Szónoki témát kell kitalálnunk, és én már tudom, hogy miről fogok beszélni: az optimizmusról, de hogyan lássak neki, hogyan építsem fel?
Rengeteg gondolat és idézet kavarog a fejemben, de nem tudom ezt egy rendszerbe sűríteni, nem tudom, hogy mi alapján építsem fel. Valaki, ötletek?
Nagyon köszönöm! :)
16/L
Pont ez a lényege ennek a feladatnak, hogy mindenki saját maga alkossa meg a szónoklatot.
Van, aki a témával kapcsolatos ötletek gyűjtésével kínlódik többet, van aki a helyesírással, stb.- szóval most kell mindenki rájöjjön arra, hogy mi megy neki nehezebben, mert a fogalmazáskészséget is meg kell tanulni, mint bármi mást.
A lényeg az, hogy az életben sokszor adódhat rá lehetőség, hogy fogalmazást kell írnod vagy hogy beszédet kell tartanod közönség előtt, az iskolában pedig felkészítenek titeket ezekre az eseményekre. S most még akadnak elegen, akik megcsinálják a házit mások helyett, de felnőttként ott fog megenni a szégyen, ha nem tudsz egyedül megírni egy akármilyen fogalmazást.
Ezt csak azért írtam le, hogy okosan használd fel a sulit, mert vannak dolgok benne, amik érdekesek és hasznosak lesznek a jövőre nézve is ( ilyen pl. a szónoklat is ).
A fogalmazásról: az optimizmus jó téma szerintem. Nem emlékszem, hogy írtam volna ezzel kapcsolatos fogalmazást, de hasonlót igen. Minden ilyen filozófikus jellegű témáról nagyon sokat és érdekeset lehet írni.
Az egyik fontos dolog az az, hogy ne írj túl általános vagy megszokott dolgokat, ugyanis általában a legtöbben azokat írják. Legyenek egyedi gondolataid és végképp ne másolj sehonnan, mert az olyan, mintha nem lenne eszed gondolkozni.
A másik fontos dolog, hogy ne írj légbőlkapott és elcsépelt dolgokat, pl. “ Az optimista emberek boldogak “ vagy “ Optimistának lenni jobb, mint pesszimistának “ – Az ilyen állítások már szinte elmennek mindenki füle mellett, mert nincs bennük semmi, ami megragadná a figyelmet ( olyan mintha azt írnád, hogy “ Iskolába menni jó dolog “ ).
Irtad, hogy rengeteg gondolat és idézet kavarog benned, de nem tudod összesűríteni őket- Na ez egy olyan gond, amely közös bennünk. Én is mindig úgy voltam, hogy a gondolatok összesűrítése került a legtöbb időbe. De nem baj, több gondolat jobb, mintha kevesebb lenne. Az összesűrítést gyakorolni kell, ez mindenben fontos, meg kell tudni fogalmazni tömören a fontos dolgokat, különben unalmas lesz a beszéd. A legjobb az, ha kezdetben piszkozatra leírsz mindent, ami a fejedben van és aztán rendszerezed a dolgokat. Ha látod leírva az egészet, te is észre fogod venni, hogy mi az, amit kilehet hagyni és mi az, amit ki kell emelni. Nem kell sokat lovagolni egy adott ötleten, a lényeget kell megfogalmazni röviden, de pontosan. Ütős kell legyen a szöveg, mert az fogja megragadni az embereket.
Figyelj a helyesírásra és a fogalmazásra. Nem ér semmit, ha jó gondolataid vannak, de összecsapod őket és olyan lesz az egész, mint egy lecsó. Amikor olvasod, akkor tisztán és érthetően kell legyen minden megfogalmazva, különben semmi nem fog lejönni abból, amit közvetíteni akartál.
Logikusan írj. Sokan csak írnak és ha megkérdik őket, hogy adott mondatot hogyan értettek, akkor nem tudják megmagyarázni. Olyat ne írj, amit még te magad sem értesz.
Kerüld a közhelyeket. Ezt már írtam, de idézetválasztáskor is fontos. Vannak idézetek, amiket már mindenki tud. Ha idézeteket írsz, akkor válassz olyanokat, amik kevésbé megszokottak, mert az új mindig jobban megfogja az embereket, mint az, amit már ezerszer hallottak.
Nagyjából ezek alapján kell felépítened a szöveget, ami a tartalmat illeti. A szerkezetre nézve pedig, itt egy összefoglaló: [link] - Ha túl bonyolult vagy nem érted, akkor szólj, és segítek.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!