Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » A XVII-XVIII században a...

A XVII-XVIII században a nemesek miért viseltek fehér, rizsporos, göndör parókákat, szinte divatként?

Figyelt kérdés
2009. jún. 20. 20:36
 1/7 anonim ***** válasza:
84%
Hallottam már olyat, hogy azért viselték, mert a higiénia szinte teljes hiánya miatt tetvesek voltak, alig volt hajuk. Aztán hogy tényleg ez volt az indok, vagy csak hóbortként kezdődött, és divat lett belőle?
2009. jún. 20. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
78%
Lehet, hogy tényleg a hajuk rejtegetése céljából (amúgy nők és férfiak egyaránt), de amúgy pusztán divatból is. A divatban pedig ne keress logikát. Divat volt akkor a férfiaknak a harisnya és a magassarkú cipő is. Nincs miértje. Ez olyan, mint hogy a hatvanas években mekkora divat volt a trapéz naci (ami aztán vissza is jött egy időre), vagy hogy most miért divat a csőfarmer. Hát csak. Mert ezt találták ki :)
2009. jún. 20. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
81%
1. vagyok. Egyébként nemcsak a trapéznadrág volt divat, hanem a csőnadrág is, annak idején. Pont úgy, mint a magastalpú női cipők, amik kb. 10 éve újra előjöttek, aztán ugyanúgy feledésbe merültek, mint 70-80-as években. A divat ismétli magát! Azért reméljük, a rizsporos paróka már nem jön újra elő!
2009. jún. 20. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Híres emberek sokasága viselt parókát az ókortól napjainkig, különbözõ célzattal. Julius Caesar és a francia XIII. Lajos, valamint XVI. Lajos kopaszságát akarta elrejteni vele.


Hannibál és Néró álruháikhoz megfelelõ műhajat is választottak. XIV. Lajos pedig – kopaszsága mellett – alacsonyságát is leplezni próbálta, mégpedig úgy hogy parókából feltornyozott, magas frizurának készíttetett. Ez aztán divatként elterjedt egész Európában. Ami pedig a mosdatlanságot illeti: mai higiéniai állapotunkból visszatekintve hihetetlen mocskosak voltak az emberek. Köztudott tény, hogy XIV. Lajos rendszeresen 3-4 havonta költözködött az udvarral más-más kastélyba, mert néhány hónap alatt úgy összemocskoltak mindent, hogy azt már nem lehetett másképpen helyrehozni, mint teljes renoválással. Így voltak a személyi higiéniával is. Az európai népek közel kétszáz éven át jól megvoltak nélküle. A többség a mosakodás helyett inkább rizsport és kendőzőszereket használt. Abban az időben Európa lakosságának jó negyedrésze himlőhelyes volt, gondolhatjuk, mennyi rizsport, pirosítót és egyéb maszkírozó szert kellett használniuk, hogy arcukat simára kendőzzék. A szabadban való mozgás is ismeretlen és egyben a divattal ellenkező dolog volt abban a korban, s ha már el nem kerülhették, sűrű fátyolt vagy álarcot borítottak arcukra, hogy azt a legcsekélyebb szellőtől és a napsütéstől is megóvják.XIV. Lajos francia király mindennapi tisztálkodása abban állt, hogy reggelenként arcát és kezét nedves ruhával végigtörülte. Öltözőszobájában azonban nyoma sem volt más mosakodási alkalmatosságnak, hasonlóképen a mindkét nembeli udvari személyzet öltözőszobáiban sem. Így aztán érthető, hogy a jó társaság illemszabályait tárgyaló, Párizsban, 1782-ben megjelent könyv még mindig elítéli a víznek mosakodásra való használatát és helyette inkább az illatszerek használatát ajánlja.


Jellemző a korra az is, hogy a magasabb társadalmi osztályokhoz tartozók ruha dolgában a legnagyobb fényűzést fejtették ki, de inge legtöbbjüknek nem volt egynél több. A kéz- és körömápolás még 1800 körül is teljesen ismeretlen, a fogkefe használata pedig a 18. század közepe táján még különcködő divathóbortnak számított. Havonként egyszer házukba rendelték a borbélyt, aki egész nap azon dolgozott, hogy fogkeféjével a család minden tagjának fogait végigkefélje, megtisztítsa.

Az arcra és a kezekre napról napra felkent kendőzőszerek és rizspor csonttá keményedett rétegét csak időnként volt szokásban lekaparni, mikor azok vastagsága már kényelmetlenné vált.

A tisztálkodási szokások valamelyest változtak a későbbi korokban, de alapvetően 1870-ig sem javultak, hiszen 139 évvel ezelőttig a berlini császári palotába is a szemben lévő Hotel de Rom adta kölcsön - hetenként egyszer - a bádogfürdőkádat.


Forrás: Horváth Tamás/lakberendezés.hu és

[link]

2009. jún. 20. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
előzőnek: konkrétan a FOGKEFE használata lehet, hogy ritka volt, de már a középkorban és a korai újkorban is tisztították a fogaikat: a legjobb példát erre shakespeare rómeó és júliájában találod, ahol a dada azt mondja lefekvés előtt: itt a gyökér, tisztísd meg fogad.
2009. jún. 21. 00:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Nem szinte, hanem divatként.egyébként nem mind volt paróka.Volt, akinek ekkor is egészséges, dús haja volt, abból csinált frizurát és rizsporozta be.

A divat mindig is elképesztő dolgokra veszi rá az embereket.

2009. jún. 21. 07:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
azért mert a korábbi időszakban, a Középkorban (főleg a 7-16. századig) a hosszú haj a nemesség szimbóluma volt, többnyire csak nemesember hordhatott hosszú hajat, az uralkodók, bárók, grófok, hercegek privilégiuma volt ez....a 17-18. századra azonban ugye modernebb lett a világ sok tekintetben és a hosszú haj viselése kényelmetlenné vált az új körülmények között, egyszerűen zavaró volt, ezért ebben a korban már a nemesek is rövid hajjal mászkáltak, viszont ott volt ugye a paróka, amit felvehettek ha valami ceremónia volt. amugy hülyeség ám amit a filmekben lát az ember h éjjel-nappal rajtuk volt a paróka. a fenét, kizárólag protokolláris eseményeken, vagy nagyobb társasági összejöveteleken, hivatalos aktusokon vagy egyéb alkalmakkor, de amúgy otthon ők sem hordták.
2009. jún. 21. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!