Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Mennyit ront egy jó emberen...

Mennyit ront egy jó emberen az, ha tudja magáról, hogy "jó ember"?

Figyelt kérdés

Nos, a kérdés megfogalmazása nem sikerült a legprímábbra, de remélem értitek, hogy hova akarok kilyukadni. Mi van akkor, ha az átlag jó ember - aki mások megsegítésén fáradozik, önzetlen és szívesen ad a magáéból másnak, vagy épp megbocsát, mert nagyon tud szeretni - egy idő múlva rájön, hogy ő "jó ember".

Talán mert sokszor hallja másoktól, vagy benne is tudatosul, hogy a cselekedetei alapján annak számít. Ez esetben vajon mennyit változik a jelleme? Önteltebb lesz vagy többre fogja magát tartani? Félni fog attól, hogy nem jó ember többé, épp azért, mert annak tartja magát?


2011. márc. 21. 11:29
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Ha csak simán tudatában van a dolognak, akkor ugyanúgy jó ember szerintem, ha ezzel felvág, dicsekszik vele, akkor már kevésbé. De egy igazán jó ember nem telik el magától, tehát szerintem nem kell ettől tartania egy jó embernek.
2011. márc. 21. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
Nekem van egy esetem, hogy jó embernek tartja magàt, mert az van a tudatàban. Viszont egy idõ utàn teljesen összezavarodott, àrtott neki, hogy "jó ember"-nek titulàlta magàt.
2011. márc. 21. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim válasza:

Nagyon tisztelem a gondolatot, amit a kérdés mögött sejtek. Éppen ezért előre is elnézést kérek a szavakért! A válaszom:


Szerintem már semmit.


> ha ronthat rajta, akkor nem jó ember

> ha tényleg jó ember, akkor pedig nem ronthat rajta..


merthogy:


A "Jó Embert" TERMÉSZETESEN nem érdekli h ő jó-e, rossz-e? Ugyanis mások segítésén fáradozik. Nem foglalkozik saját magával.


..és ennek a beállítódásnak vannak bizonyos előnyei. Valaki nemrég ezt mondta nekem:

"Ha magaddal foglalkozol, akkor Problémáid vannak;

de ha másokkal', akkor Feladataid.." :)


Visszatérve a kérdés lényegéhez: ha az illető teret enged magában az önfényezésnek, az 'elszálláshoz vezet, ami bizony sokmindennek nevezhető, csak jónak nem. Akinek a személyiségét ez megérintheti, az (még) nem jó ember.


Amíg mi képzeletbeli cimkéket ragasztgatunk magunkra/egymásra, például olyan felirattal, mint "Jó Ember" - aminek mint gesztusnak önmagában semmi értelme nincsen, viszont kiváló alkalom a hiúságunk, önhittségünk táplálására, és nagyszerű eszköz hogy elbízhassuk magunkat, elbújhassunk a cimkék mögé, plusz' lenézhessünk, megvethessünk másokat, de közben könnyen irányíthatókká váljunk a hiúságunkon keresztül, kivetni próbálván a nyakunkból a felelősség terhét tetteinkért, 'nohát addig nem figyelünk oda arra, hogy valójában MIT MŰVELÜNK egymással... (no és közben saját magunkkal). Ha ez valamiféle "ördögi mű", akkor el kell ismerni, ügyes. Ha viszont csak a mi ostobaságunk, az bizony szomorú. Akárhogyan is legyen, érdemes erre odafigyelni.


Erasmus azt írta, ha hízelegnek neked, azt tekintsd elvárásnak..


Emberek vagyunk. Nem mások, nem többek és nem kevesebbek. NEM tudjuk eleve megítélni mi a jó.. Pontosabban rendkívül összetett, küzdelmes és néha hosszú folyamat eljutni odáig hogy kiderüljön.

Megtanultam hogy nem érdemes jó és rossz elkülönítését sokat fontolgatni.

Ha úgy gondolod, hogy tudsz valamit jól v jobban csinálni, mint amit eddig tapasztalhattál, akkor tedd! Kezdj hozzá, mert biztos hogy jó irányba indulsz el; de az igazi célodat ne felejtsd el akkor sem, ha közben "lefejeled" azt a tényt, hogy a jószándék' nem elég. Közben hibázni is fogsz, és kárt fogsz okozni. Ahogyan előre haladsz, kiderül hogy hogyan lehet igazán jót és jól tenni. Más lehetőségről nem tudok.


Mindezek nyomán azt mondom, ha jót akarsz tenni, az nagyszerű - foglalkozz azzal!

Ha pedig úgy gondolod, hogy valakit megdícsérnél azért amit tett, hát dícsérd! Nem árt ha tudja hogy jó úton halad. Ez tényleg hasznos. A kísértés' pedig, és az amit majd kezd vele, nem rajtad múlik. Az ő lelkében már ott van minden ahhoz ami történni fog. Ha buknia kell egyet, azt nem lehet megakadályozni - és meglehet hogy nem is lenne jó.

2011. márc. 21. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Ember fuggo, de ha tenyleg jo ember, akkor ez csak azt fogja szamara mutatni, hogy jo uton jar. Mindenkinek jol esik a dicseret es ez segit az egeszseges onbizalom noveleseben. Ha valakit nem dicsernek, pedig valami olyat tesz, amiert illene, konnyen valhat kudarckerulove, pesszmistava, mert nem azt nezik, hogy mit csinal jol, hanem azt, amit nem. Fontos a dicseret. Igy keszul a sikerorientalt ember.
2011. márc. 21. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Erre van az alázat. (Nem megalázkodás!) Ami azt jelenti, hogy tudatában áll, hogy jó ember, de simán teszi a dolgát tovább, anélkül, hogy dicsekedne. A dicséreteket megköszöni, de nem várja el, és nem azokért harcol. Az alázatban benne van az is, hogy elismeri, hogy jó. Tehát nem álszerény. A lényeg, hogy ő magától nem hangoztatja semmilyen formában a jóságát. De ha valaki azt mondja, hogy "ez szép dolog volt", nem azt mondja, hogy "ugyan, ez természetes", csak akkor, ha VALÓBAN annak érzi. Ha nem, akkor annyit elég mondani, hogy "köszönöm".
2011. márc. 22. 02:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!