Budapesten a Széll Kálmán tért, a hétköznapokban ti hogy hívjátok?
Köszönöm a lepontozást. Jó, hogy megelőlegezted, jól esik.
Az kevésbé zavar, hogy már nem szocialista név (kommunista sose volt) - az viszont továbbra is zavar, hogy egy ILYEN politikus neve.
Széchenyi nem zavarna.
Egyetértek azzal, hogy ha (HA) egy bárki, aki nem volt pozitív az ország számára, arról ne nevezzünk el utcát, teret, stb, és közterületi szobra se legyen. Mert ezek a dicsőítés formái. Hitler szobrot se állítunk, de a korabeli fényképeket sem semmisítjük meg, mivel történelmi dokumentumok. Bár a szobor rongálással sem értek egyet, azokat múzeumokba lehet tenni, mivel valamilyen történelmi értelme azért van, akkor is, ha nem pozitív. Önmagában az, hogy politikus volt az szerintem lényegtelen, ha valóban az emberek javáért tett az számít igazából és tévedés lenne minden politikusra rosszallóan tekinteni.
Amúgy nekem is könnyen ráál a szám a Moszkva térre. :)
#14!
Hozzáállás kérdése, mert pl. Rómában, a mai napig áll -és látogatható- az a fasiszta emlékmű, amit még 1942-ben emeltek. Fehér márvány burkolatú 7 emelet és 60 méter magas.
(szóval nem egy eldugott kis kalyiba a város szélén)
Rá is kérdeztünk, "...ez itt, most hogy vagy miért..?"
Az volt az egyszerű válasz: megmutatjuk, büszkék vagyunk rá. Különben,
Mussolíni is része a történelmünknek.
Így is lehet gondolkodni.
15/
"Az volt az egyszerű válasz: megmutatjuk, büszkék vagyunk rá. Különben,
Mussolíni is része a történelmünknek."
Egy példa puszta létezése nekem sosem volt elfogadható indok, mert példa még lehet rossz példa is, amit nem érdemes követni. És a fasizmus korából azért megmaradt elég sok építmény Európa szerte. Nyilván nagy méretű épületeket talán nem bontunk el, ez valahol érthető is.
Mert ugye így néz ki: Palazzo della Civiltà Italiana
És azért más egy szobor is, ami konkrétan egy személyről szól és kisebb méretű is. Amit említesz az épületet Mussolini építette a 1942-es világkiállításra, és a fasiszta rezsim szimbólumának szánták. Nem egy embert szimbolizál, nem személyesen Mussolinit és nem őt dicsőíti és a mérete is meglehetősen nagy.
Ezeket nem venném egy kalap alá, hogy van egy nagy épület és egy személy szobra. Egy személy szobra az a személyt dicsőíti és kis méretű, elvihető múzeumba. Ekkora épületet én sem bontatnék le a mérete miatt sem. És visszatérnék arra ahogy írtad, bár nem tudom ezt hányan osztják. :)
"Az volt az egyszerű válasz: megmutatjuk, büszkék vagyunk rá. Különben,
Mussolini is része a történelmünknek."
Szerintem más az, hogy történelmileg megmarad egy épület és az, hogy büszkék rá. Kétlem, hogy büszke lenne rá az olaszok többsége, akár a fasizmusra, akár bármelyik fasisztára is. Mint épületet persze meg lehet nézni, mégiscsak egy művészi alkotás sajátos stílusjegyekkel és történelem az is. A fasizmust viszont biztos nem fogják benne büszkén vállalni az olaszok sem. Nagyon nagy viták voltak az ilyen korszak megmaradt építményei körül.
És szerintem ne essünk abba a végletbe, hogy ha meg is marad egy ilyen épület, akkor még dicsőítsük is és büszkék legyünk rá a fasizmusa miatt, az túlzás lenne. Részemről.
"Hozzáállás kérdése, mert pl. Rómában, a mai napig áll -és látogatható- az a fasiszta emlékmű"
A hozzáállás itt nem elismerése a fasizmusnak, mert így talán nem értelmezném a helyzetet. Áll és látogatható. Ennyi.
---
Mindörökké Moszkva...
https://www.youtube.com/watch?v=QYoFmqOzdNQ&list=PL8n1dLxdJL..
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!