Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Ha összeállnának Budapesten,...

Ha összeállnának Budapesten, vidéken az emberek és összedobnának pénzt új projektekre, hamarabb fejlődne a város?

Figyelt kérdés

Olyan lassan történik itt minden. Ez nem csak Budapestre vonatkozik, bárhol városokban vidéken, falun. Ha lenne egy civil alapítvány ahova bárki bedobhat pénzt amennyit megengedhet magának és az megvalósít egy célt, vajon hamarabb fejlődne a város idővel?

Példát mutatna a bürokratikus fejlesztési gépezetnek?

Példa: Kitalál az alapítvány egy célt.

Mondjuk telepítsenek még több nyilvános WC-t, vagy kukát, vagy a tervbe vett bicikli kölcsönzőt És az emberek azt mondják, hogy igen vegyük a kezünkbe a dolgot és beledobok 1000Ft adott projektbe. Felgyorsulna a város fejlődése?


(Nyilván így kéne működnie a rendszernek a hivatalos módon, adót fizetsz és abból fejlesztik Budapestet, adott várost, falut, de mint láthatjuk nem túl gyors a fejlődés.)

Az ötletektől évek telnek el mire bármi történik. Akár 10 év mire megvalósul valami ötlet.


Igen, pénzfüggő, és sokszor nem éri meg azonnal építeni valamit, mert drága az alapanyag, de ha olyan dolgokat építtetne így a közösség ami nem valami új technológiára épül, akkor felgyorsulna a dolog? Vagy azért nem mert ugyanúgy végig kellene járni a bürokratikus engedélyeztetési és hasonló eljárásokat?



#civil összefogás #Budapest fejlesztés
2012. okt. 3. 03:42
 1/7 anonim ***** válasza:
Igen, én sem értem, hogy miért nem mehetnek így a dolgok. Mindenkinek van olyan, amibe szívesen beszállna, mert érdeke volna. Pl én egy kerékpárutat szeretnék a két szomszédos város közé (5km lenne), és ebbe hajlandó lennék beleadni, gondolom ugyanígy mások is. De azt látom, nálunk legalábbis így megy, hogy a polgármesteri hivatal kitalálja mit kéne megcsinálni, szerez rá pályázat vagy egyéb módon pénzt (jó sokat) és egy rokonát/ismerősét szerződteti rá, így sokszoros áron készül el a zebra/játszótér, stb.
2012. okt. 3. 07:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Ez így szép és jó lenne igen.

Csak az a baj, hogy egy adott településen is nagyon sokfélék az emberek. Nem biztos, hogy mindenki beleadna a lehetőségei szerint. Ez még csak nem is lenne baj, ha nélkülük is tud valamit finanszírozni a többség. Azonban mindig lennének olyanok, akik nemhogy ellene lennének a fejlesztéseknek, mondván őket nem érdekli, hanem olyan primitívek, hogy tönkretennék azokat. Vannak akik örömüket lelik abban, hogy összegraffityzik a wc-k falát, felégetik a kukákat, letörik a fák ágait, összetapossák más virágait, vagy csak szimplán eldobálják a szemetüket bárhol.

Ezek megelőzése jelenleg szerintem majdnem akkora pénzt igényel, vagy többet is, mint adott fejlesztés megvalósítása.


Aztán ha 1-2-szer tönkretették valakik fejlesztését, azok kiábrándulnak, mert gyakorlatilag kidobták a pénzt a semmibe, és többé nem fognak beleadni.

Ezt manapság csakis úgy lehetne megoldani, ha minden egyes négyzetcentiméter közterület be lenne kamerázva, és a kamerák felvételei alapján az összes rossz szándékú embert megbüntetnék. És nem csak egy ejnye-bejnyével, hanem úgy, hogy maximálisan helyreállítson mindent! Így talál megérné.

Na de mibe kerülne mindent bekamerázni? Megbízni őröket, rendőröket a figyelésre, büntetésre...?


Még egy másik megoldás lenne külön falut alapítani, ahová eleve csak olyanok költözhetnének, akik közösen benne lennének a település fejlesztésében, szépségének/tisztaságának megőrzésében. És egy ilyen faluba csak az léphetne be, aki ott lakik, vagy akinek ott tartózkodásáért egy ott lakó felelősséget vállal!

2012. okt. 3. 07:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Sajnos naiv elképzelés.

Volt esetem pár alapítvánnyal.Őszintén?Egy táska sz@rt nem csináltak.A befolyt pénzből szépen ellődörögnek az irodisták, na meg a vezetők.Ha az ember segítséget kért tőlük, magyarázkodnak, hogy jajj, nem tudnak segíteni mert az állam így meg úgy, nem nyújt elég támogatást...Holott nem is állami volt az alapítvány!

Másik dolog, ma a legtöbb ember örül, ha a legszükségesebbet ki tudja fizetni, akinek meg volna mit adni, az legtöbbször nem ad.Tehát a befolyt összegből olyan nagy fejlesztésekre nem lehet gondolni, mert az már milliárdos szint lenne...

És mielőtt csili-vili fejlesztésekre kerülne sor, előtte

a legszükségesebbeket kellene rendbe hozni, mert hogy néz az ki, hogy van gyönyörű plázánk, vagy sportcsarnokunk, művelődési házunk, a kórház és az iskola meg rohad?

Magyarországon mindig nagyon lassan haladt minden, ez tényleg nagyon idegőrlő, de a kormánynak, önkormányzatoknak lenne a dolga foglalkozni az ország karbantartásával, ha még ennyit sem tesznek, akkor valóban az ablakon kidobott pénz az adónk!

2012. okt. 3. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Ezzel két gond van. Az egyik elég kézenfekvő:

Honnan tudjam, hogy megbízható-e az alapítvány? Azért, mert valaki azt mondja, hogy erre meg erre kell a pénz, miért kéne megbíznom benne? Ebben az országban elég sok a potyaleső sajnos, és simán el tudom képzelni bárkiről, hogy összegyűjt egy csomó pénzt, aztán lelép vele. Sőt, ha esetleg meg is valósulna valami ilyen terv, biztos megjelennének a zavarosban halászók, akik tényleg zsebre gyűjtögetnének.


A másik, hogy szerintem nem lenne túl népszerű ez a dolog. Mondhatnám, hogy ez is helyi sajátosság, de sokan úgy vannak vele, hogy ami nem kötelező, arra nem adnak pénzt. Sokan valóban szegények, sokan pedig azt gondolják, hogy "erre miért én adjak pénzt, adjanak csak a gazdagok".


Elvileg amúgy az ilyen dolgokra fizetjük az adót, tehát akinek keresete van, vagy akár csak az, aki bármit is vásárol (hiszen azzal is fizetünk adót), az már adott bele a közösbe. Épp elég baj az, hogy az állam ezt a bevételt elég kis mértékben forgatja vissza a közösségek javára.

2012. okt. 3. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Nem.

Ennek több oka is van. Egy kézenfekvő az, hogy nagyon sok dologhoz nem a pénz a legfőbb feltétel, hanem a hozzáértés, akarat, kivitelezhetőség, kevés ellenállás. A pénzzel csak az esetleges anyagot és munkaerőt vehetnéd meg. Ami merő pazarlás, ha nincs, aki megszervezze, megcsinálja. Vagy van, de nem akarja. Ha nincs hol elvégezni azt a bizonyos munkát. Ha többen vannak, akik nem akarják. Passzívan, vagy akár tettlegesen.


Másik fontos ok, hogy az "összeállás" valahogy el kell kezdődjék. Nincs aki rábeszéljen, nincs aki "értelmes" célt jelöl ki, és nincs aki higgyen nekik. Mind amiatt van, mert elfogyott a bizalom, az együttműködés alapvető feltétele. Már jó ideje hatalmas ráfordításokkal zajlik a bizalom megszüntetése, közkeletűbb szóval az "oszd meg és uralkodj" megvalósítása. Ennek megszüntetése úgy indul, hogy az emberek elkezdik elhinni, hogy ez a szózat hamis. Aztán keresnek olyan ismerőst, akiről még emlékeznek, hogy tudja, mi az adott szó. Úgy folytatódik, hogy egyre többen szavukat adják. És nem szegik meg. Aztán majd ez eléri azt a szintet, amikor az emberek ismét megtanulják az összefogás fontosságát és hasznosságát.


Addig pedig marad a tanítás. Tanulj, hogy megértsd, mik a jó érdekeid, hogyan érvényesítheted őket. És képes legyél ellenállni az ezt tagadók szirénhangjainak.

2012. okt. 3. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Arra gondoltam, hogy ha most félretesszük a paranoia-t, a mindennapi félelmeket amit a tv-ből, internetről, ismerősöktől hallunk. Tételezzük fel ez egy olyan alapítvány ahol tisztességes emberek vannak. Mérnökök, racionális gondolkodású emberek. Hát igen, meg KELL bízni az alapítványban és az emberekben, hiszen csak így történhetne bármilyen előrelépés, ha ezen aggódunk egész nap, hogy biztos ellopják a pénzt, meg biztos a sógor építi akkor a félelmeink fognak leginkább a megvalósítás útjába állni.


Igen naiv a dolog, játék a gondolatokkal. Biztos van már ilyen kezdeményezés, csak kisebb közösségben.

Talán pont ez a lényeg, minél több kis közösségnek kellene lennie, hiszen átláthatóbb, többen ismerik egymást, nagyobb a bizalom. Persze így komolyabb, nagy szabású dolgokat nehezen lehetne megvalósítani.


A lényege olyasmi mint a neten lévő - most nem ugrik be a neve - vállalkozásé, amelyik ötletekhez keres pénzt a közösségtől.



Valójában minden önkormányzatnak kellene egy olyan tervezői csapatot foglalkoztatnia, akik összeszednek különböző projekteteket kész tervvel, és utána arra kalapoznának pénzt.


Lehet működőképes lenne. Vagy nem? :)

2012. okt. 3. 15:48
 7/7 anonim ***** válasza:

Kisebb közösségekben ez működik. Amikor egyetemre kerültem, kollégista lettem, és több olyan akció volt, ahol fogtuk magunkat és összedobtuk a pénzt. Fejenként mondjuk ötszáz forintot. Ez az ezerfős kollégiumban félmillió forintot jelentett, amiből már lehet gazdálkodni. Meg is lepődtem a dolgon, mert furcsa volt, hogy ilyen kis pénzekből milyen szuper fejlesztéseket lehetett csinálni.


Ugyanez nagyban is működhet. Csak nagyobb szervezést igényel. Én például egy 35 ezres városban lakom. Ha mindenki bedobna egy ezrest, kapásból 35 millióval lehetne gazdálkodni az adott projektre.

Csakhogy ilyen méretben ez már macerás, meg kell szervezni a pénz összegyűjtését, megfelelő csatornákat kell találni a kommunikációra (kollégiumban ugye elég a levelezőlista, másnapra már mindenki tud a dologról, de egy heterogén közösségben ez nem ilyen egyszerű), satöbbi, satöbbi.

Alapvetően erre találták ki az adót, és ha belegondolunk, ez egy nagyon jó megoldás. A pénzt automatikusan vonják, és vannak külön az ilyenek megvalósítására fenntartott szervezetek. Végül is a városvezetésnek ez a legfőbb feladata.

Szóval tök jól automatizálva van ez a dolog.


És ugyanez a probléma is: annyira hosszú utat jár be egy fejlesztés, hogy ember nincs, aki végigköveti. Aki csinálja, nem érdekelt közvetlenül benne, aki fizeti, nem látja, hova miért mennyi pénz megy. Így pedig nem működik hatékonyan.

Biztos, hogy meg lehetne oldani, hogy a városvezetések jobban működjenek. Csak akarni kéne. Márpedig kinek érdeke ez? Aki benne van, annak nem, hiszen így nem kell megszakadnia a munkában. Aki viszont nincs benne, az nem lát rá. Ördögi kör..

2012. okt. 3. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!