Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Mit tennetek, ha szemtanui...

Tade kérdése:

Mit tennetek, ha szemtanui lennetek egy autobalesetnek?

Figyelt kérdés
Olaszorszagban letezik egy torveny, miszerint, ha egy autobalesetnel a sebesultnek segiteni probalsz, de o ezaltal maradando seulest szenved, o siman beperelhet. Itt (olaszorszagban) az emberek 90%-a ezert inkabb mentot hiv, mintsem, hogy segitsen, holott lehet az a par masodperc-perc mentene meg az illeto eletet. Ti mit gondoltok errol?
2009. jan. 12. 20:37
 1/9 anonim ***** válasza:
86%
Tyuha! Mit is mondjak? Reszben az is jo ha siman mentot hiv, de talan jobb ha segit rajta. Ez szerntem embertol fugg hogy mennyire segitokesz es mennyire felti ugymond magat. Nem tudom en mit tennek, nem szeretnek ebbe a helyzetbe se kerulni, de en meg az allatokat is ugy segitem ahogy csak tudom, mar volt emiatt eleg bajom, es ha latom az embert is szenvedni, halalaban van akkor en ugy erzem nem birnam megallni hogy ne segitsek rajta.
2009. jan. 12. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Magyarországon is beperelhetnek, ha ilyet teszel. Épp ezért ha valaki magasról esett, autóbalesetet szenvedett, elütötték vagy hasonló dolog történt, senki ne akarjon pl. feleslegesen akár csak egy centit is mozdítani rajta, ha csak nincs KÖZVETLEN ÉLETVESZÉLYBEN! Csak az hiányzik, hogy gerincbaja legyen és te bénítsd örökre le.


Újraélesztést laikusnak nem is tanítanak, épp ezért (mert könnyű ölni vele és utána nehéz lesz a rokonokkal szemben bizonyítani, hogy a szrencsétlen így is úgy is meghalt volna...).


Ha balesetet látsz, első a segítséghívás MINDIG! Ezt így tanítják az orvosoknak is. Ha nincs rajtad kívül senki, akkor te telefonálsz, ha többen vagytok, akkor a legképzetlenebb elsősegély nyújtó. Pár másodperc sokat számít, főleg, ha nagy baj van, de a nagy bajt szakképzett segítség nélkül nem tudod elhárítani.

Arra viszont sokszor volt példa, hogy a diszpécser telefonos segítségével végzett laikus életmentő beavatkozást. (És arra is, hogy valaki azt hitte, megoldja a helyzetet, aztán kiderült mégse, csak az az egy perc késlekedés, amíg nem hívott segítséget a beteg életébe került).


Szóval ha baj van, előbb segítséghívás (akár ordítás az utcán), aztán segítségnyújtás.


Félreértés ne essék: van, amit az embr maga is meg tud oldani: sebkötözés, erős vérzés azonnali csillapítása, ájulás veszélye esetén fektetés és ez már rengeteget jelent. De ha nagy a baj, akkor oda profik kellenek, mert sok butaságot lehet tenni, ellenben akár már telefonon keresztül is meg tudják neked mondani, hogy mit csinálj.


A lényeg mindig a hideg fej.

2009. jan. 12. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
10%

Most ne haragudj, te belegondoltal abba, amit leirtal? Te meglatsz egy balesetet, tudnad mit kell tenni, a mento hivasan kivul???

Te talan oda sem mernel menni, nezni, es gondolj bele, mit tennel?????? Tudnad hogyan kell mozditani barmit is, megmerned tenni? Te ugy belennel panikolva, szerintem meg a mentot sem tudnad kihivni.

Nyugodj meg, tegedet nem fognak beperelni semmiert, de a mento, tuzo., rendorseg szamat tudod e egyaltalan?

Nem ertem miert kerdezted ezt meg, mert szerintem az emberek 99%-a segitseget hiv, ennyi.

2009. jan. 13. 01:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
90%

Az elsősegély-nyújtást (amennyiben együttesen nem biztosítható, vagy egyedül vagy) való igaz, hogy megelőzi a mentők/tűzoltók/rendőrség értesítése.

Azonban KETTŐ dolog is van az elsősegély-nyújtás előtt, melyből az egyiket a hatósági értesítés ELŐTT MINDENKÉPP meg kell tenned. Ezt pedig úgy hívják, helyszínfelmérés, kockázatbecslés, értékelés.

Ugyanis a mentősnek nem igazán segítség az, hogy az M6-os 25-ös kilométerénél Budapest felé baleset történt. El fog indulni. Csak lehet, hogy semmi értelme. Ugyanis ha a gépjárműben lévő áldozat élettel össze nem egyeztethető sérülést szenvedett, akkor a mentő nem tehet semmit. Még a halált sem állapíthatja meg(!) hivatalosan. Nem kell kihívni, mert lehet, hogy máshol nagyobb szükség lenne rá.

Ezért minden balesetet azzal kezdünk, hogy megnézzük a sérültek számát, a sérülések súlyát (rátekintünk az áldozatra. Jajgat, csendben van, segítséget kér, összevissza beszél. Látható törése van-e, vérzik, nem vérzik, mekkora az esélye a beszorulásnak) valamint a helyszín gépjárművel, helikopterrel megközelíthető-e. Ha tudjuk, hogy speciális megközelítésű hely van (pl. ne a főútról kanyarodjanak, mert félúton mocsáros a terep, hanem a 22-es kilométernél lévő mellékutcába menjenek be, onnan látható már a helyszín...)

A másik nagyon fontos dolog az elsősegély-nyújtás ELŐTT vagy közben (ha többen vagytok) az a HELYSZÍN BIZTOSÍTÁSA. Ugyanis semmi értelme úgy elsősegélyt nyújtani, hogy bármikor rátok szaladhat egy autós, vagy valami hasonló. Ezzel a saját életedet is veszélyezteted, meg a sérülteket is. A helyszín biztosításához - ha kell - segítséget is igénybe vehetsz, megállítasz két autóst, hogy jelezzék, gond van, amíg te ellátod a sérülteket.


Fontos, hogy egy balesetnél gyorsan tudj értékelni. Persze ez nem egyszerű, pláne aki "nem gyakorlott". A legtöbb hívás úgy hangzik, hogy :

"-Baleset történt itt és itt.

-Köszönjük a bejelentést, hány sérült van?

-Hááát azt én nem tudom, már tíz kilométerrel odébb vagyok, csak gondoltam felhívom Önöket."


Egy telefonhívásnak így kellene kinézni (két segélynyújtó esetén, az egyik telefonál):

Gipsz Jakab vagyok a 06-12-345-67-78-as telefonszámról, balesetet szeretnék bejelenteni. A baleset az M9-es autópálya Budapest felé haladó szakaszán, a 67+2-es kilométerszelvényben történt. Három sérültet találtam, melyből az egyik állapota feltehetően súlyos, a külső ingerekre nem reagál, eszméletlen. A gépjárműbe szorult, így tűzoltói segítségre szükség lesz, KÉREM ÉRTESÍTSE A TŰZOLTÓKAT (ez fontos, ezzel időt nyersz!), a másik sérült szintén eszméletlen, légzés nem tapasztalható, szívritmus nehezen tapintható, de van. A sérült lélegeztetését megkezdtük. A harmadik sérült eszméleténél van, beszéde összefüggő, a kérdéseket megérti és helyesen válaszol rá. Látható törés a lábon és a karon, melyet fájlal. [Ha teheted, a sérülteket mindig fontossági sorrendben közöld, itt pl. a kimentésre váló a kritikus, de amikor elmondod, hogy értesítse a tűzoltókat, a központban már tud riadóparancsot küldeni, így menetkész az autó a hívásod befejezésére, azonban ha a jajgatóval kezded, akkor akár egy-két percet is veszíthetsz!]

Kérem gyors intézkedésüket, a helyszín ideiglenes biztosítását megoldottuk, azonban a további biztosításhoz segítséget kérünk. [Ezzel segíted, hogy rendőrt is küldjön.]

A sérültek részére szakszerű elsősegélyt nyújtani tudok, mert pl. ápoló vagyok, stb.

Vagy a sérültek részére az autóstanfolyam elsősegélyvizsgáján tanultakat alkalmazom, de szakszerű segítséget nyújtani NEM TUDOK, így további segítséget kérek.


Telefonhívás, ha egyedül vagy:

Gipsz Jakab vagyok a 06-12-345-6789-es telefonszámról. Baleset történt az M9-es autópálya 67+2-es kilométerszelvényében, három sérült, melyből egy a gépjárműbe szorult, eszméletlen, egy a gépjármű mellett, eszméletlen, nem lélegzik, egy eszméleténél, értelménél, látható törésekkel. A megkezdett újraélesztéshez kérek segítséget. Kérem a helyszín biztosításához segítséget küldeni.

Ez a beszélgetés 20 másodperc, és minden benne van, ami alapján már tud intézkedni a diszpécserközpont.


Amit tárcsázni kell: 104 - Mentők. A 112 végén nem feltétlen mentős ül, ezért érdemesebb a mentőket hívni!


Ha nem tanultál újraélesztést, nem alkalmazhatod. (Szívkompressziót csak képzett személy végezhet, ugyanis tudni kell, hogy melyik bordát és hogyan kell eltörni, ha szükséges, emellett biztosnak kell lenni abban, hogy nincs sinus-ritmus.)

Ha gerincsérülés-gyanú van, akkor a főszabály: mozgatni tilos. Ha közvetlen életveszélyben van, akkor mozgathatod, de akkor sem "rángatni" kell, hanem műfogással vagy több segítővel - lehetőség szerint egyszerre, minimális elmozdulással - kell a sérültet elvinni.

Ha veszélyes anyagot szállító teherautó is részt vett a balesetben, azt a telefonban a bárcaszámokkal együtt közölni kell, mert értesíteni kell a katasztrófavédelmet is!

2009. jan. 13. 02:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
88%

Ha nem vagy biztos a dolgodban akkor inkább ne segítsél anno mikor a jogsit csináltam a mentőorvos ki is emelte, aki tartotta az EÜ oktatást, h sokszor megesett már ,h az egységsugarú járókelők jót akartak, de végül csak rontottak a helyzeten, vagyis sokszor elintézték azt, h ha nem is volt komoly gond akkor miután beavatkoztak lett, de legalább nem potyára mentek oda és nem kellett szólni ,h azért legközelebb ilyen apróságért inkább ne.


Egyébként fel kell hívni a mentőket abból nem lehet baj, és ha lehetséges higgadtan és nyugodtan válaszolni a kérdésekre, a lényeges dolgokra úgyis rákérdeznek, ha segítségre van szükség akkor pedig tudnak irányítani. Egyébként azért is beperelhetnek ha nem csinálsz semmit, segítségnyújtás elmulasztása. Törvény szerint mindenki köteles a tőle elvárható segítséget megtenni ilyen esetben, ha semmit nem tudnál csinálni akkor hívd ki a mentőket ezzel megtetted, ami tőled telik.

2009. jan. 13. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
75%

"Sajnos" nekem kutya kötelességem segíteni, mert ha nem teszem akkor megbüntetnek. Ugyanis eü dolgozó vagyok. Ráadásul képzett mentőszakápoló, bár nem gyakorlom a szakmát, mert dietetikus lettem.

Szóval segítenem kell. De egy tuti, miután meggyőződtem arról mi történt és hívtam segítséget azután segítek. Olyannak inkább nem akinek nem vagyok biztos az állapotában. A sebészet tanárom mondta,hogy ha nem vagy benne biztos,hogy nem ártasz inkább menj el. S ő volt az aki pl megtanította hol és hogyan kell gégemetszést csinálni akár egy tollal is. De nem merném így inkább hagynám másra a dolgot. Ha értitek.

2009. jan. 13. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
én pl.elájulnék ,vagy rosszul lennék.nem is mindenki képes segítségnyújtásra.gyengébb idegzetuek biztosan nem.én még 18 évesen láttam egy balesetet -egy trabant utkozott motorbiciklivel- a barátnommel reszkettunk mint a kocsonya.ez nem olyan ,mint a film az életben sokkal borzasztóbb.én lehet, hogy ott halnák meg mellette
2009. jan. 13. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Koszonom a valaszokat. En is pont azt akartam irni, hogy lehet, hogy csak a nyelvet kellene elorehuznod, es nem fulladna meg, de sosem tudhatod, hogy serult-e a gerince, pont megfogod a nyelvet elmozdul a feje, es kesz a tragedia. Nekem pl. a parom letette a vizimentoi vizsgajat, ami ervenyes tora, folyora, tengerre. De o sem ugrana be minden helyzetbe,hanem hivna a specialis vizimentoket. Viszont itt is buntetik azokat, akik az egeszsegugyben dolgoznak es megtagadjak az elsosegely nyujtast...
2009. jan. 13. 20:58
 9/9 anonim ***** válasza:
100%
Sajnos már többször láttam balesetet, (gyalogos, kerékpáros gázolás). szerintem ez a karmám... Engem ezek annyira sokkolnak, hogy képtelen vagyok akár megmozdulni is. Napokig a baleset hatása alatt állok... nagyon megviselnek... nagyon szeretnék nekik segíteni de képtelen vagyok odamenni... Hál'ég mindig volt az eseményeknél valaki aki tudott segíteni. Viszont nálam gyorsabban senki nem tud mentőt hívni! :-)
2009. jan. 14. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!