Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Mi a különbség a menekült és...

Mi a különbség a menekült és a bevándorló közt? És akkor a kivándorló és a disszidáló közt nincs különbség?

Figyelt kérdés
Az EU tagállamai-BA értelmezve a bevándorlást/disszidálást/menekülést.
2012. szept. 5. 23:11
 1/7 anonim ***** válasza:
A bevándorlóknak két csoportja van: Az egyik amikor valaki kényszerből, muszájból hagyja el az országát, illetve amikor saját maga dönti el, hogy nem akar tovább élni az országában. A kényszer alatt nem azt értem, hogy Magyarországon nem lehet megélni muszáj elmenni innen szöveg.. A kényszer amikor háború, éhínség, faji megkülönböztetés stb. miatt az ember élete nincs biztonságban és az egyetlen esélye az életben maradásra a menekülés.(itt kb. ilyen országokra kell gondolni mint Szomália, Afganisztán stb). A menekültek többsége amikor megérkezik egy másik országba kéri, hogy az adott ország fogadja be humanitáriánus alapon. Az ENSZ egyik alaptörvénye, hogy senkit nem lehet visszaküldeni olyan országba ahol az élete veszélybe lenne. Ilyenkor beviszik őket egy menekültszállóra (nem biztos, hogy ez a pontos magyar neve), ahol kivizsgálják az esetett. Kb fél-1 év alatt megszületik a döntés, hogy kap-e menekültstátuszt az illető. Menekült lehet az is, aki egy szegény országból egy gazdagabba megy munkavállalás céljából. Ilyenkor munkavállalói vízum szükséges. Őket inkább bevándorlóknak hívják. Bevándorló lehet az is aki házasság, család miatt költözik másik országba. A disszidáló szó szerintem a kommunista időkben használatos kifejezés, amikor engedély nélkül, illegállásian menekültek el az országból. A kivándorló az aki elhagyja az országot, pl. munka miatt.
2012. szept. 6. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

szuper, köszönöm.

Bővítem a kérdést, mert a lényeg igazából ez lett volna:

Na és ha valaki mondjuk menekült egy idegen országban, és meg is kapja (idővel) a menekülti státuszt, akkor jogilag mennyivel kevesebb tagja annak az országnak (annak az EU-s országnak ahová befogadják)? (mennyivel kevesebb a joga, pl. munkajog, megélhetési lehetőségekre gondolok itt) A sima bevándorlóhoz képest.

2012. szept. 7. 18:15
 3/7 anonim ***** válasza:
Ha valaki megkapja a menekült státuszt, akkor majdnem ugyanolyan jogai vannak, mint egy állampolgárnak. Annyi, hogy nem szavazhat illetve nem utazhat EU:n belül személyivel (mivel a nem állampolgárok személyiében benne van, hogy milyen állampolgár). Viszont pl. a gyerekei járhatnak iskolába, kereshetnek munkát, kapnak szükség esetén segélyt van olyan ország is ahol ingyenes nyelvtanfolyamon is résztvehetnek. Ha az adott országban él kb. 5 évet (országtól függetlenül), akkor kérvényezhet állampolgárságot is, onnantól kezdve pedig szavazhat is. (Nagyon kevés olyan dolog van, amihez nem elég az állampolgárság, talán egy két nagyon magas beosztású állásnál köztelező az adott országban való születés, ilyen lehet pl. a miniszterelnöki munka).Viszont nem tudom, hogy tudod-e, hogy léteznek kvóta menekültek is. Magyarország nem fogad kvóta menekülteket vagy csak nagyon nagyon keveset. Viszont pl. USA évi több, mint 10 000 kvótamnekültet fogad be, de pl. Finnország kerete is nagy 750 főt fogadnak be évente. A kvótamenekült már akkor megkapja a menekült státuszt mielőtt belépett volna az országba. Humanitárinus alapon a világ menekülttáboraiba utaznak különböző országok delegációi, akik beszélgetnek a menekültekkel és kiválasztanak embereket, akiknek odaadják a menekült státuszt anélkül, hogy kérvényezte volna az illető. Pl. Kenyában vannak nagyon nagy menekülttáborok, ahol borzalmas körülmények vannak. Az ENSZ menekültügyi szervezete képtelen lenne fentartani ezeket a táborokat, így az egyetlen megoldás ez a kvótamenekült dolog. Így évente több 10 000 menekültet fogadnak be gazadagabb országok, segítve az embereket illetve lehetővé teszik, hogy a menekültáborokat fent tudják tartani. Mivel az országok választják ki kit szeretnének, sokszor orvosokat, diplomásokat választanak. (Azért, mert menekült valaki az még nem jelenti, hogy nem iskolázott sőt.. Sokszor pont az értelmiség, gazdagabb emberek akik veszélyben vannak, amikor háború vagy zavargás tör ki.
2012. szept. 7. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Bocsánat gyorsan írtam, fáradt vagyok.. Ha nagyon zavaros (pl. nem országtól függetlenül hanem függően), akkor kérdezz rá, leírom normálisan :)
2012. szept. 7. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm!!! Azt hiszem most már mindent értek ami a lényeget illeti. (Gondolom befogadó országonként lehetnek (EU-n belül is) egyéb sajátosságok, specialitások, vagy hogy is fejezzem ki magam. )

másodlagos dolog:

Nagyon örülök, hogy vannak itt a GYK-n értelmiségiek !!!! :) Én közgazdász-féleség vagyok, azért nem értek ezekhez a diplomáciai dolgokhoz.

Köszönöm!!!!:)

2012. szept. 7. 22:13
 6/7 anonim ***** válasza:
Vannak különbségek, én Finnországban vagyok most írom a diplomamunkámat aminek a témája a bevándorlók nyelvi oktatása az integrácó tükrében (nem túl magyaros, kicsit nehéz átfordítani). Finnországban jelenleg nincs túl sok bevándorló (Nyugat-Európához viszonyítva), viszont nagyon jó lehetőségeik vannak a bevándorlóknak. Oktatás ingyenes, mindenki megtanulhat ingyen finnül, sőt rengeteg segítséget kapnak munka, szabadidő, lakhatásban.Viszont pl. Olaszországban jóval kevesebb segítséget kapnak a bevándorlók, menekültek. Magyarországon bár soha nem dolgztam menekültekkel otthon, nagyon síralmas helyzetek vannak, olvastam neten, hogy szinte börtönben élnek a menekültek amíg megkapják a döntést, hogy maradhatnak-e. Én úgy gondolom, hogy azért mert valaki menekült, még nem bünöző.. De igazából a sajtó szeret túlozni, szóval nem tudom mi a valóság. Egyébként vannak EU-s törvények is, a legismertebb a Dublin törvény aminek a lényege, hogy ha valaki menekültstátuszt igényel mondjuk Magyarországon és nem kapja meg, akkor nem igényelhet másik EU országban menekültstátuszt. (Ha visszafordítják, akkor az egész EU területét el kell hagyni, nem elég az adott országot).
2012. szept. 7. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

köszönöm!

Akkor most már tudom, hogy "álljak hozzá" a várható(?) nem várható(?) afrikai és kínai (bevándorló) tömegekhez.

Remélem ide nem jön túl sok belőlük hozzánk M.országra az elkövetkező évtizedekben. :S

2012. szept. 11. 12:33

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!