Mi a véleményetek az alábbi videóról?
https://www.youtube.com/watch?v=qU16ne4pvoU
Szerintem fontos kutatni a magyarirtások történetét, mert jelenleg úgy érzem, hogy ez mérsékelhetni azt az eléggé negatív, befeketített képet, ami a magyarokról a köztudatban él (itthon is és a világon is). Nem azért, hogy besározzunk más nemzeteket vagy országokat. Pusztán a történelmi teljesség kedvéért. Nem vagyunk senkinél sem felsőbbrendűek! De egyik népnél sem vagyunk alávalóbbak!
Kérlek nézd meg, az illető félig szerb, félig magyar.
A Belgrádi levéltárban lévő, szerb történészek által jegyzett anyagokat fordította magyarra szerbről.
Rendelkezik ősökkel a Szenttamási népirtók és a magyar áldozatok között is.
A magyarirtás a témában járatlanabbaknak gyűlöletkeltőnek hathat, de miért is?
Mert nincs benn a köztudatban.
Azért kell kiemelni a magyar vonatkozást, mert velünk kapcsolatban is mindig kiemelik, amikor az állítólagos több száz éves magyarosítási kísérletekről beszélnek a környező népek.
Amikor a kiegyezés után Magyarország pusztán kb. 50 évig állt fenn. Az akkor a Magyar királyság területén több román nyelvű iskola volt, mint az újonnan megalakult Román királyságban.
Mi hoztuk Európa első kisebbségvédelmi törvényét.
Ennek ellenére a népek börtöneként van jegyezve az Osztrák-Magyar Monarchia.
És a magyar felelősség van kihangsúlyozva az Első Világháború kirobbantásában. Nem is volt jogosítványunk hadat üzenni. Azt csak az osztrák császár tehette meg, a külpolitika osztrák kézben volt, és a hadüzenet ellen csak egy miniszter tiltakozott, a magyar.
gróf Tisza Istvánt, aki két cikluson (1903-1905, illetve 1913-1917) keresztül volt Magyarország miniszterelnöke: Egyedüliként a Monarchia vezetői közül ellenezte a Szerbia elleni katonai fellépést. Véleménye az volt, hogy a Monarchia nem folytathat terjeszkedő politikát, célja csak függetlenségének megőrzése lehet: „Mindnyájan egyetértünk abban, hogy az a Monarchia, amelyet mi is irányítunk, amelynek egyik döntő faktora vagyunk, – hogy ez a monarchia a külpolitikában a béke és a status-quo alapelveit kell hogy szolgálja: hogy hódító céljai, nagyravágyó céljai a monarchiának nincsenek és hogy a maga történeti hivatását, a maga jogos ambicióját, a maga létjogosultságának erkölcsi forrását abban kell keresnie, hogy Európának ezen exponált részén, amint a maga függetlenségét megvédi, egyúttal védbástyája, biztos támasza és szövetségese legyen a körötte lakó kis népek szabad továbbfejlődésének is.”
Egy szó, mint száz, nem finomkodnak velünk, mindenhol bűnösként vagyunk feltüntetve.
Miért kéne elhallgatni az ellenünk elkövetett bűnöket, pl. Kína sem óvatos a Nankingi mészárlás terén, miért is kellen, hogy azok legyenek? Őket érte sérelem.
"A legnagyobb pusztítást Avram Iancu szabadcsapataitól Nagyenyed, az akkori Erdély egyik legfontosabb szellemi köz pontja szenvedte el. Az Avram Iancu veze tésével a magyarokat tömegesem irtó oláh szabadcsapatok elől Alsó-Fehér vármegye számos településéről összesen kb. négyezer magyar - főként nők, gyerekek, öregek, betegek - menekült Nagyenyedre, hiszen a hadra fogható férfiak a honvédségben küzdöttek. így érkezett el 1849. január 8. éjszakája.
A várostól öt km-re, a Csombord helységben táborozó Axente Sever és Prodan Simion pópák feleskették a 8000-9000 fős csapatukat, és Nagyenyedre indultak. Betörtek a városba, felgyújtották a házakat, és megkezdődött az öldöklés, a rablás, fosztogatás. Akit nem vertek agyon a saját otthonában, vagy nem szenvedett azonnal borzalmas tűzhalált, rémülten menekült az utcára hiányos öltözetben a mínusz 20 fokos hidegben. A mócok vadállati kegyet lenséggel, lándzsákkal, puskákkal gyilkol ták a védtelen magyarokat, amely másnap január 9-én és 10-én is folytatódott, ekkor érte el tetőpontját.
Az öldöklés a csak 17-én fejeződött be. A magyarirtásnak 900-1000 áldozata volt, és legalább ugyanennyien fagytak halálra a kemény hidegben. Az agyonvertek, legyilkoltak, kibelezettek földi maradványait a várfal előtti sáncba, illetve a korábban mészégetőnek használt gödrökbe hányták. A tűzvészben és az esztelen rombolásban elpusztult a református püspökség levéltára, összes épülete, gyűjteményei, kollégiuma, annak értékes könyvtára és múzeuma, számos pótolhatatlan történelmi ereklye.
A nagyenyedi várfal külső felén, a főbejárattól jobbra, a Bethlen-kollégium oldalszárnyával szemben a falban egy jelentéktelen emléktábla látható a következő titokzatos szöveggel: „1849. január 8.” Az emlékjel tövénél közel ezer nagyenyedi magyar mártír nyugszik.
A város elpusztítása urán az oláh felkelők Hari, Nagylak, Borosbenedek és Jára községekben újabb magyarirtásokat hajtottak végre.
A magyarság ellen elkövetett mészárlások miatt román részről a mai napig nem kértek bocsánatot. Sőt, 1993-ban az elkövetett szörnyűségeket irányító Axente Sever pópának, a bűntettek színhelyén, Nagyenyeden szobrot állítottak. Ez utóbbi tényhez nem kell megjegyzéseket fűznünk..."
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!