Mik a cigány kultúra és közösség jellemzői?
A cigányoknak szokásuk van, hagyományuk van, de nincs kultúrájuk - olvasható az egyik topicban.
Vizsgálva a magyarországi cigányságot
- Cáfolható-e ez az állítás?
- Ha igen, milyen (akár tudományos szempontból is) helytálló tényekkel cáfolható?
Namost.
Először is nagyon örülök, hogy megnyílt ez a kérdés, és láttam, hogy az előző - rosszindulatú - kérdést levették, aminek szintén örülök.
Remélem, hogy a mostanában - ilyen-olyan formában - felvetődő kérdések a cigánysággal kapcsolatban megnyitnak egy olyan csatornát is, amelyben fellelhetők a valós érdeklődés, a rasszizmustól mentes kíváncsiság nyomai is.
Ez jó lenne.
Azért, mert ahogy látszik, átlagember, aki nem foglalkozott mélységében a cigány kultúrával, nagyon keveset tud a cigány közösségről, a cigány emberekről.
Ha tájékozottabbak lennénk, nem tudna megtéveszteni minket a média, amikor a cigánysággal kapcsolatban általánosít - egyébként ez más téren is így van, pl gazdaság, történelem stb - gyakran rossz irányba, a nézettség miatt.
Ez hasznos lenne az egész társadalom számára.
Én néprajz szakon végeztem, és folytattam romológiai kutatásokat is. Ha valakit érdekel a téma, és remélem, minél többen lesznek, tudok segíteni abban, hogy az ismereteket hogyan lehet megszerezni, pár kulturális tényt tudok mondani, de mivel a téma szerteágazó, ezért hosszabb időbe telik, mire az ember nem csak felületes infót szerez.
Egy kis ízelítő:
A cigányság -egész Európába- az indiai Punjab/Panjab tartományból indult el. Innen származnak. Szinte minden európai országban élnek, bár a hosszú idő alatt kultúrájuk sokat változott. A lehetőségeiket mindig az adott ország törvényei határozták meg, és mivel vándorló népcsoportról van szó, nagyon ritkán, vagy egyáltalán nem telepedtek le egy bizonyos helyen. Ezért emlegetik őket Magyarországon "vándorcigányok"-nak. Több európai országban pl Franciaország Anglia, élnek ma is vándorló csoportok. Magyarországon a XX.században kezdtek a cigánysággal foglalkozni kutatások szintjén. A falvakban letelepedett
"muzsikus" cigányokat romungro-nak hívják, ők átvették a magyar nyelvet, a cigány nyelvet (lovari, beas) már nem beszélik....(folyt email)
A keresztelőkor, esküvőkor még a legszegényebb réteg is kimondottan igyekszik fényűző rendezvényeket szervezni a rendelkezésre álló eszközeikkel. Ugyanez áll a temetések alkalmával is. Temetésen - pomana- az italukból egy kortyot ivás előtt a földre öntenek és nem mondják, hogy egészségedre, mert a halott egészségére isznak....(folyt email)
A család fogalma nem korlátozódik 3-4 főre. A cigány családok nagycsaládokban élnek, ami nem kizárólag azt jelenti, hogy sok a gyerek, hanem azt, hogy a nagyszülők, a szülők testvérei, sőt van, hogy azoknak a szülei is együtt élnek egy házban. Ezért látunk az utcákon vonuló 10-20 fős társaságokat, amikor azt mondják: na itt az egész utca az valójában egy család...(folyt email)
A tyúkos káposzta receptje...(folyt email)
EMAIL CÍM: CIGANYKULTURA1234@GMAIL.COM
Egyébként saját érdeklődés kielégítésére ajánlom még
Bódi Zsuzsanna
Daróczi Ágnes
Szuhai Péter
Choli Daróczi József
Lakatos Menyhért
munkáit.
(Bocsánat a hosszúságért. Köszönöm, hogy végigolvastad!)
Kedves 12:55
a kultúra fogalma sokféleképpen meghatározható, lásd Clifford Geertz munkáját, de alapvetően egy népcsoport szokásait, viselkedésmintáit, művészi tevékenységének rá jellemző részleteit tartalmazza.
Mindenhol, és minden népcsoportnál van kultúra. Ennek elemei a szokások, és hagyományok.
Az, hogy a cigányság vándorló életmódot folytatott, az nem jelenti, hogy nincs kultúrájuk. Van. Sőt, mivel vándorló életmódot folytattak, ez igen színes és változatos.
Ez nem vélemény, ez tudományos tény.
Nem bosszantásból, tényleg.
A kultúra szó tényleg sokféleképpen értelmezhető...legtöbben ma a műveltséget és a békés együttélést értik rajta, ezért lehetséges,hogy (mivel ezek a kifejeézek távol állnak a cigányságtól), úgy gondolják, nincs kultúrájuk. Eredetileg a kultúra egy adott népcsoport közös szokásait,hagyományaikat jelentette, ezért létezik vagy létezett cigánykultúra. Ebbe tartozott bele a mindenki által jól ismert cigányzene és cigánytánc, valamint a vándorcirkusz,a kosárfonás, és még néhány hagyományos cigánymesterség. Sajnos a lopás is már régóta összefonódik a nevükkel, ami szerintem nem véletlen. Mivel a cigányok már régen is szerettek dorbézolni,vígadni,így valószínű,hogy hamar felélték a mesterségeikkel és a mutatványozással keresett pénzt, ezért kényszerültek lopásra.
Sajnos a mai cigányok közül nagyon, nagyon kevesen őrzik a saját hagyományaikat. Megmaradt néhány muzsikus cigány, és javasasszony, de a többségük ma már a mindenki által jól ismert igénytelen életet éli, és hagyományaikból csak a lopás maradt fenn sajnálatos módon. Én örülnék neki, ha belekezdenének a hagyományőrzésbe, ugyanis a cigányhagyományoknak is megvan a maga varázsa, ugyanúgy, mint bármely népcsoportnak. Világéletemben tiszteltem azokat a cigányokat, akik megtartották hagyományaikat és a pénzt azzal keresik segélyek és gyermekszülés helyett. Gondolok itt a muzsikusokra, a cigány táncosokra, akikkel (ha ritkán is) lehet még találkozni manapság.
Remélem, segítettem!
egy antropológia szakos lány
Magyar kultúrát ismerek,cigány kultúráról még nem hallottam!
A bűnözés és dorbézolás nekem nem meríti ki a kultúra fogalmát.Sajnálom,tudom,hülye rasszista vagyok!Vállalom! :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!