Szerintetek sotet es borus a kozepkor? Vay miert nevezik annak?
- Azért mert a "felvilágosodás" kitalálta ezt a fogalmat, semmi másért. Meg azért, mert a sok ostoba ember ennek akar hinni, holott a tények egyáltalán nem ezt igazolják.
Jó kérdés, hogy a francia forradalom, amelynek során emberek tízezreit fejeztek le, csak azért, mert egy bizonyos társadalmi osztályhoz tartoztak, milyen jogon nevezett el sötétnek egy korszakot.
Jó kérdés, hogy a magát "civilizáltnak " nevező 20. század, amelyik emberek százezreit égeti el atom- és hidrogénbombák által, vajon milyen jogon nevez még mindig sötétnek egy korszakot.
Mellesleg történettudományilag már százszorosan megcáfolták a "nagy és gonosz sötét középkor" legendáját. A műveltség bizonyos értelemben magasabb fokon állt, mint a kora újkorban. És a műveltségről beszélek, nem az adatbeli információkról.
Hát ezért.
Szerintem azért nevezték sötétnek a középkort, mert az akkor élt emberek nagyon primitívek voltak. Nem mosakodtak, bolhák-tetvek között éltek. A tanulás nem volt általános, csak néhányan tudtak írni-olvasni. Rettenetesen babonásak voltak, éppen a tudatlanságuk miatt. A vallás képviselői tűzzel-vassal terjesztették az igét, úgy, hogy közben emberek százai, ha nem ezrei senyvedtek az inkvizició kínzásában, vagy máglyákon.
Tudatlanságukból fakadóan kegyetlenek voltak egymáshoz, mindennapos volt az utonállás, a haramiák támadásai miatt nem lehetett biztonságosan közlekedni.
A fejlődés folyamata megrekedt, nem születtek új találmányok, fejlesztések.
A városokban a mocsok, a szennylé, a szemét miatt egész Európán átsöprő járványok alakultak ki. A személyes higiénia szinte teljes hiánya miatt se érezték rosszul magukat, megfelelt nekik így is.
Kegyetlen, végtelenül önző, ostoba, korlátolt időszaka volt ez az emberi fejlődésének. ------- szerintem.
A középkort a történészek nevezik annak, mert kevés a tárgyi emlék, és nehéz behatározni az eredetüket. A középkori ember semmivel nem volt tudatlanabb, mint az ókori ember. Ez egy téveszme. Az ókori átlagember ugyanúgy nem részesült oktatásban, mint a középkori.
Az ókoriak csináltak ezt azt a művészetben ez igaz. De az a római arisztokrácia megrendelésére készült. Később ők eltűntek, ezért megrendelés sem volt, ennyi az egész. Ráadásul csakis azért maradhatott fenn ezek nagy része, mert az egyház Róma városában székelt. Más különben széthordták volna az egészet, mint olcsó építő anyagot. Később, amikor ismét voltak gazdaságilag erős központok, ismét lett művészet is, gondoljunk Firenzére, Velencére, stb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!