Mi az erkölcs? Honnan tudjuk hogy a jó az jó?
jó kérdés.
Alapvetően kétfajta ember van. A hívő (nem a vallásos, az a hívők egy alcsoporja) és a nem hívő, vagy materialista.
A hívők a hitük alapvető igazságaiból vezetik le a jó és a rossz fogalmát. (pl. az isten(ek)nek tetsző és nem tetsző)
A marerialistáknál meg igazából nem létezik ez a fogalompár. Helyette csak a társadalmilag elfogadott és nem elfogadott, illetve a célt szolgáló és nem szolgáló fogalmakat lehetne használni. Mivel mind a társadalom, mind a cél az ő esetükben időben és térben nem állandó vagy ha úgy tetszik, behatárolt dolgok, ezért náluk egyetemes válasszok (mint a jó és a rossz fogalma)valójában nincsenek. (gyakorlatilag esetükben az elfogadott jó és rossz fogalmak nagyjából a környezetükben domináns hit jó és rossz fogalmával egyeznek meg)
Ezen már nagyon sokszor elgondolkodtam én is. Érzésem szerint az erkölcs, a jó és a rossz fogalma társadalmanként más és más NORMArendszerbe foglaltatik. Pl a fejlett civilizációban embert ölni bűn, a kannibálok ezt másképp élik meg. A csonkítás bűn, mégis a zsidóknál a körülmetélésnek hagyománya van.
A saját egyéni olvasatomban az ÉLNI ÉS ÉLNI HAGYNI a helyes magatartásforma. Azaz: annyit várni és tenni embertársainktól/nak, amit magunk is elviselünk/várunk tőlók. A másik dolog: mindent lehet tenni, amíg nem ártasz vele.
negatív megfogalmazásban: "Ne tégy úgy mással, ahogy nem akarod, hogy veled tegyenek."
pozitív megfogalmazásban (szerintem ez jóval többet jelent): "Tedd azt a másik emberrel, amiről szeretnéd, hogyha veled cselekednék."
Így van, az előttem szóló jól válaszolt. De azt biztosan tudjátok, hogy az a bizonyos pozitív megfogalmazás tulajdonképpen Jézus Aranyszabálya.
Ez azért jelent többet, mert tettekre sarkall. Jót kell tenned másokkal, csak akkor várhatsz jogosan jót másoktól.
A passzív változat a "ne tedd másokkal..."
Honnan tudjuk mi a jó? Látod pl. az Aranyszabály meghatároz valamit- az a jó bánásmód, viselkedés, amit te is elvársz másoktól a magad irányába. De Jézus azt is mondta, hogy jobb adni, mint kapni. Biztosan találkoztatok sokakkal, akik erről nincsenek azért meggyőződve. Pedig, ha belegondolunk az a híres Aranyszabály enélkül nem is működik olyan jól, igaz?
Ha nem tudunk 'jobban' adni, mint kapni, felborul az egyensúly.
Ha hajlamosak vagyunk többet várni másoktól, mint amit mi adni szoktunk, megszólal a lelkiismeretünk, ha nem tompítottuk el szándékosan.
Az emberben benne van ez a viselkedési minta teremtésénél fogva.
Van lelkiismeretünk. Persze elkérgesíthetjük hogy durva, érzéketlen legyen. De ez nem tesz minket jobbá, hanem inkább ellenkezőleg.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!