Mi ez a nagy felhajtás a briteknél a koronázás körül? (Részletek lent.)
Annak idején, amikor még Magyarország is királyság volt, nálunk fontos volt a koronázás, mert csak akkor kezdhette meg a király az uralkodást, amikor megkoronázták. És nem is akárki, akárhol, akárhogy, hanem csakis az esztergomi érsek, Székesfehérváron a Szent Koronával. Ezért voltak néha zavaros, átmeneti időszakok, a leghosszabb pl. 1301-1308 között.
De a britek okosabbak nálunk, a zavaros átmeneti időszakok elkerülése végett náluk az a szabály, hogy az uralkodó halálával az utódja egyből elkezdi az uralkodást, aztán majd valamikor, néhány hónap múlva megkoronázzák. Tehát II. Erzsébet halálának pillanatában a fia, III. Károly teljes jogú uralkodóvá vált, azzal az egyetlen kikötéssel, hogy a koronázás előtt nem viselheti a fején a koronát. De már aláírhatja a törvényeket, lovaggá üthet bárkit, stb. Tehát náluk, az egykori Magyar Királysággal ellentétben a koronázás csak formalitás.
De ha a Brit Birodalomban a koronázás csak formális, akkor miért van mégis ekkora felhajtás körülötte?
Nem akarlak elkeseríteni, de Magyarországon is csak formalitás volt. Az uralkodott, aki erősebb volt.
A jelentősége pedig nyilván abban rejlik, hogy formálisan is hivatalba lép az egyik legfőbb közjogi méltóság, ez ritka esemény, a az intézmény rendkívül patinás, a gyakorlati életben is nagy változások lesznek (pl. lecserélik az összes pénzt, amin a régi uralkodó képe van)... stb.
A karácsonyt is nagy felhajtással ünnepeljük, pedig nem születik meg minden évben Jézus :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!