Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Melyik évtől január elseje az...

Melyik évtől január elseje az új év?

Figyelt kérdés

Csak, mert a Gergely-naptár elfogadásakor, tehát 1582 február 24-én is még 1581 van dátumként, mert akkor még március elseje volt év eleje.


"Datum Tusculi, anno Incarnationis dominicæ MDLXXXI, sexto Kalendas Martii, pontificatus nostri anno X"


2012. jan. 6. 00:12
 1/6 anonim ***** válasza:

>> mert akkor még március elseje volt év eleje.


Tévedésben vagy. Iulius Caesar Kr.e. 46-ban az általa bevezetett juliánus-naptárral együtt jan. 1-ét tette meg az új év első napjává, Addig márc. 15. volt az új év első napja, azaz a consulok hivatalba lépésének napja.

Tévedsz a Gergely-naptárral kapcsolatban is: a Gergely-naptár 1582. október 4-én, csütörtökön lépett életbe oly módon, hogy az azt követő nap október 15., péntek lett, a kettő közötti napok abban az évben kimaradtak.

2012. jan. 8. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Tehát XIII. Gergely pápa 1582. február 24-én hirdette ki az Inter gravissimas kezdetű pápai bullában azt, hogy mivel a régi, juliánus-naptár nagyon előresietett, ezért 1582. október 4-én állítják vissza, így ezt a napot október 15-e követi. A kérdésben levő latin idézet a bulla keltezése.
2012. jan. 8. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
MDLXXXI akkor is 1581...
2012. jan. 9. 06:30
 4/6 anonim ***** válasza:

A fenti ismereteket a Wikipediából szedtem.

A pápai bulla datálását:

Datum Tusculi, anno Incarnationis dominicæ MDLXXXI, sexto Kalendas Martii, pontificatus nostri anno X - a hivatalos angol verzió így fordítja:

Given at Tusculum [now part of Frascati], in the year of the Incarnation of the Lord 1581[in the Easter year style of Florence; i.e. 1582], sixth calends March [February 24th], of our pontificate, year 10.

Valahol itt lehet a magyarázat...

2012. jan. 9. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Meglett a titok. Akkor Krisztus földi létének kezdetéről (Annuntiatio Mariae) dúlt a vita. Két számítási módja létezett, a firenzei (calculus Florentinus) és a pisai (calculus Pisanus). A lényeg az, hogy a firenzei módszer a jan. 1 és márc. 15 közé eső részében eggyel alacsonyabb évszámot írtak.
2012. jan. 11. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszi! :)
2012. jan. 12. 08:10

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!