Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Mi a véleményetek a magyar...

Mi a véleményetek a magyar hímzés "sikereiről"?

Figyelt kérdés

Button overallja, Casillas kesztyűje

Igen, a második dolog kicsit másolás ízű..., lehet rajta poénkodni is akár, de azért én személy szerint örülök a dolognak, és felháborít, hogy a médiában ilyen cikkek látnak napvilágot az esetek kapcsán: [link]

Most komolyan ennyire búvalb@szott nép a miénk, hogy nem lehet ennek örülni?

Mivel különb egy japán/kínai betűs tetoválás meg társai? Az csak nekünk "egzotikus".

Más országban szerintem ennél kicsit büszkébbek lennének a dologra.

Vélemény?


2011. dec. 9. 20:38
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
Kissé ironikus cikk(khm...), de én is örülök neki, hogy megjelentek a motívumaink. :) És el is tudnám képzelni, ha újra divatba jönne. Hajrá magyarok! :)
2011. dec. 9. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
67%

Népművészeti szempontból igaza van a cikkírónak.

A népi motívumokat nem lenne szabad az eredeti rendeltetésükkel ellentétesen használni. Igaz,hogy a divattervezők többsége is ezt teszi. Még azt nevezhetjük szerencsének, ha motívumokat nem rajzolja át.

Az overallra és a kesztyűre nem kalocsai és matyó mintát kellett volna hímezni,mert ezek a minták nem erre valók.

Nagyon sok szép szűrhímzéses minta van,amit rájuk lehetett volna hímezni és az is ilyen sikeres lett volna.

Akkor maradéktalanul büszkék lehettünk volna rá.

2011. dec. 9. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
igen, abban maradéktalanul egyetértek a második válaszolóval, hogy lehetett volna más motívumokat is választani
2011. dec. 9. 21:08
 4/4 anonim ***** válasza:

Valóban lehetett volna más motívumokat választani, én eléggé elszomorítónak tartom, hogy szinte csak ezeket ismeri a nagy átlag, vagy még ezeket sem. Viszont szerintem fel szabad használni ilyen helyeken is. A népművészet mindig is arról szólt, hogy a motívumok vándoroltak, akár egyes tárgytípusokról is egy másikra. Folyamatosan fejlődött, alakult, új területeket talált meg, egyre több mindent díszítettek, a motívumok vándoroltak. Egy XV. századi kalocsai a XIX. századi kalocsai népviseletet látva azt mondta volna, hogy hát ez nem az, s fordítva. De jó példa a pingálás is.

Azt azért jónak tartom, hogy külföldön sikereket érünk el vele, de itthon azért többet kéne ismernünk. Szóval azért összességében örülök neki.

Én viszont a magam részéről próbálok tenni ellene, hogy ne csak a kalocsai hímzés legyen ennyire ismert (meg a matyó és még talán valamennyire a kalotaszegi), hanem más tájegységé is, úgy, hogy én magam is hímezni akarok, minél többet, s lehetőség szerint kiállítást is szervezni (és mivel jóba vagyok egy művelődési ház vezetőjével, ezt bármikor létrejöhet, csak rajtam múlik - rajta keresztül meg más helyekre is eljuthatok). Persze a kiállításokból nem akarok pénzt szerezni, ingyenesen látogathatóakra gondoltam.

2012. febr. 24. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!