Mikor terjedt el ennyire durván a spiritualizmus?
Régen mintha földhöz ragadtabbak lettek volna az emberek (még a kevésbé intelligensek is), most viszont sok helyen, pl. az átlagkommentelők között is ilyesmiket látni: “jó/rossz energiák bevonzása”, “a vonzás-törvénye”, “tarot és angyalok”, “ősanya méhgyakorlatok”, “csakrák és lelkiszintjeink” stb.
Azt tudom, hogy a nyugati spiritualizmus valamikor a kilencvenes évek elején kezdett el beszivárogni a köztudatba, utána pedig terjedt, mint a Pestis, és Nikoletta meg a Mariska fejébe is beférkőzött, akik kozmetikus és fodrászként dolgoznak, de közben vállalnak kristálygyógyítást meg csakratisztítást is, ha a kliens kéri. És persze minden egyes alkalommal elmondják, hogy a rossz gondolatok bevonzzák a rosszat, de ha kell ismernek egy jós asszonyt a szomszédban, aki meggyógyította a másik szomszéd fiának a leukémiás gyermekét.
Régen is voltak ketyósok, csak másban, viszont mégis ez az ezos ostobaság lett az utóbbi időben ennyire népszerű.
Mi lehet ennek az oka? És mióta van ez?
Az, hogy neked több ezosról van tudomásod, mint a 60 évvel ezelőttieknek, nem jelenti, hogy többen is vannak.
60 évvel ezelőtt a legelőn elkiáltod magad: 'Vannak itt ezosok?" a tehenek bőgésén kívül egyedül csak a pásztor "nincsenek!" válaszát hallod.
Ha ma ugyanott felteszed ezt a kérdésed a neten, akár sok tíz "igen" válasz is érkezhet.Jelentheti-e ez azt, hogy akkor egy sem, most pedig sokan vannak?
Amire te gondolsz, az igazából a new age irányzato(ka)t takarja. A 70-es években jelent meg Amerikában, különböző korábbi irányzatok és vallások (okkultizmus, spiritizmus, teozófia, stb.) felvizezéséből, nálunk inkább csak a 90-es, még inkább a 2000-es évektől terjedt el.
A népszerűségének talán a legfontosabb oka, hogy egy olyan kényelmes valláspótlék, ami elég kevés lelki (vagy bármilyen egyéb) elvárást támaszt a "művelőjével" szemben. Minden embernek szüksége van legalább valamilyen szintű lelki életre, és ahogy a nyugati kereszténység generációnként egyre kevesebb embert érintett meg, az így keletkezett spirituális űrt különböző dolgok töltötték ki, köztük a new age is. Az ilyen dolgok egy része persze egészen földhözragadt, pl. a vallás szintjén űzött hobbik és a legkülönfélébb egyéb "szenvedélyek".
A korábbi földhözragadtságunk Magyarországon (mármint azoké, akik nem voltak keresztények) pedig legalább részben a kommunista rendszer "áldása" volt, az ugyanis amellett, hogy a vallást max. "megtűrtként" kezelte, szintén valláspótlékként lépett fel, ahol a főtitkár elvtárs (vagy később az "állambácsi") volt a "mindenható". (Sztálin idejében még azt is ráírták a palátokra, hogy ő a "mi atyánk...")
A spiritualizmus egyébként magát az elvet jelenti, hogy az anyagi világ mellett szellemi világ is létezik, illetve szűkebb értelemben az ezen alapuló ókori eredetű filozófiai irányzatot, vagy (inkább spiritizmus néven) egy 19. századi vallást (vagy inkább vallási/filozófiai doktrínát) is, ami a new age egyik "ihletője".
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!