. A korábbi generációk még a hierarchiákhoz szoktak hozzá, mert az ő világuk még úgy működött. Akik viszont most, már a netes korszakban nőnek fel - ill. szerencsére a már élőben, nettől függetlenül is terjedő közvetlenség korában -, azoknak már sokkal természetesebben jön az egyenrangúság, és már épp hogy a hierarchiákra néznek ferde szemmel. (Lásd pl. Anonymous, Occupy-mozgalom, Open Source-projektek és úgy nagyjából minden netes szerveződés.)


Szóval mellérendelt viszonyok kiépítésével ezért általában fiataloknál érdemes próbálkozni, ők általában hamarabb és könnyebben megszokják, aztán ha kialakul egy egyenrangú közösség, akkor abba már egyenként be lehet venni idősebbeket is, hagyva nekik kellő időt rá, hogy megszokják az új helyzetet; aztán ha valóban megszokták, utána már maguk is segíthetik az újabb tagok integrálását.


Szerintem.

2013. júl. 10. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
És mit lehet tenni egy olyan közösségben, mint pl. a család, ahova bele születik az ember? Pl a szülők megszokták, hogy nem kell elszámolniuk a tetteikkel a fiatalabbak felé, de még a vitákat sem lehet racionális alapon végig vinniük.
2013. júl. 10. 14:43
 3/3 anonim ***** válasza:
Ilyenkor jönnek a kakaskodások. A gyerek feszegeti a határait, amég a szülei tolerálják. Néhány szülő megszokja, hogy a gyereknek már van saját véleménye és már nem lehet annyira ráeröltetni a szülő akaratát. Az akaratosabbak meg egymás agyára mennek. Ezzel is ösztönözve a gyereket, hogy költözzön el, kezdje el a saját életét.
2013. júl. 11. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!