Hogy lehet hogy manapság minden fiatal egyetemista?
Magyarország elég elcseszett ország ilyen téren.
Tegyük fel hogy valaki szakmunkásnak tanul.Mondjuk vízvezeték szerelő lesz.Végez az iskolával és lesz állása egy vállalkozónál.Kap körülbelül nettó 90 ezer forintot havonta.Szerinted ebből hogy éljen meg?
Ahhoz hogy vállalkozó legyen ahhoz meg sok pénz kell.És ekkora adóknál nem nagyon nehéz vállalkozni.
És mi lesz a megoldás?Hogy vízvezeték szerelő külföldre költözik mivel ott megél rendesen alkalmazottként is és megbecsülik a munkáját.
A diplomásoknak is alacsony a fizetése Magyarországon de átlagban még mindig többet keresnek mint a szakmunkások.És szeretne mindenki diplomás lenni.
13:51
Kicsit pontosítanák. Azok a fiatalok akiket érdekli egy kicsit is a sorsuk és a jövőbe tekintenek azok tanulnak, gimnáziumba vagy szakközépbe kerülnek, innen egyetemre mennek vagy OKJ-ra és lesz valamilyen állásuk. Akik tojnak az egészre, azok meg mennek szakmunkásképzőbe, ott ugyan úgy sz.rnak az egészre, nagy részük még onnan is kibukik, aztán a végén lesz pár trehány, használhatatlan szakmunkás.
Az a baj, hogy ma rengeteg diáknak egérút az iskola, tökmindegy, hogy OKJ-s képzésről van-e szó, vagy egyetemről/főiskoláról.
A Bolognai-rendszer az utolsó rúgás volt a lejtőn a magyar felsőoktatásnak. Azóta, hogy bevezették, már jópáran végeztek benne, és láthatóan még kiegyensúlyozatlanabb lett a magyar munkaerőpiac. Szerintem annak semmi értelme, hogy v.ki tanul 3-5 évet egyetemen, utána meg elmegy olyan munkakörbe, amihez felesleges a diploma.
A másik baj, hogy nagyon le vannak nézve a szakmát tanulók. Mintha szégyen volna. Pedig, a munka sosem szégyen, mindegy, hogy könyvelőről, vagy villanyszerelőről van szó.
Hát mérnökből pont nincs annyi kukába való. Rohadtul kevesebb van, mint kellene. Ahogy orvosból is. Gazdasági és humán szakokon végzett diplomásból van annyi mint a szemét. És pont emiatt reformálták most meg a felsőoktatást. A műszaki képzéseken kívül az összeset jelentősen lefaragták. Amúgy még így is elmaradunk a diplomások arányában a "nagy" nyugati országoktól.
A szakképzéseket pedig sajnos a rendszerváltás után durván lejáratták. Ennek a levét isszuk most, ezért nem akarnak a fiatalok annyira szakmát tanulni. Beültették a bogarat a fülükbe, hogy légy diplomás és gazdag leszel, könnyű munkával. Egyetemeken a gazdasági és jogi szakokra bejutásért ölik egymást az emberek. Emberfeletti teljesítménnyel tanulnak (több nyelvvizsga, csupa emelt szintű érettségi), hogy bejussanak. De eljött az idő, hogy ez megváltozik. Egyetemi keretlétszámokat lefaragták. A szakképzéseket nagyon népszerűsítik. És jól teszik. Mindig hiányszakmát kell tanulni, amennyiben az embernek van rá lehetősége és tehetsége.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!