Miért alakult ki teljesen másfajta foci az angol-szász országokban?
"Angliában az "európai" focit játszották már akkor is?"
Így igaz, de az angol gyarmatbirodalom építésének kezdetekor (17-28. sz.) még Angliában sem volt mai értelemben véve "uralkodó" sportág, a futball előretörését megelőzően "exportálták" a kultúrájukat. (Sőt a sport csak ezt követően kezdett egyáltalán felértékelődni a felvilágosodás jóvoltából az európai kultúrában.)
Ezen felül a kultúra "exportja" (ha van ilyen) meglehetősen rövid ideig érezhető, nagyon hamar (értsd: pár évtizeden belül) elkezdi a helyi lakosság saját trendjeinek kialakítását, azután maximum hatásról beszélhetünk. Ez egy elég általános megfogalmazás, de ha megnézed, Nagy-Britannia tagállamai között is meglehetősen nagy különbségek vannak ma is.
Azokon a helyeken, ahol jelentős számban éltek őslakosok is, az angol kultúra valamiért kevésbé volt hódító mint pl. a francia vagy a portugál esetében, ugyanis a franciák pl. egyfajta "civilizációs" hivatástudattal közeledtek a meghódítottak felé. (Plusz az angol gyarmatosítás mechanizmusa is teljesen más volt, de ebbe most nem megyünk bele.)
Erre a kérdésedre valószínűleg nem lehet (jelenlegi tudásunk szerint) épkézláb választ adni. Miért? Mert hiába feszegetik azt is, hogy mitől lett népszerű az európai foci.
Csak. Nem lehet egyértelmű kulturális jellemzőket felsorakoztatni amellett, hogy hol mi, miért lett népszerű.
Mint láttad, az eredeti kérdésedre is csak azt a választ tudtam megfogalmazni, hogy azért, mert az emberi társadalmak rendkívül sokszínűek tudnak lenni és hiába a közös eredet, bizony eltérő mértékben és eltérő módon változnak. (Pláne ilyen távolságokban és ilyen hatalmas területeken.)
Ha találnánk olyan kivándorlási statisztikát, amely megmutatná, hogy a Nagy-Britanniából kivándorlók pontosan mely területről mely területre érkeztek, sőt milyen társadalmi/hatalmi pozíciókba kerültek, valószínűleg akkor sem tudnánk törvényszerűségeket megállapítani.
Az angol gyarmatbirodalom a legváltozatosabb volt minden "gyarmatbirodalom" közül, még ha csak az angolszász országokat tekintjük is. Mint említettem - noha nem kölcsönhatások nélkül - ezek a területek önállóan alakították ki a sport- és testkultúrájukat. Érdemes őket önállóan vizsgálni. (De nem elszigetelten!)
Az amerikaiak pl. elvégezték a feladat egy szeletét:
Sajnos Magyarországon csak a TF könyvtárában fellelhető a kötet, lesz kritikája is, hamarosan megjelenik a Sic itur ad astra c. folyóiratban. Szépen végigmegy a történelmen és kulturális-társadalmi szempontból mutatja be, milyen volt az emberek hozzáállása a sporthoz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!