Hogy nézett ki egy 13. századi magyar falu?
Legyen egy képzeletbeli falu, az alábbi adatokkal:
-az alföldön helyezkedik el
-lakosai marhatenyésztésből és földművelésből élnek
-13. században 5 család alapítja
Hogy nézhetett ki egy ilyen falu mondjuk ez a falu az alapításakor 1250-ben 5 családdal és 100 évvel később mondjuk 30 családdal?
Ez alatt azt értem, hogy milyenek lehettek a házak, milyen volt az épületek elhelyezkedése, milyenek voltak az utak, milyen középületek lehettek (templom, később több emberrel valami hivatal, stb.).
Akinek ezzel kapcsolatban vannak részletes ismeretei, annak a válaszát nagyon várom, hisz számomra ez egy érdekes téma.
Ekkoriban vegyesen voltak a falvakban földfelszíni házak (ezek hasonlóak, mint a 19. századi parasztházak) és földbemélyített házak. A 13. században a földbemélyített házak domináltak (pontosabban régészetileg azoknak marad több nyoma, mert a felszíni házak egy maradványait gyakran elpusztítja a szántás. A házak falait agyaggal betapasztott vesszőfonat alkotta. A házak körül gabonatárolóvermek voltak és karámok, ahol az állatokat tartották. A faluban több árok is húzódott, amelyek részben területhatárok, részben vízelvezető árkok voltak. Ha leamortizálódott egy ház, akkor a helyén vagy mellette újat építettek. A falu központi részén állt a templom (nem mindenhol volt a kezdeti időben templom), ami körül a temető volt. Az utcákra vannak régészeti nyomok, de nem feltétlenül voltak minden faluban.
Hegyvidéken is hasonló látvány fogad, bár ott elterjedtebb a fából készült ún. borona falú ház (ma Erdélyben és a Felvidéken gyakran láthatsz még ilyeneket) és kevésbé jellemző az árok.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!