Mi a bölcsesség? Hogyan határoznád meg? Kire mondod, hogy bölcs?
Olvastam egyszer valahol a meghatározását, nem emlékszem mennyire hivatalos, meg a meghatározásra se pontosan, de kb:
"Aki a jövőre nézve a leghelyesebb döntéseket képes meghozni"
A jó döntéseken van a hangsúly. Ez persze lehet azért van mert már sokat megélt tapasztalt stb, de a viselkedés nem minden.
Előző vagyok, túl gyorsan elküldtem.
Úgy értettem, hogy lehet azért bölcs mert sokat megélt szakállas stb, de nem előfeltétele. A viselkedés pedig nem számít hozzá.
Az az emberre mondják, hogy bölcs, aki önmagát teljes mértékben ismeri, vagyis tudja mit jelent embernek lenni valójában...ezáltal pedig mindenki mást is ismer, hiszen az ember szelleme(értelem, elme) egy tőről fakad...ha pedig valaki ismeri önmagát, onnantól kezdve nem igazán követ el hibát, azaz tudja mikor mit kell tegyen, tudja mikor mi a helyes, ahogyan a korábbi válaszolók is lejegyzik. :)
üdv
26/F
LastOne.Left
Aki nem csak elméletben okos, erényes, igazságos és jó, hanem mindez a tetteiben is megnyilvánul. Valóban, a helyes döntéseket hozza meg, de nem csupán akkor, amikor világmegváltásról van szó, de a mindennapokban is így tesz, de csupán akkor cselekszik, amikor itt van az ideje:)
Azt írták valahol, hogy a bölcsesség az életútból eredő tapasztalat és a nyitottság a világra. Ehhez hozzátenném, hogy ilyenkor az illető nem az átlag emberek erőszakoskodó, akarnok módján kíváncsi, hanem beletörődéssel és elfogadással az.
A Békés harcos útja c. könyvben ( és filmben ) azt mondták, hogy tudni okosság, tenni bölcsesség. Ezt próbáltam legelőször kifejteni, hogy a bölcs minden nap erőt vesz magán és úgy él, ahogy helyes, nem csak alkalmanként, amikor épp kedve van hozzá, vagy a csillagok pont úgy állnak, hogy minden körülmény ideális és biztosan összejöjjön, bármibe kezdjen bele. Nem gondolom, hogy ez a klasszikus erény a másik három társától ( bátorság, igazságosság, mértékletesség ) különválasztható lenne, és társul hozzá egyfajta belső béke, türelem is. Ez utóbbi az idővel jön meg, ezért igaz, hogy a korosabb emberek bölcsebbek ( már aki ).
Müller Péter idézte egy gyerekkori ismerősétől, hogy a jóra várni, a rosszra készülni kell. Ez összefoglalja a ( nem vallásos értelemben vett ) hitet, a reményt és az erőt, tettrekészséget, amire egy embernek szüksége van az életben. Mert minden filmben ezek a "zen-tanítómesterek" meg Gandalfok nagyon jóságosak, békések meg kedvesek, de amikor ott az ideje, előkapják a kardot/nuncsakut/varázsbotot és odapörkölnek.
Szókratész ( a Dan Millman-könyvből ): "Ahhoz, hogy segíteni tudj másokon, először meg kell értened őket. De nem érthetsz meg másokat, míg magadat meg nem értetted. Ismerd meg önmagad, készítsd fel magad. Fejleszd a világosságot, a bátorságot és az érzékenységet, hogy a megfelelő eszközt használd a megfelelő helyen és a megfelelő időben. Aztán cselekedj."
Delphoi jósda leghíresebb felirata: "Ismerd meg tenmagad."
Egy indiai fohász: "Istenem, adj erőt, hogy megváltoztassam a megváltoztathatót, türelmet, hogy elfogadjam a megváltoztathatatlant, és bölcsességet, hogy meg tudjam különböztetni egymástól a kettőt!"
Lehet, hogy a bölcsesség is olyan, mint a legtöbb elvont fogalom, vagyis könnyebb a lényegére ráérezni, mint meghatározni, ezért javaslom, hogy keress még bölcs idézeteket! Szép napot neked! :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!